10 "meghökkentő" előrejelzés 2010-ből

A Saxo Bank ma adta közre évente szokásos „Meghökkentő előrejelzését", mely ezúttal a CNY leértékelődését, az Egyesült Államokban egy harmadik politikai párt megjelenését, a cukor árának zuhanórepülését és azt vetíti előre, hogy ugyan az USA 1975-ös olajválság óta deficites kereskedelmi mérlege először fog pozitívba fordulni, az ország társadalombiztosítási alapja csődöt jelent.

A koppenhágai központú, on-line kereskedésre és befektetésekre szakosodott bank az „éves agytorna részeként„ a piac felrázásának, elgondolkodtatásának szándékával bocsátkozik jóslatokba ezekről a normális piaci várakozásokon túlmutató, megrázó hatású, fehér hollónak számító ritka eseményekről. A bank 2010. évi kilátásai között helyet kapó összeállításból ezúttal az olvasható ki, hogy jövőre az ideinél kellemesebb, de egy-egy megrázkódtatástól azért mégsem mentes évre számíthatunk.

A Saxo Bank 2010. évi „Meghökkentő előrejelzései":

1.      2,25%-ra szűkül a német államkötvény hozama

A deflációs nyomás és a túlzásokba bocsátkozó monetáris politika hatására a német államkötvény és a többi rögzített kamatozású állami hitelpapír hozama csökkenésnek indul, mert az e papírokra szakosodott kereskedő nem lesz hajlandó felülni a tőzsde „növekedésről szóló meséjének". Véleményünk szerint 2010 végére a 10 éves futamidejű német államkötvény a minőségbe való általános menekülés kényszere alatt 122,6-ról 133.3-ra emelkedik.

2.      A VIX index értéke 14-re csökken

A piacok ugyanolyan öntelt nyugalommal szembesülnek a kockázatokkal, mint 2005/06-ban. Bár a VIX kereskedése 2008 október óta alacsonyabb értékeket mutat, az index értéke emiatt a kereskedhető sáv szűkülése és a kosárban található opciók volatilitásának csökkenése folytán 22,32-ről akár 14-re is visszaeshet.

3.      CNY (kínai jüan renminbi) 5%-kal leértékelődik az USA dollárhoz képest

A hitelállomány növekedését és a hitelek bedőlését megakadályozni igyekvő hatósági intézkedések, és a kialakult számos növekedési buborék miatt kiderülhet, hogy a beruházások által gerjesztett kínai növekedés nem igazán üdvözítő. A CNY/USD árfolyam romlásában meghatározó szerepet kaphat Kína hatalmas tartalékkapacitása és a gazdasági háttér.

4.      Az arany ára 2010-ben 870 dollárra esik vissza, majd 2014 eléri az 1500 dollárt

A dollár általános erősödése gátat vethet a közelmúltban lendületesen beinduló aranyspekulációnak. Bár az arany árát illetően hangulatunk hosszú távon továbbra is optimista (szerintünk öt éven belül a nemesfém ára eléri az 1500 dollárt), ezen az üzletágon túl sokan és túl könnyen kerestek pénzt ahhoz, hogy rövidtávon kifizetődő maradhasson. Miközben az arany ára hosszú távon továbbra is emelkedő tendenciát mutathat, sok áldozatot szedhet a spekulációban utazók közül, ha az ár egy jelentős korrekció nyomán a 870 dolláros szintre esik vissza.

5.      A dollár árfolyama eléri a 110 jent

Bár a dollár árfolyamának esése a felelőtlen fiskális és monetáris politikára vezethető vissza, véleményünk szerint valamikor 2010 folyamán az amerikai fizetőeszköz árfolyama visszapattanhat, mert a dollárban felvett hitelt magas kamatozású devizában elhelyezni túlságosan könnyű és nyilvánvaló ügylet ahhoz, hogy túl sokáig büntetlenül lehessen folytatni. Ráadásul a japán jen sem fejezi ki hűen a hatalmas adósság és az öregedő lakosság terhével küszködő japán gazdaság valóságos helyzetét.

6.      A dühös amerikai lakosság egy harmadik politikai pártot hoz létre az USA-ban

A mentőcsomagoknak és a két nagy párttal szemben érezhető általános ellenérzésnek köszönhetően az amerikai lakosság immár legalább annyira kiábrándult hivatalos politikából, mint 1994-ben és 2006-ban, így az igazi változást követelő amerikai szavazók egy új harmadik pártot hozhatnak meghatározó helyzetbe a 2010 választásokon.

7.      Csődbe megy az USA társadalombiztosítási alapja

Ez kevésbé meghökkentő kijelentés, mint amennyire biztosításmatematikai és számtani bizonyosság. A meghökkentő benne az, hogy a társadalombiztosításból befolyó adó- és járulékbevételt ily sokáig lehetett nyakló nélkül osztogatni. 2010 lesz az első olyan év, amikor a nem létező alap kiadásainak egy részét a szövetségi kormány általános alapjából kell finanszírozni. Tehát jövőre először lelepleződik a költségvetés nagy trükkje: a pénztelen „pénzalap". A társadalombiztosítási kiadások egy részét magasabb adókból, több hitelből vagy nagyobb sorozatú nyomtatás révén lehet finanszírozni.

8.      A cukor ára egyharmaddal csökken

Annak ellenére, hogy a közelmúltban a cukor ára az indiai szárazság és az átlagosnál erőteljesebb brazíliai esőzések nyomán meglódult, a határidős görbe 2011 után erőteljesen csökkenő irányt mutat, így a szokásos időjárási viszonyok visszatértével 2010-ben a cukor a kevésbé ígéretes alapanyagok csoportjába kerül. Ráadásul az etanol ára miatt (amely egyébként a cukor iránti kereslettel korrelál) kényszerűségből Brazília és az USA is 5%-kal csökkentette a benzin etanoltartalmát, és ezzel a cukor iránti keresletet is.

9.      A tokiói tőzsde kisebb részvényekre kidolgozott TSE Small Indexe 50%-kal emelkedik

Az alacsonyan kapitalizált társaságok a Nikkei átlagánál gyengébb teljesítményt nyújtottak ugyan, de a fundamentumok arra utalnak, hogy a nagy kapitalizációjú társaikhoz képest ez az index a „nagy üzlet" lehetőségét hordozza. Mivel a piaci érték és a könyvérték viszonyát kifejező P/B mutató az alacsony kapitalizációjú cégek esetében mindössze 0,77, és az indexkosár csupán 12%-ban tartalmaz pénzügyi vállalkozásokat, tudomásunk szerint másutt lehetetlen ennyire olcsón egy indexre kereskedni. A 2010-ben pozitívan alakuló GDP adatok alapján jó esély van arra, hogy ez az index pozitív értelemben meglepetést okozzon.

10.   Az USA kereskedelmi mérlege 34 év után ismét pozitív egyenleget mutat

Legutoljára az USA kereskedelmi mérlege akkor mutatott röpke többletet, miután a dollár árfolyama az olajválságot követően 1975-ben megjárta a pokol fenekét. Mára a dollár ismét elég olcsóvá vált ahhoz, hogy ösztönzően hasson az amerikai kivitelre, a behozatalt viszont visszafogja. A kereskedelmi mérleg viszonylagos javulása máris látható, de a változáshoz idő kell, és ha a folyamat valóban beindul, nem kizárható, hogy a kereskedelmi mérleg 2010-ben egy vagy akár több hónapra ismét pozitívra vált.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo