Zöld mérleg: 2010 eseményei ökológiai szempontból

Mi tettünk bolygónk természeti egyensúlya és civilizációnk fenntarthatósága érdekében és ellenében 2010-ben? Csokorba gyűjtöttük a tavalyi év ökológiai szempontból legfontosabb eseményeit. Nem kizárólag a természeti katasztrófákra koncentrálunk, a pozitív kezdeményezéseket és innovációkat is sorra vesszük.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Orosz erdőtűz

Közel egy hónapon át, összesen 26 509(!) helyszínen dúlt a tűzvész, mely 7,68 millió hektárt égetett fel. Ebből 10 millió hektár termőföld volt. Az ország 83 járásából 22 régiót sújtott a tűz, amit a NASA gépei is jól láttak az űrből, mivel a füstrétegek nem ritkán 12 kilométer magasan gomolyogtak a sztratoszférában!

Kínai sárlavinák

A Kínában hónapok óta tartó esőzések és árvizek szörnyű hónapot eredményeztek: az augusztusi földcsuszamlások egész falvakat mostak el és emberek ezreinek életét oltották ki.

Elpártol a bioetanoltól az EU

"Az autókban felhasznált bioetanolnak és más zöld üzemanyagoknak szándékolatlan mellékhatásai lehetnek a trópusi őserdőkre és vizes területekre nézve", állították az EU új jelentései. Az illetékesek ígéretet tettek rá, hogy átgondolják az Unió bioetanol-politikáját.

Zöld kötvény a Világbanktól

Tavasszal megtörtént a harmadik kibocsátás is, miután bő egy évvel korábban elindult a környezettudatos befektetőket megcélzó kezdeményezés. Az első két kibocsátás 350 és 300 millió dolláros tőkebevonást eredményezett.

Indián-nyár

Szokatlanul enyhe, sőt nyárias időjárás köszöntött Európára ősszel. Helyenként 20 Celsius fokokat mértek. Prágában több évtizedes melegrekord dőlt meg.

Emissziókereskedelem Kaliforniában

Novemberben népszavazáson védték meg a polgárok Arnold Schwarzenegger 2012-ben életbe lépő klímatörvénycsomagját. A világ 8. legnagyobb gazdaságának otthon adó Kaliforniában a Prop 23 nevezetű javaslat addig hatálytalanította volna a kibocsátás-csökkentést és emisszió-kereskedelmet beindító törvényt (hivatalos nevén az AB 32 jogszabályt), amíg a jelenlegi 12 százalékos munkanélküliség 5,5 százalékra nem esik vissza (és egy éven át e szinten marad). Ilyen mértékű csökkenésre azonban évtizedek óta nem volt példa. A voksolók elutasították az indítványt, és kiálltak a kaliforniai zöld törvénycsomag változatlan formában való életbe léptetése mellett. Decemberben pedig megindult a kibocsátást fokozatosan csökkentő kvótakereskedelmi rendszer - egyelőre önkéntes alapon.

Fajpusztulás

Tengerbiológusok és környezetvédők egy csoportja a sarkköri jégtáblákon élő állatok (főként tigrisek és medvék) fennmaradását kívánná biztosítani azzal, hogy "tengeri jégmenhelyet" hoznának létre Grönland északnyugati részén. Az intézmény létét az indokolja, hogy a jégtáblák minden évben egyre hosszabban, hónapokon át merülnek a vízbe, szétolvadt állapotban. Egyes tudósok azt jósolták, a sarki medve grizlimedvékkel fog szaporodni, olyan hibridfajt hozva létre, amely kevéssé képes elviselni a hideg hőmérsékletet.

Moszkvában a kihalás szélén álló vad tigrisek védelmére gyűltek össze az illetékesek, és elhatározták, hogy a szabadon élő faj jelenlegi 3200-es létszámát megduplázzák. A konferencián Leonardo DiCaprio is részt vett.

Beárazott ökoszisztémák

Ökológusok és ökonómusok (vagyis közgazdák) fogtak össze, hogy tudományos módszerrel beárazzák a bioszféra különböző egységeit. Többféle ökológiai értékre is árcédulát tettek, de a -tengerek őserdőinek is nevezett- korallzátonyok értékelése volt a leglátványosabb cselekedetük tavaly. 172 milliárd dollárra taksálták a korallszigetek által nyújtott előnyök pénzeli értékét. De ez az éves "bevétel" már veszélybe került, sőt kiadássá és költséggé válhat, amennyiben az eddigi tempóban pusztulnak tovább a korallzátonyok az óceánok savasodása miatt, melynek kiváltó oka a tengerek túlzott CO2-elnyelése, vagyis civilizációnk légszennyezése.

Biodiverzitás

Az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) két hetes októberi csúcstalálkozóján látványos eredmények születtek: 200 ország környezetvédelmi minisztere írta alá a biodiverzitásról szóló egyezményt, mely többek közt a "genetikai erőforrások" egyenlőbb elosztását szabályozza. A megállapodás konkrét célokat fogalmaz meg 2020-ig a bioszféra védelme és a fejlődő országok támogatása terén. Az USA csak megfigyelőként vett részt a tárgyalásokon.

Az egyezményre azért van szükség, mert 65 millió éve, vagyis a dinoszauruszok kihalása óta nem volt ilyen gyors a fajpusztulás az evolúció során. Veszélyes tempóban csökken bolygónk élővilága, az állat- és növényfajok, valamint lakhelyeik.

A másik nyomós ok az, hogy a gazdasági folyamatokban megjelenő természeti kincsek, növényi javak, állati erőforrások származási, feldolgozási és fogyasztási helye gyakran nem azonos. Hát még a növényből egy messzi kutatóintézetben génmódosítással előállított növény forgalmazásának profitja! Ezek a földrajzi eltérések vagyoni különbségeket eredményeznek a különböző államok között. A természeti erőforrásokból eredő hasznok egyenlőtlen eloszlását egyenlítené ki az egyezmény.

Új elektromos autók

A Chevrolet hibrid-járműve, a Volt  és a Nissan elektromos Leaf-je a karácsonyi szezon újdonságaként került a kereskedőkhöz. Borsos áruk talán megakadályozza, hogy tömegtermékek legyenek: a Volt az USA-ban 41 000 dollárban kerül (8,84 millió forint), a Leaf 33 600 dollárt kóstál (7,24 millió forint). Az amerikai állampolgárok 7500 dolláros (1,61 millió forintos) állami támogatást kapnak, ha Voltot vásárolnak (melynek gyártója a gazdaságélénkítő program által csődből kimentett GM).

Melegrekord

A World Meteorological Organization előzetes összesítése szerint nagyon valószínű, hogy 2010 a három legmelegebb év egyikeként íródik be a meteorológiai mérések történetébe, a 2000-es évek pedig a legmelegebb évtizedként.

Napenergia: versenyképes árszint Kínából

Az ázsiai nagyhatalom Kalifornia babérjaira tört a napenergia-technológia eszközeinek gyártásában, és a New York Times becslése szerint az amerikai gyártók piaci részesedésének 40 százalékát orozta el. Az üzleti jelenségre Obama elnök is utalt beszédeiben, amikor a klímatörvény-tervezetet propagálva a zöld munkahelyek teremtésének szükségességét hangsúlyozta. A kínai konkurencia levitte a szolár-eszközök árszintjét, s ezzel a megújuló energia közelebb került ahhoz, hogy a fosszilis energiaforrásokból előállított elektromos áram konkurenciája lehessen.

Első Magyar Fenntarthatósági Csúcs

A Piac és Profit novemberben rendezte meg az 1. Magyar Fenntarthatósági Csúcsot Balatonalmádiban. Az ökológia, a gazdaság, a politika, a fogyasztás számos aspektusát felölelte a prominens szakembereket felvonultató konferenciaprogram.

Az összeállítás első része itt olvasható...

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo