Van valami jelzésértékű abban, hogy Dubai látványossága - amelyet 2004-ben kezdtek építeni - egy lejárt korszak, a korlátlan hitelezés és a természet kárára történő terjeszkedés mementójaként marad meg a jövő számára; míg a Taipei 101 az új idők szimbólumává kíván válni. Vagy csak a sértettség beszél a tajvani monstrum tulajdonosaiból? Hiszen éppen a Dubai-i torony átadásának napján jelentették be szóvivő útján, hogy a Taipei 101 pályázni fog a legmagasabb „tiszta" épület címére.
A felhőkarcoló öt évig volt a világ legmagasabb épülete - mígnem január 4-én elvesztette e titulust a nagy csinnadrattával átadott Dubai-i óriásépület miatt. De a tulajdonosok nem nyugszanak bele a trónfosztásba: újabb dicsőséget akarnak szerezni, méghozzá olyan kategóriában, ahol a Dubai-i látványosság labdába sem rúghat.
Zöldül az irigységtől
Nevezhetnénk ezt a „kisebbik bosszújának", de a Taipei 101 a maga 509 méterével aligha tartozik az alacsony kategóriába. Hogy a kilátóval ellátott torony megszerezze a kiszemelt díjat, változtatnia kell energia-használatának módján. Az ehhez szükséges átalakításokra 1,9 millió dollárt fordítanak a tulajdonosok 2010-ben. Vállalatuk víz- és energiafelhasználást valamint szemétkibocsátását tíz százalékkal csökkentik, amitől egyúttal 627 ezer dolláros megtakarítást remélnek. Az épületben található éttermeket pedig arra fogják kötelezni, alapanyagaikat minél közelebbről szerezzék be, minimalizálva a szállítást.
A természettudatos diplomát akkor kaphatja meg az épület, ha megfelel száz kritériumnak. A Reuters szerint ebből hatvanat már eleve betartott, holott a „zöld tornyok" ritkaságnak számítanak Ázsiában. A tanúsítványt az amerikai székhelyű Leadership in Energy and Environmental Design nevű szervezet állítja ki. A torony üzemeltetői úgy számolnak, 2011-ben övék lehet a díj.