Veszélyesebb a fajpusztulás, mint a klímaváltozás?

A Földön létező 380 000 féle növényfajnak közel egyötöde áll a kihalás szélén. Ezt állítják a Londoni Természettörténeti Múzeum Botanikus Kertje és a Természetvédelmi Nemzetközi Egyesülés (IUCN) szakértői, akik 5 évig tartó kutatás eredményeit tárták a nyilvánosság elé.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A termőföldek és erdők mezőgazdasági termelésre történő kisajátítása egyre több őshonos növényfajta túlélését teszik lehetetlenné. Az agrárium térnyerése az összes növényfaj 33 százalékát érinti negatívan.

A brit Botanikus Kert, mely a fajokat megőrző Millenniumi Magbanknak is egyik fontos partnere, három kategóriában nevesíti a vészhelyzetet: erősen veszélyeztetett fajok, veszélyeztetett fajok, sérülékeny fajok. A vizsgálat során 7000 növényfajta életkörülményeit vizsgálták.

Az állatvilág ma jóval kevesebb fajt tartalmaz, mint a növényvilág. A tudósok szerint 10 000 féle madár, 5500 emlősfajta és 6300 kétéltűfaj él és mozog bolygónkon.

Ökológiai érték

Az októberi nagoyai biodiverzitás fórumon fontos egyezményt írt alá közel 200 ország a biodiverzitás sérülésének megfékezésére. A fogalmat magát hajlamosak vagyunk valami absztrakt fogalomként eltenni agyunk egyik távoli szegletébe. Mindjárt kézzelfoghatóbb a biodiverzitás jelentősége, ha a növényfajtákra úgy tekintünk, mint "potenciális gyógyszeralapanyagokra", mondta egy szakértő a CNN Earth Frontiers című műsorában.

A "Föld ingyenes szolgáltatásaira" próbál rámutatni évek óta Achim Steiner, az ENSZ Környezetvédelmi Programjának vezetője, hogy emberi nevezőre hozza és gyakorlati értelemmel ruházza fel a biodiverzitás oly távoli fogalmát.

Karbon-semlegítéssel az ökoszisztémák védelméért

Az államok és nemzetközi szerveztek makro-szinten igyekeznek felvenni a harcot a fajpusztulással, eddig főként a Clean Development Mechanism (CDM) program révén, melyben az emissziós limitet túllépő cégek a többlet-kibocsátást zöld projektekbe fektetett pénzzel kompenzálhatták (javarészt a harmadik világban és elszámolták a CDM keretén belül).

A karbonsemlegesítés egyik módja az esőerdők védelme: az ENSZ REDD-programjától és a Világbank Karbon Alapjából már pénzhez juthatnak azok a fejlődő országok, melyek megfékezik a náluk dúló erdőirtást. E célra eddig 4 milliárd dollárt különítettek el. A koppenhágai szerződés azonban 2010 és 2012 között 30 milliárd dollár ilyen célú szétosztásáról szólt, vagyis évi 10 milliárdról.

A cégek gyakran résztvesznek ilyen kezdeményezésekben: Walt Disney cégcsoport tavaly novemberben 4 millió dollárt áldozott az ENSZ REDD-programjának részeként perui és kongói erdők megőrzésére. A dolog nem áll meg a fáknál, a Coca Cola és a WWF összesen 7 vízkészlet-megőrző projektben együttműködik.

Karbonsemlegítés - tonnaszámra

  • CDM karbonsemlegesítés: évi 220 millió tonna CO2 (más forrás szerint kevesebb: 1,5 milliárd tonna 12 év alatt)
  • A CDM teljes emisszió-mérséklése (2012 végéig): 1,5 milliárd tonna CO2
  • Az EU-15 CO2-kibocsátása: évi 4,2 milliárd tonna
  • Az USA CO2-kibocsátása: évi 5,5 milliárd tonna
  • Hiányosság: a CDM nem szankcionálja a kibocsátás-növekedést, így kizárólag szubvencionálási rendszerként funkcionál, még a túlzottan szennyezők számára is.

Egyenlőbb hozzáférés a genetikai javakhoz

A gazdasági folyamatokban megjelenő természeti kincsek, növényi javak, állati erőforrások származási, feldolgozási és fogyasztási helye gyakran nem azonos. Hát még a növényből egy messzi kutatóintézetben génmódosítással előállított növény forgalmazásának profitja! Ezek a földrajzi eltérések  vagyoni különbségeket eredményeznek.

A természeti erőforrásokból, a növények génállományából eredő hasznok egyenlőtlen eloszlását harmonizálná és kiegyenlítené az a nemzetközi egyezmény, melyet Montreálban szövegeztek augusztusban. A cél, hogy a származási ország lakói minél nagyobb hányadban részesüljenek a termőföldjük javai nyújtotta előnyökből és a technológiai transzfer is beinduljon. Az erről szóló paktumot októberben fogadták el az ENSZ Biodiverzitás Világcsúcsán Japában.

Biológiai sokszínűség
  • Az ember életfeltételeit tekintve nagyobb veszélynek látják szakértők a biodiverzitás elvesztését, mint a klímaváltozást. A kettő persze összefügg.
  • A PriceWaterhouseCoopers szerint 1-4 trillió dollárt kellene költeni évente a biodiverzitás megőrzésére.
  • A 600 milliárd dolláros összforgalmú globális gyógyszeripar nagy mértékben függ a biológiai sokszínűségtől.
  • A World Seed Bankban egy növényfajta magjainak tárolása 3000 dollárba kerül.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo