Hála istennek a hedge fundok elintézhetik a világnak, hogy a vezető gazdasági nagyhatalmak végre kedvező klímaügyi döntéseket hozzanak. Legalább két okból jósolható ez a rendhagyó fejlemény. Egyes megfigyelők szerint ugyanis a világban most néhány jelentékeny ország elégedett az olaj vélhetően tartósan magas világpiaci árával, ezért aztán kevésbé fog ellenállni annak, hogy a nemzeti büdzséből többet szánjon a környezeti károk mérséklésére. Oroszországról és az Egyesült Államokról - a G8-ak két, méretét tekintve mindenképpen legnagyobb tagjáról - van szó, s az utóbbi már tett halvány ígéretet is arra, hogy változtat eddigi merev magatartásán, s racionálisabb klímapolitikát próbál meg követni.
Persze az olajárnak egyelőre semmi köze nincs a hedge fundokhoz, csak annyi, hogy azonos súllyal kerül szóba a gazdasági nagyhatalmak csúcstalálkozóján, mint a klíma helyzete. A megfigyelők abban azonban biztosak, hogy a G8-ak szeretnének egyről a kettőre jutni a kockázati befektetési alapok ellenőrzésének ügyében, de nem fognak. Ezért aztán maguk és a világ megnyugtatására bizonyára keresnek és találnak olyan témát és passzust, amelyet közös erővel, a világról való atyai gondoskodás jegyében gatyába ráznak, s az előre beharangozott témák közül leginkább a klímavédelem ígérkezik ilyennek.
A németországi tanácskozásra órákon belül sor kerül, s tényleg nem sok esélyük van a világ hatalmasságainak arra, hogy beleszóljanak a százmilliárd dolláros tételekről szinte naponta döntő, s ezáltal világbefolyásoló hedge fundok szabályrendszerének alakításába. Amellett ma már csak kevesek tényleges, élményalapú félelmét kell eloszlatni, hiszen az 1929-1933-as világgazdasági válságra már csak tankönyvekből emlékszünk, s azt a metodikát pedig pszichés önvédelmi alapon fogadja el a fiatalabb korosztály, hogy akkor, amikor tényleg jön a baj - jött jó pár éve a Távol-Keletről, jött Brazíliából -, mindig akad orvosság is a gyógyításra. Ez lehet, hogy így lesz a későbbiekben is, az meg bizonyos, hogy a G8-ak pénzügyminiszterei tovább passzolták a labdát a németországi csúcsra érkező első számú vezetőknek: lássanak át ők az átláthatatlan, s instabilitást okozni minden további nélkül képes nemzetközi alapok működésén.
Nem fognak átlátni, s nem képesek beavatkozni, a hedge fundok nyugodtan lehetnének a kilencedik nagyhatalom a G8-ak csapatában. Így tehát valóban nem marad más az állam- és kormányfők június 6-án kezdődő tanácskozásának, mint az, hogy "pótcselekszenek", s mert kevéssé zavaró körülmény a forráshiány a 60 dollár fölött stabilizálódó olajár jóvoltából, tényleg hajlandók lesznek megcsapolni például az oroszok a büdzsét olyan célok előbbre vitele érdekében, mint a klímavédelem. Igaz, akadnak további feladatok, meg is hirdették, hogy közös keresnek megoldást a világgazdaság fenntartható fejlődéséért, az innovációért és a nemzetközi beruházások szabadságáért, a munka világának jobb szabályozásáért, a világkereskedelem liberalizációja előmozdításáért, vagy éppen Afrika helyzetének javításáért.
A megfigyelők azonban a klímavédelmi cselekedetekben reménykednek elsősorban, abban, hogy az üvegházhatást előidéző gázoknak, valamint a szén-dioxidnak a légtérbe juttatását az oroszok és az amerikaiak is hajlandók lesznek megfékezni részben azzal, hogy csatlakoznak a nemzetközi szerződésekhez, részben azzal, hogy készek közpénzekkel is támogatni technológiai fejlesztéseket. Vagyis lehet, hogy az ellenőrizetlen pénzvilág mégis összeomlik a hedge fundok miatt, de legalább nyugodtan kapkodhatunk levegő után, mert lesz belőle elegendő is és kellően tiszta is.