Szinte mozgalommá nőtte ki magát Budapesten az „ÖKOplusz" nevű program: a távfűtés lakásonként mérhetővé és szabályozhatóvá alakításával energiát megtakarító eszközt kapnak a lakók.
Hozták a számokat
A Főtáv Zrt. az általa kínált korszerűsítéssel 15 százalék csökkenést garantál, nem véletlen, hogy már tavaly 80 ezer lakásból befutott érdeklődést jegyzett a cég vezérigazgatója. Azóta azonban a Főtáv-szóvivő Balog Róbert szerint az emberek nehezebb szívvel vállalnak még kisebb beruházásokat is.
A több ezer lakásban esedékes energetikai beruházás gazdaságélénkítő hatású, az állam által is támogatott országos ökoprogram végrehajtására javarészt kisvállalkozások kapnak megbízást. A hitelintézetek sem zárkóznak el a finanszírozástól, a szóvivő nem tud olyan projektről, amelyet a lakóközösség elindított, megkapta az 50 százalékos állami támogatást, az önrész hitelezéséből azonban kivonult volna a bank. Arról hiába kérdeztük a szóvivőt, hogy az állam tavalyi szerepvállalása az idén zavartalanul folytatódik-e. Tény, nincs egyszerű dolga a közpénzekről döntő kormányzatnak, hiszen a „felülről nyitott" ökoprogramról heteken belül kiderül a kelendősége, a lakóközösségek közgyűléseiken döntik el, belevágnak-e a beruházásba.
Eddig több mint 130 ezer ajánlatot kértek a Főtávtól, ötezer lakást folyamatban lévő pályázat alapján tartanak nyilván, további csaknem nyolcezret pedig úgy, hogy beadták a jelentkezésüket. A tavalyi fűtési szezon kezdetére 2000 lakás már „hozta" a számokat, a tél eddigi hónapjaiban legkevesebb 15 százalékos energia-megtakarítást könyvelhettek el.
Újbudai kollektorláz
A Piac & Profit egy hónappal ezelőtt arról tudósított, hogy az újbudai polgármesteri hivatal tetején működni kezdett egy 20 kilowatt névleges teljesítményű, hálózatra kapcsolt, polikristályos rendszer, s további napelemek munkába állításával évente 54 tonna káros anyaggal kevesebb kerül a levegőbe. Hétköznapokon a kevesebb áramfogyasztás, hétvégeken pedig az áramtermelés és -eladás hoz a helyhatóság konyhájára, az elemek termelte áramfelesleget az Elmű hajlandó megvenni. Vajon terjed-e a városházi példa?
Megtudtuk, nem is egy lakótelepi közösség hasonló vállalkozásba fogott. A meghívásos versenyeztetési eljáráson elnyert támogatással megújuló energiát termelő berendezéseket működtetnek majd, így csökkentve üzemeltetési költségeiket. Az egyik győztes projekt alapján a lakótelepi ház tetejére 55 kilowatt teljesítményű, használati meleg víz előállítására alkalmas napkollektoros rendszert szerelnek fel. Ezzel a Főtáv által üzemeltetett hőközponthoz kapcsolódnak, s a rendszer által termelt meleg víz a hálózaton keresztül jut a lakókhoz. Kiszámolták, a nyári időszakban szinte nullára csökkenthető a lakók „hővételezése".
A másik pénzügyi támogatást elnyerő projekt egy vegyes rendszer, ahol a kondenzációs gázkazánok helyett szintén napkollektorokkal termelik a használati meleg vizet. A rendszerhez kapcsolódik egy 2 kilowatt névleges teljesítményű napelemes „törpe erőmű", ami szivattyúk és elektromos árammal működő szabályzók energiafelhasználást fedezi.
Megjelent a Piac és Profit magazinban.