A tervek szerint a 2012 őszéig tartó projekt során a telepeken gyakran évtizedekig gyűlő szemetet depóniákba rendezik, tömörítik, majd az így kialakított platókra a szivárgást megakadályozó vízzáró-réteg és 40 centiméteres humusztakaró kerül. A füvesített depót a területre hulló csapadékot összegyűjtő övárokkal veszik körbe, és erdősítik - mondta a szakember.
A kivitelező - az AKSD Városgazdálkodási Kft. és a Swietelsky Magyarország Kft alkotta - AS Szeged Konzorcium 27 szeméttelepen összesen 483 ezer négyzetméteren mintegy 650 ezer köbméter hulladék ártalmatlanítását végzi el.
A bordányi hulladéklerakó mintegy 4,5 hektáros területéről, másfél hektárra hordják össze a korábban 4-4,5 méteres magasságig is tornyosuló szemetet. A depó körül pedig négy monitoring kutat alakítanak ki, ahol folyamatosan tudják ellenőrizni a talajvíz minőségét - tudatta a műszaki ellenőr.
A programban érintett két településről - Dócról és Baksról -, ahol a bezárt lerakók Natura 2000-es védelem alá eső területeket érintenek elszállítják az ott található mintegy 60 ezer köbméter hulladékot. A felhagyott hulladéklerakók tájba illeszkedő rekultivációja lényegesen olcsóbb mint, a szemét elszállítása. Csak a bordányi telepen található 50 ezer köbméter hulladék elhelyezése egy engedéllyel rendelkező lerakóban mintegy 500 millió forintba kerülnek.