Abban a helyzetben vagyunk ma, hogy egyre felelősségteljesebben kell viselkednünk, egyre tudatosabban a tényekre minél jobban ügyelve kell döntéseket hoznunk. „Tökéletes választ kell adnunk, de ehhez tökéletesen fel is kell ismernünk a változásokat” – hangsúlyozta Hajnal Klára a Pécsi Egyetem docense a Piac&Profit által hatodik alkalommal megrendezett Fenntarthatósági Csúcson.
A fenntarthatóságra való törekvéseket alapvetően befolyásolja, hogy felismerjük a saját helyünket a Föld ökoszisztémájában. Jelenleg ugyanis éppen a helyünk keresése zajlik. Ennek részeként szakítanunk kell a hagyományos „növekedési alapú” modellel, hogy valóban érvényesülhessen a fenntarthatósági modell. „A fejlődéshez való jogot úgy kell érvényesíteni, hogy a ma élő és a jövő nemzedékeinek érdekei is érvényesüljenek” – emelte ki a szakértő, aki szerint az elmúlt években, évtizedekben horribilis mennyiségű pénz és energia ment veszendőbe amiatt, hogy ezt az alapelvet nem tartották szem előtt. „A hagyományos rendszer ugyanis úgy oldja meg a gondokat, hogy újrateremti a problémákat” - mondta.
Az új szemlélethez a gazdaság és a társadalom törvényeit is az ökológiai rendszerek működéséhez kell igazítani. „Ha a tudásunkat és a technológiánkat csak a növekedésre koncentráljuk, akkor előbb-utóbb elérkezünk ennek határaihoz. Vannak jelek arra, hogy már közeledünk ehhez a határhoz: a jelenlegi válságok és háborúk ennek határkövei, miközben a tudóstársadalom harmada közvetve, vagy közvetlenül a fegyveriparban dolgozik.
„Tudósként nem kellemes belátni azt, hogy olyan réteghez tartozunk, amelynek jelentős része a gyilkolás tökéletesítésén dolgozik” – mondta Hajnal. Szerinte alapvető paradigmaváltásra van szükség, amely a bolygó fenntartási képességeit helyezi előtérbe, miközben kiköveteli a mindenki számára elérhető, megfelelő életminőséget. Véleménye szerint ehhez nem zöld gazdasági megoldásokra van szükség. „A zöld gazdaság jó irányba tett lépés, de nem elég. A zöld megoldások hozzásegítenek minket hogy tisztább, jobb környezetet teremtsünk, de ahhoz, hogy valóban fenntartható legyen az életünk, a kék gazdaságot kell bevezetnünk. Ebben az esetben a helyi erőforrásokra koncentrálva, helyi alapú gazdaságot kell kiépíteni” - emelte ki az egyetemi docens.
A szakértő szerint azok az élőlények, amelyek elérik a növekedési határaikat, kipusztulnak: a túlélést az önszabályozás jelenti. Emellett a biodiverzitás megerősítésére lenne szükség: egy optimálisan sokszínű rendszer ugyanis képes lenne megfelelően alkalmazkodni a klímaváltozás hatásaihoz, elegendő élelmiszert termelni, méghozzá nulla hulladékkal. Nekünk ezt kellene lemásolni. „Fel kell ismernünk a felelősségünket, a bolygónk véges tűrőképességű, figyelembe kell vennünk ezt a növekedési célkitűzéseink során” – hangsúlyozta, szerinte ugyanis most még van lehetőségünk arra, hogy a saját döntésünkkel magunk változtassunk a hozzáállásunkon, míg ha nem teszünk semmit, akkor egy apokaliptikus katasztrófával kell szembenéznünk" - mondta Hajnal Klára.