Olcsóbban szennyezhetnek a vállalatok

Az ausztrál kormány úgy döntött, lemond az önálló karbonadóról, és inkább az EU emissziókereskedelemi rendszerébe (ETS) kapcsolja be a kibocsátási engedélyeket vásárlására kötelezett ausztrál cégeket.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Alig két hónapot élt a nyáron, máris eltemették az ausztrál karbonadót. Pedig nagyszámú széntüzeléses erőműve és szárnyaló bányaipara miatt - mely ellátja Kína hasonló erőműveit - Ausztrália azon országok közé tartozik, ahol a legnagyobb az egy főre jutó ÜHG-kibocsátás.

Alig két hónap után a bányalobbi a sírba tette az ausztrál karbonadót - Kép: SXC

A Canberra és az EU közötti megállapodás 2018-ig tart. Az alku lényege, hogy az ausztrál vállalatok olcsóbban juthatnak így kibocsátási kvótákhoz, az uniós emissziókereskedelmi rendszer pedig végre fellendül, miután a széndioxidkvóták ára rekordmélységekbe zuhant az év folyamán, elsősorban az engedélyek túlkínálata, s a csekély piaci igény miatt. Az árfolyam az elmúlt hónapokban 8-9 euró körül mozgott.

Az ausztrál magánszektor érintett szereplői közel háromszázra tehetők: nagy nyomást gyakoroltak kormányukra, azzal panaszkodva, a karbonadó nagyobb terheket ró rájuk, mint az európai piaci szereplőkre. A szigetország karbondadója 23 ausztrál dollár/tonna fizetését írta elő. Ez 23,7 amerikai dollárt jelent, míg a 8.30 eurós európai kvóta csak 10,8 amerikai dollárt - ezentúl tehát olcsóbban tudhatják le légszennyezésükkel kapcsolatos fizetési kötelezettségeiket.

A szomszéd fűje... és levegője

A szomszédos Új-Zéland 2015-ig hosszabbította meg emissziókereskedelmi rendszere működését, s 25 új-zélandi dollárban fixálta az árfolyamot, ami 20 amerikai dollárnak felel meg.

A helyi cégek kibocsátásuk felét fedhetik le kvótapiacról vásárolt kibocsátási engedélyekkel. A kormány azt a könnyítést is bevezette, hogy engedélyezi az olcsóbb nemzetközi kvóták érvényesítését a kötelezettségek teljesítésében. Az új-zélandi emissziókereskedelem 2010 júliusában vette kezdetét.

Kvóták
  • Az ausztrál gazdaság volumene 1400 milliárd dollár.
  • Ausztrália éves kibocsátása 550 millió tonna üvegházgáz.
  • Az ausztrál emissziókereskedelmi rendszer, mely 2015-ben indult volna, 15 dollárban állapította meg a kibocsátás tonnánkénti árát.
  • 2015-től az ausztrál piaci szereplők kibocsátásuk felét fedhetik le európai kvóták vásárlásával. Az európai cégek viszont csak 2018-tól használhatják azokat a kibocsátási engedélyeket, melyeket Ausztráliából vásárolnak.
  • Az ausztrálok kibocsátásuk 12,5 %-át tudhatják le az ENSZ égisze alatt működő kibocsátás-ellentételezési rendszer (CER) kvótáival. Ennek árfolyama szintén alacsony, mindössze 3 dollár.
  • Elemzők 0.7 százalékos fogyasztói áremelkedést prognosztizáltak a karbonadó folyományaként.

(Forrás: Reuters)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo