Az európai vállalkozások 99 százalékát a kkv-k adják, ezen belül is kilencven százalékot tesz ki a mikrovállalkozások száma. Nekik nyújthat segítséget az Environmental Compliance Assistance Programme (ECAP), azaz a kis- és középvállalkozásokat a környezetvédelmi jogszabályoknak való megfelelésben segítő program - közölte Pap Imre, a Környezettudatos Vállalatirányítási Egyesület (KÖVET-INEM Hungária) munkatársa a témában tartott konferencián. Elmondása szerint ennek eléréséhez igen hatékony környezetvédelmi politikára van szükség, hiszen a kiscégeknek a legtöbb esetben nehéz újabb feladatokat ellátniuk, állandó probléma, hogy nincsen "felesleges" emberük, akikre az ilyen ügyek intézését bízhatnák.
Márpedig erre szükség lenne, hiszen a 23 millió európai kkv az öreg kontinens ipari szennyezésének hetven százalékát adja, így hiába hallani mindig a multinacionális cégek felelősségéről, a "sok kicsi sokra megy". Ugyancsak gátolja a kkv-k ez irányú fejlesztéseit a vezetés hozzá nem értése, a kevés rendelkezésre álló információ, illetve, hogy a környezettudatosságot máig sokan csak a "nagyok hobbijának" tartják, és a pénzköltést látják benne. (Márpedig a konferencián több olyan környezetvédelmi fejlesztést bemutattak, amelyek nemhogy nem növelik, hanem még csökkentik is a költségeket. Ezeket bárki megtekintheti a http://ablakonbedobottpenz.hu/ weboldalon.) Az is hátráltatja az elmozdulást, hogy a kiscégek többsége kizárólag rövidtávon gondolkozik, így "a felmerülő problémákat csak akkor oldják meg, ha az már jelen van, nem mennek a dolgok elé."
Ezt támasztják alá az EU adatai is: a kkv-k 70 százaléka saját bevallása szerint semmilyen lépést sem tett ebbe az irányba, 75-90 százalékuk szerint pedig tevékenységük semmilyen hatással nincs a környezetükre. Szomorú tény az is, hogy a megkérdezettek mindössze hat százaléka állította, hogy rendelkezik Környezetközpontú Irányítási Rendszerrel (KIR), pedig ha ez elterjedtebb volna, akkor az "jelentős változást hozhatna". (Több mint 20 résztvevővel indul a Zöld Iroda Verseny a KÖVET szervezésében, melynek célja, hogy környezet- és emberbarát irodai működés kialakítására ösztönözze a vállalatokat és az önkormányzatokat.)
Tudatformálás is lesz
Ezen változtatna az ECAP, melynek fő célkitűzései, hogy mindenki betartsa a környezetvédelmi előírásokat, hogy elősegítse az innovációt, illetve, hogy csökkentse a környezet terhelését - jelentette ki Pap Imre. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy korábban is volt már több ilyen irányú stratégia, ezeket egyesítették most. A környezetvédelmi támogatásokat - több ezermilliárd forintról van szó - természetesen pályázati úton, több program keretében (pl. LIFE+, CIP, JEREMIE, FP7, kohéziós források) osztják ki. (Az EP azt javasolja, hogy 2009 végéig mindenki számára elérhető, kereshető adatbázisban tegyék közzé mindazok adatait, akik uniós támogatást kaptak. A csalókat is összegyűjtenék.)
Az Európai Unió azt is meghatározta melyek legyen a megcélozandó szektorok, így többek közt a fémmegmunkálással, a fa- és papíriparral, az elektronikai eszközökkel, a dohánnyal, a nyomdászattal, a textillel és a bőrrel foglalkozó vállalatok kerültek reflektorfénybe. A pályázható célok is széles skálát mutatnak: környezetvédelmi felülvizsgálat kkv-k részére, környezetvédelmi tréningeken való részvétel támogatása, megújuló energiák használatának elősegítése, öko-innováció, technikai kapacitás növelése, szakképzés, árufuvarozás javítása környezetvédelmi szempontok alapján, illetve a hazai ÚMFT-nek köszönhetően akár az ISO14001-es, vagy EMAS szabványok bevezetésére is lehet tenderezni.
Az ECAP keretében egyfajta tudatformálás is zajlik majd, hogy mindenki felismerje a környezetvédelem fontosságát, mivel e nélkül az egész program mit sem ér Pap Imre szerint. Erre szükség is van: egy jelenlévő felvetette, hogyha ritkán van ellenőrzés, ráadásul a bírság összege kisebb, mint amennyit a jogszabályok betartása miatt kellene fizetni, akkor sokan inkább a könnyebb - és nem mellesleg olcsóbb - megoldást választják.
A tudatformálás egy másik módja, hogy a cégeket ráveszik az energiahatékony megoldásokra. Ez lehet akár az energiatakarékos izzók használata, amellyel például 2,4 millió forintos beruházással ötmilliót spórolt egy év alatt a miskolci posta. (Hogyan lehet környezettudatos egy cég? Mennyire figyelnek erre a hazai vállalatok? Innen megtudhatja!)
Kevés a rendelkezésre álló információ
Ugyancsak prioritást kap a programon belül az információnyújtás, amely talán a legnagyobb gondot okozza a kkv-k körében. A konferencián jelen lévő kiscégek képviselői többször is hangot adtak panaszuknak, hogy nem tudják a törvényi változásokat, amelyekről senki sem értesíti őket, illetve ha meg is találják az adott jogszabályt, akkor nem tudják értelmezni azt. A helyzetet az sem könnyíti, hogy közel háromszáz környezetvédelmi jogszabály van itthon.
Ennek megváltoztatására az ECAP honlapjára minden információt felraknak (jogszabályok, tanácsok, hírek, képzések, ajánlott gyakorlatok stb.), igaz ezt sem tudja mindenki kihasználni, hiszen az internetes oldal még nem rendelkezik magyar fordítással. További gondot okoz, hogy az oldal "kicsit bonyolult", így nem mindig könnyű megtalálni az általunk keresett információt - állította Pap Imre.
Ezzel kapcsolatban Bedő Imola, az Európai Bizottság Környezetvédelmi Főigazgatóságának munkatársa, az ECAP program felelőse elmondta, hogy a honlap csak egy kiindulópont, a legfontosabb a helyi kötelékek erősítése, tehát, hogy a kkv-k felvegyék a kapcsolatot helyi szervezetekkel.
Ingyenes szolgáltatások
Ennek elősegítésére hozták létre február hetedikén az Enterprise Europe Network-öt, hogy egész Európát lefedve támogassa a nemzetközi együttműködést, az innováció fejlesztését, illetve a szükséges információk átadását - mondta a konferencián Kerekes György, az Enterprise Europe Network (volt Euro Info Központ) munkatársa. A hátteret négyszáz szervezet alkotja, amelyek között megtalálhatjuk a különböző országok kereskedelmi és iparkamaráit, vagy a hazai vezetést végző ITD Hungaryhoz hasonló kormányügynökségeket.
Kerekes György elmondása szerint a hálózat minden hazai régióban létrehozott egy irodát, amelyek rendszeres szemináriumokat végeznek a közeljövőben. A kkv-k a nekik szükséges információkat így akár innen, vagy a szervezet honlapjáról is beszerezhetik, akár a pályázatokról, jogszabályi változásokról van szó. Ezen kívül egyéni kérésre olyan jellegű tanácsokat is kaphatnak, hogy hogyan felelhetnek meg a környezetvédelmi jogszabályi előírásoknak. Az ilyen jellegű szolgáltatások - akárcsak a külföldi piacra lépés esetén - egy része ingyenes.