Nem szoktunk rá az elemek visszagyűjtésére

Folyamatosan szigorodnak az elemek és akkumulátorok visszagyűjtésére vonatkozó uniós előírások. A kibocsátott mennyiség 45 százalékát vissza kell gyűjteni 2016-ra, Magyarország jelenleg 21 százaléknál tart. Az infrastruktúra készen áll, a lakosság 97 százaléka már közvetlen lakókörnyezetében megtalálhatja a gyűjtőedényeket, főleg boltokban, ennek ellenére sokan még most is a kommunális hulladék közé dobják a súlyosan veszélyes anyagot.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az áruházak, boltok 2009. július elsejétől kötelesek az elemek visszagyűjtésére, és ehhez a Re‘lem Nonprofit Kft.-től ingyenesen kérhetnek gyűjtőedényeket. A hatályba lépés előtt több ezer igénylés érkezett a céghez, mivel százezres nagyságrendű büntetést kaphat a hatóságoktól az, aki elmulaszt a boltjában gyűjtőedényt kihelyezni. A kereskedőknek mellesleg nem csak azt az elemet kell visszavenniük, amelyet ők adtak el, hanem bármelyiket.

A visszajuttatott mennyiség többszörösét bírnák a gyüjtőedények

A húszezredik gyűjtőedényt adta át az akkumulátorok, elemek visszagyűjtését koordináló Re'lem Budapest X. kerületében, a Kertvárosi Általános Iskolában. Az ünnepélyes átadó is jelzi, "a visszagyűjtés magyarországi infrastruktúrája lépést tart az Unió egyre szigorodó elvárásaival, sőt, előtte jár", mutatott rá a cég vezetője.

Cserépy Zoltán elmondta, jelenleg nagyjából évi 300 tonna elemet juttat vissza a lakosság, amely a kibocsátott mennyiség 21 százaléka. Ez megfelel a jelenlegi előírásoknak, azonban a gyűjtőrendszer ennek a többszörösét is képes befogadni. A lakosság 97 százaléka már a közvetlen környezetében, saját településén találkozhat a gyűjtőpontokkal, a boltokban, iskolákban, de az önkormányzatok épületeiben is.

2016-ra 45 százalékos arányt kell elérni

A visszagyűjtött mennyiség 2005-ben még csak 7 százalék volt, tehát az eddigi előrelépés gyorsnak és látványosnak mondható. A munka neheze azonban ezután következik: a 2016-os, 45 százalékos visszagyűjtési ráta teljesítéséhez azokat a lakosokat kell meggyőzni, motiválttá tenni a szelektív gyűjtésre, akik ezt jelenleg nem teszik. A feladat nehézségét jelzi, hogy a jelenleg csaknem 40 százalékos visszagyűjtési rátával rendelkező Hollandia is kételyeit fejezte ki a hat év alatt elérendő 5 százalékpontos növekedés miatt.

Miért fontos az elemek szelektív gyűjtése?
Az elemek lúgos oldatokat, az akkumulátorok esetenként nehézfémeket tartalmaznak, melyek helytelen kezelés esetén felhalmozódnak az élő szervezetekben és súlyosan veszélyeztetik a környezetet. Mindenkinek érdeke, hogy ezt előírásoktól függetlenül is megakadályozza. Erre már ma minden lehetőség adott Magyarországon. A teljes kiépítettség azonban 30 000 gyűjtőedény jelent majd.

Véleményvezér

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.
Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben

Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben 

A betegek is pórul járnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo