Az áruházak, boltok 2009. július elsejétől kötelesek az elemek visszagyűjtésére, és ehhez a Re‘lem Nonprofit Kft.-től ingyenesen kérhetnek gyűjtőedényeket. A hatályba lépés előtt több ezer igénylés érkezett a céghez, mivel százezres nagyságrendű büntetést kaphat a hatóságoktól az, aki elmulaszt a boltjában gyűjtőedényt kihelyezni. A kereskedőknek mellesleg nem csak azt az elemet kell visszavenniük, amelyet ők adtak el, hanem bármelyiket.
A visszajuttatott mennyiség többszörösét bírnák a gyüjtőedények
A húszezredik gyűjtőedényt adta át az akkumulátorok, elemek visszagyűjtését koordináló Re'lem Budapest X. kerületében, a Kertvárosi Általános Iskolában. Az ünnepélyes átadó is jelzi, "a visszagyűjtés magyarországi infrastruktúrája lépést tart az Unió egyre szigorodó elvárásaival, sőt, előtte jár", mutatott rá a cég vezetője.
Cserépy Zoltán elmondta, jelenleg nagyjából évi 300 tonna elemet juttat vissza a lakosság, amely a kibocsátott mennyiség 21 százaléka. Ez megfelel a jelenlegi előírásoknak, azonban a gyűjtőrendszer ennek a többszörösét is képes befogadni. A lakosság 97 százaléka már a közvetlen környezetében, saját településén találkozhat a gyűjtőpontokkal, a boltokban, iskolákban, de az önkormányzatok épületeiben is.
2016-ra 45 százalékos arányt kell elérni
A visszagyűjtött mennyiség 2005-ben még csak 7 százalék volt, tehát az eddigi előrelépés gyorsnak és látványosnak mondható. A munka neheze azonban ezután következik: a 2016-os, 45 százalékos visszagyűjtési ráta teljesítéséhez azokat a lakosokat kell meggyőzni, motiválttá tenni a szelektív gyűjtésre, akik ezt jelenleg nem teszik. A feladat nehézségét jelzi, hogy a jelenleg csaknem 40 százalékos visszagyűjtési rátával rendelkező Hollandia is kételyeit fejezte ki a hat év alatt elérendő 5 százalékpontos növekedés miatt.