Monopóliumra tör a az ifjú Rothschild-örökös

Könyvelési trükkök miatt rágott be Demján Sándor Trigánit-beli üzlettársa, a 40 éves Nathaniel Rothschild, aki Kína gyarapodó számú erőművei számára bányász szenet Indonéziában. Ám jó ideje marakodik indonéziai cége társtulajdonosaival, a Bakri családdal, akikről úgy tartja, átverik őt. A vállalkozást azonban nem adja fel: ki akarja vásárolni őket.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az eladósodott indonéz dinasztia, a Bakri család és Rothschild (úgyis mint leendő báró, aki egy nap megörökli apja címét) eltérő elképzelésekkel rendelkeztek vállalatuk, a 2010-ben alapított, londoni tőzsdére bevezetett Bumi plc jövőjéről, melynek üzletvitelétől egyes gyanúk szerint a törvényszegés sem áll távol. Annyi tény, a Bumi vezetése belső vizsgálatot indított könyvelési kihágásokat gyanítva.

Taktikázás
Taktikázás A Bakrik és a vezérigazgató Samin Tan a Bumi 47,6 %-ának tulajdonosai. Samin Tan maga is szénmágnás, egymilliárd dollár adott a Bakriknak Bumi-részvényeik feléért, hogy valamelyest kihúzza őket 1,35 milliárd dolláros adósságukból. Azt a szaksajtóban megjelent cikkek elfelejtik hangsúlyozni, hogy a részvények zuhanása miatt vált esedékessé az 1,35 milliárdos kölcsön visszafizetése a Credit Suisse-nál. Vagyis Rothschild támadása és nyílt kritikája akár úgy is értelmezhető, hogy az nem mást szolgált, mint nehéz helyzetbe hozni üzlettársait és ezzel kitolni őket a cégből.
Rothschild megelégelve a tisztázatlan viszonyokat, a vita hevében tavaly kilépett a cég igazgatótanácsából. Az indonéz család októberben ajánlatot tett, hogy felvásárolja a Bumit 4,1 milliárd dollárért. Rothschild legyintett: a Bakrik részvénypakettje úgyis fedezetként van lekötve a hiteleikre. Adósságaik miatt képtelenek lennének valóban kifizeti ennyi pénzt.

Kivásárolsz vagy kivásárollak?

Rothschild telefonálgatásba kezdett, hogy összeállítson egy konzorciumot, mely ellenajánlatot tesz és kivásárolja a Bakrikat. Indonéz és külföldi befektetőket egyaránt megkeresett. Felsorakoztatta maga mögé a Schroders-t és a Taube Hodson Stonex (THS) Partners-t. Nyitott fülekre talált még a tábornokból üzletemberré avanzsált Prabowo Subiantónál, aki az egykori indonéz diktátor, Suharto elnök lányának a férje. Subianto egyben elnökjelölt a 2014-es elnökválasztásra. (Háttéranyagunkból azt is megtudhatja, kik őrzik valójában a világ pénzét!)

A megkeresés politikai aspektusa, hogy a Bakri dinasztia feje, Aburizal Bakrie ugyancsak elnökjelölt (2009-ben lett a Golkar párt elnöke.) De Subianto az, aki élen jár a népszerűségi felmérések szerint.

A Bakri család jelezte, csak akkor hajlandók kilépni a Bumiból, ha készpénzért megvehetik annak ”működési eszközeit”, melyeket ők vittek be a vállalatba. Ez a Bumi által birtokolt Bumi Resources és a Berau Coal Energy tulajdonjogát jelentené. (Rothschild azonban csak a Bumi által birtokolt Bumi Resources-ban engedne nekik kisebbségi részesedést.)

A patinás nevű bankár-dinasztia ifjú tagja azt is javasolta: a befektetők rúgjanak ki 12-14 embert az igazgatótanácsból. A cég igazgatójától, Samin Tanotól is megválnának. Erre berágtak a Bakrik, mivel így nyilvánvalóan bizalmi embereiket mozdítanák el. Két további feltételt adtak hát távozásuknak: ha Rothschild nem tér vissza az igazgatótanácsba és nem változtatja meg annak összetételét.

Rothschild állítólag akkor lép elő a kivásárlási ajánlattal, amint befejeződik a számviteli rendellenességeket övező vizsgálat. Megfigyelők úgy vélik, Rothschildnak nevéz dolga lesz, ha feddhetetlen indonéz mogult akar találni, aki törvényszegéstől és korrupciótól mentes üzletvitelt tud garantálni a Bumi élén, írta a Financial Times.

Bumi plc
  • A Bumi úgy jött létre, hogy a Bakrik bányaipari érdekeltségeit bevonták Rothschild londoni tőzsdén jegyzett Vallar nevű cégébe. Az egyesítés célja az volt, hogy a befektetők számára párosítsák a természeti erőforrásokban gazdag Indonéziához való hozzáférést a londoni üzleti élet sztenderdjeivel és átláthatóságával.
  • Az alapítók közötti vita azonban pontosan azt jelzi, hogy az átláthatóság nem valósult meg. 2010-ben jött létre a Bumi, ám 2011-ben már össze is vesztek a felek. 2012-ben Rothschild lemondott társelnöki posztjáról és októberben az igazgatótanácsból is távozott.
  • A Bumi 85 %-ban birtokolja az indonéz Berau Coal Energy-t és 29 %-os részesedéssel bír a Bumi Resources-ban, melynek részvényeit az indonéz tőzsdén jegyzik.
  • Rothschild valamivel több mint 10 %-át birtokolta a Buminak, ám jelezve, hogy bízik leendő felvásárlása esélyeiben, 14,8 %-ra növelte részesedését.

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo