Az eladósodott indonéz dinasztia, a Bakri család és Rothschild (úgyis mint leendő báró, aki egy nap megörökli apja címét) eltérő elképzelésekkel rendelkeztek vállalatuk, a 2010-ben alapított, londoni tőzsdére bevezetett Bumi plc jövőjéről, melynek üzletvitelétől egyes gyanúk szerint a törvényszegés sem áll távol. Annyi tény, a Bumi vezetése belső vizsgálatot indított könyvelési kihágásokat gyanítva.
Kivásárolsz vagy kivásárollak?
Rothschild telefonálgatásba kezdett, hogy összeállítson egy konzorciumot, mely ellenajánlatot tesz és kivásárolja a Bakrikat. Indonéz és külföldi befektetőket egyaránt megkeresett. Felsorakoztatta maga mögé a Schroders-t és a Taube Hodson Stonex (THS) Partners-t. Nyitott fülekre talált még a tábornokból üzletemberré avanzsált Prabowo Subiantónál, aki az egykori indonéz diktátor, Suharto elnök lányának a férje. Subianto egyben elnökjelölt a 2014-es elnökválasztásra. (Háttéranyagunkból azt is megtudhatja, kik őrzik valójában a világ pénzét!)
A megkeresés politikai aspektusa, hogy a Bakri dinasztia feje, Aburizal Bakrie ugyancsak elnökjelölt (2009-ben lett a Golkar párt elnöke.) De Subianto az, aki élen jár a népszerűségi felmérések szerint.
A Bakri család jelezte, csak akkor hajlandók kilépni a Bumiból, ha készpénzért megvehetik annak ”működési eszközeit”, melyeket ők vittek be a vállalatba. Ez a Bumi által birtokolt Bumi Resources és a Berau Coal Energy tulajdonjogát jelentené. (Rothschild azonban csak a Bumi által birtokolt Bumi Resources-ban engedne nekik kisebbségi részesedést.)
A patinás nevű bankár-dinasztia ifjú tagja azt is javasolta: a befektetők rúgjanak ki 12-14 embert az igazgatótanácsból. A cég igazgatójától, Samin Tanotól is megválnának. Erre berágtak a Bakrik, mivel így nyilvánvalóan bizalmi embereiket mozdítanák el. Két további feltételt adtak hát távozásuknak: ha Rothschild nem tér vissza az igazgatótanácsba és nem változtatja meg annak összetételét.
Rothschild állítólag akkor lép elő a kivásárlási ajánlattal, amint befejeződik a számviteli rendellenességeket övező vizsgálat. Megfigyelők úgy vélik, Rothschildnak nevéz dolga lesz, ha feddhetetlen indonéz mogult akar találni, aki törvényszegéstől és korrupciótól mentes üzletvitelt tud garantálni a Bumi élén, írta a Financial Times.
- A Bumi úgy jött létre, hogy a Bakrik bányaipari érdekeltségeit bevonták Rothschild londoni tőzsdén jegyzett Vallar nevű cégébe. Az egyesítés célja az volt, hogy a befektetők számára párosítsák a természeti erőforrásokban gazdag Indonéziához való hozzáférést a londoni üzleti élet sztenderdjeivel és átláthatóságával.
- Az alapítók közötti vita azonban pontosan azt jelzi, hogy az átláthatóság nem valósult meg. 2010-ben jött létre a Bumi, ám 2011-ben már össze is vesztek a felek. 2012-ben Rothschild lemondott társelnöki posztjáról és októberben az igazgatótanácsból is távozott.
- A Bumi 85 %-ban birtokolja az indonéz Berau Coal Energy-t és 29 %-os részesedéssel bír a Bumi Resources-ban, melynek részvényeit az indonéz tőzsdén jegyzik.
- Rothschild valamivel több mint 10 %-át birtokolta a Buminak, ám jelezve, hogy bízik leendő felvásárlása esélyeiben, 14,8 %-ra növelte részesedését.