Steve Jobs vállalatának innovációit és a cégvezető prezentációit minden egyes alkalommal akkora érdeklődés övezi, ami ritkán jár ki technológiai fejlesztéseknek. Az információs szupersztráda azonban éppúgy a természeti környezet része, mint a kocsikkal teli autópálya. AApple csak az új ketyere köré akar glóriát vonni, vagy ténylegesen környezettudatos megfontolások vezérelték a termékfejlesztési folyamatot? Szakértők zöld szempontból vizsgálták az Apple táblát.
Az iPad nem tartalmaz olyan mérgező anyagokat, amellyel tele volt az elektronikai ipar egész termékskálája. A felhasználók búcsút mondhatnak az arzénnak, a brómozott égésgátló anyagoknak, a PVC-nek (polivinil klorid) és a higanynak. A gép összetételében fontos az üveg és az alumínium, melyek könnyebben újrahasznosíthatók. Tíz óra működést bíró akkumulátora nem lecserélhető - ezzel az a célja az Apple-nek, hogy a fogyasztók bevigyék a márkaboltokba készülékeiket, s a vállalat maga gondoskodhasson az elemek kivételéről és újrahasznosításáról.
A cég bevallása szerint laptop-akkumulátorai rövidebb ideig tartanak, mint a konkurenciáé, ezért azokat visszacserélik, ha egy-két éven belül tönkremennek. Csakhogy a kütyü-mániás fogyasztók hajlamosak ennyi idő után valamilyen új terméket vásárolni, semmint régi kedvencük akkumulátor-cseréjével bajlódni. Ezért az Apple döntése, hogy a fogyasztók nem nyúlhatnak saját kezűleg hozzá az akkukhoz, fordítva sülhet el: az elektronikus hulladékok növedéséhez vezethet, véli az earht2tech nevű online szaklap.
Ami a képernyőjét illeti, az Apple a hírek szerint nem talált elegendő beszállítói kapacitást arra, hogy tíz colos OLED-kijelzőket helyezzen a táblába, holott a Microsoft (Zune) és a Google (Nexus One okostelefonok) is már erre állt át. Elektronikus könyvként nem a legzöldebb könyv-masinák egyike, mivel eleme kevesebbet bír, mint a Kindle-é, amelyet több napig is működtetni lehet feltöltés nélkül (electronic ink névre hallgató, rugalmas, papírszerű kijelzőjének köszönhető).
A tábla bemutatóján a zöld filozófia élharcosa, Al Gore is megjelent. Hazája azonban egyelőre nem jár élen az elektronikai termékekből keletkező hulladék kezelésében: a kidobott gépeknek csak 10 százalékát hasznosítják újra az USA-ban.