Hogyan lehetünk zöldebbek?

Sok mindent tehetnénk a környezetkímélőbb gazdálkodás érdekében, állapították meg a "Hol vannak az erős és gyenge pontjaink?" címet viselő panelbeszélgetés tagjai. De mind a fogyasztói tudatosság, mind a törvényi előírások hiányosak.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sokan a technológiai fejlődésbe vetik minden reményüket, mondván az megoldja a környezetszennyezés problémáját is, ám "míg a nagyanyáink által használt sparhelt a beérkező napfény és az abból kialakult szén energiájának 45 %-át hasznosította, a modern villanytűzhely csak 10 %-át. Sokan nem hiszik el ezt a számítást, pedig igaz. Óriási szennyezés árán erre az alacsony százalékra küzdöttük le magunkat a híres technológiai fejlődéssel", magyarázta vitaindító beszédében Dr. Brezovits László, kutatómérnök, környezetgazdász és metafizikus, a Környezettudományi Intézet Alapítvány tudományos igazgatója. (A szakember prezentációját innen töltheti le.)

Brezovits a szellemi fejlődésben látja a kiutat: Amerikában a szürkeállomány adja a gazdasági tevékenység 70 %-át. (Ez azért lehetséges, mert az ipari, gyártási feladatokat kihelyeztek a harmadik világba - A szerk.)

Sérülékeny élelmiszerellátási lánc

A fejlett civilizáció vívmányai nélkül igen, de élelmiszer, víz és levegő nélkül nem tudunk élni. Ha az energia-ellátás megszakad, ahogy arra a földgáz-csap elzárásakor sor került, rendkívül sérülékennyé válik az élelmiszerellátási lánc, figyelmeztetett Dr. Szeitzné Szabó Mária, a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal főigazgatója. Az élelmiszereket távolról szállítják a kereskedelmi egységekbe, akárcsak a spermát az állattenyésztő telepekre, mivel ott az egyedeket már nem engedik párosodni. Az egész élelmiszeripar villamos-energiával működik.

Hatalmas méreteket ölt a fajpusztulás, melynek jelenlegi sebessége a természetes ráta tízezerszerese. "Amíg nincs kényszer, nem vagyok biztos benne, hogy eljutunk oda, változtatunk a fogyasztásukon. A "jó" hír az: kényszer van", mondta Figeczky Gábor, a WWF Hungary igazgatója.

A tudatos fogyasztók száma egyelőre siralmasan alacsony a magyar társadalomban. Amint a Tudatos Vásárlók Egyesülete reprezentatív felméréseiből kiderült, a magyar polgárok keveset tudnak arról, mi a szennyező a fogyasztásukban. 28 %-nak fogalma sem volt róla, 10 % az autóra tippelt, 8 % a hulladékra, mert "az elmúlt években annyi szó esett róla, hogy az emberek már azt gondolják, ha erre odafigyelnek, azzal megoldják saját környezetszennyezésüket", mondta Újhelyi Katalin, a szervezet programvezetője. Szerinte az sem mindegy, hogy aki tartózkodik magát a mértéktelen vásárolgatástól, végül mire költi a megtakarított pénzt - esetleg repülőjegyre, amivel még többet szennyez? Ezt nevezi a szakirodalom "visszacsapó hatásnak".

Figeczky a "villanykörte összeesküvés" című videót ajánlotta a közönség figyelmébe a YouTube-on, mely arról szól, a mai mérnökök a vásárlás fellendítés érdekében hogyan tervezik használati tárgyainkat úgy, hogy ne legyenek strapabírók, időt állók.

Korszerűtlen építőipar

A hazai építőipar -mely behálózza a gazdasági szektor minden szeletét, hiszen a gazdasági tevékenységek nagy része épületekben zajlik- nem reagált a kor kihívásaira, környezeti problémáira, véli Kárpáti József, az ÉVOSZ Könnyűszerkezet-építő tagozatának marketingelnöke. Egy épület primerenergia-fogyasztásának 33 %-a a fűtésre és a vízmelegítésre megy el.

2006-ban hazánk haladékot kért az épületek energiatanúsítvánnyal ellátása, mint uniós kötelezettség alól. 2012-ben az új lakásoknak már muszáj ilyen igazolással rendelkezniük, csakhogy "ez nem része az építési engedélynek. Ha nem tartják be a benne foglaltakat, nem büntetnek meg senkit. Vagyis szankció nélkül építhet ma bárki korszerűtlen épületet", panaszkodott Kárpáti, aki szerint a 11 000 magyar építészmérnök közül jó ha 100 vesz számításra olyan megfontolásokat, hogyan tegye energetikailag és környezeti szempontból zölddé a tervezett létesítményt. A 2013-tól kötelező teljesítményképességi lapban sem követelik meg, hogy feltüntessék az épületek zöld aspektusait.

Pedig a Greenpeace tanulmánya szerint 2050-re megvalósítható, hogy megújuló energiaforrásokból elégítsük ki igényeinket.

A II. Magyar Fenntarthatósági Csúcs első napjának programját és összefoglalóit itt találja.

Véleményvezér

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo