Lubomír Jahnátek, a szlovák gazdasági tárca vezetője egy szlovák napilapban teljes értelmetlenségnek minősítette a Tőketerebesre tervezett erőmű felépítését. A gazdasági miniszter érvelése szerint az erőműből nagy mennyiségű szennyező anyag és por kerülne a levegőbe, s egyéb káros következményekkel is számolni kellene. Mindezek mellett az egykori cukorgyár épülete - ahol az új létesítmény működne - mindössze száz méterre van a járási székhely egyik lakótelepétől. Jahnátek elmondta azt is, hogy a Szlovákiai Villamosművek (SE) olasz többségi tulajdonosa, az Enel hétmilliárd korona (56 milliárd forint) ráfordítással 2013-ig korszerűsíti az ukrán határhoz közeli, vajányi (Vojany) hőerőművet, ezért sem indokolt tehát az újabb kelet-szlovákiai beruházás. Eközben a szlovák környezetvédelmi minisztérium elfogadta a környezeti hatástanulmányt, s nem ellenzi a hőerőmű felépítését.
Elfogadhatatlan hozzáállás
Fodor Gábor kijelentette: "Őszintén bízom abban, hogy közös összefogással végül megakadályozhatjuk az erőmű felépülését. Ugyanakkor megdöbbentő számomra, hogy a környezetvédelmi miniszter - akinek fokozottan kellene őrködnie a környezet védelme fölött - gond nélkül hozzájárulását adja egy olyan beruházáshoz, amelyet az ipar érdekeit képviselő gazdasági miniszter is ellenez."
Fodor Gábor a kezdetektől határozott érdekérvényesítést ígért Tőketerebes ügyében, és már korábban elfogadhatatlannak minősítette a szlovákok által készített környezeti hatástanulmányt. A miniszter még tavaly kijelentette: a széntüzelésű "megaerőmű" mindaddig fokozott kockázatú beruházásnak számít, ameddig a szlovák fél nem szolgáltat adatokat a határon átnyúló környezeti szennyezés mértékéről. A minisztérium hivatalos szakvéleményében ezért a hazánkra nézve jelentős környezeti veszélyt okozó erőmű megépítése ellen foglalt állást.
Fodor Gábor szerint az erőmű jelentősen szennyezné a tokaji borkultúrát, a környék levegőjét és vizeit. Ezek mértékéről azonban a szlovák fél egyáltalán nem készített felmérést: hiányzott a levegőbe jutó nehézfémek, valamint rákkeltő anyagok talajra, növényzetre és állatvilágra gyakorolt összesített hatása, csakúgy, mint a salak és pernye talajra és felszín alatti vizekre gyakorolt hatásainak vizsgálata. A környezeti hatástanulmány nem adott választ továbbá arra sem, hogy a tervezett erőmű hogyan érinti a magyarországi védett és Natura 2000-es területeket, illetve milyen hatással lehet a Bodrog folyó ökológiai állapotára és a tokajhegyaljai történelmi borvidékre.