Az uniós munkahelyek biztonságosabbak és egészségesebbek, mint valaha. Ennek ellenére továbbra is minden évben 6,9 millió munkahelyi baleset, és milliókkal több foglalkozási megbetegedés történik. A rossz biztonsági és egészségvédelmi körülmények okozta emberi szenvedés felmérhetetlen, a gazdasági költségeket ugyanakkor évente 490 milliárd euróra becsülik - ez több mint fele az Unió jelenlegi, pénzügyi válságmentő alapjának. (A munkával kapcsolatos stressz jelenti az egyik legnagyobb egészségügyi és biztonsági kihívást Európában, amely hatalmas költségeket von maga után mind az emberi kimerültség, mind pedig a gazdasági teljesítmény tekintetében.)
A kampány elindításakor Andor László, a foglalkoztatásért, a szociális ügyekért és a társadalmi befogadásért felelős uniós biztos Brüsszelben Dr. Christa Sedlatschek, az EU-OSHA igazgatója és a Dán Foglalkoztatási Minisztérium állandó titkára, Bo Smith társaságában arra hívta fel a munkáltatók és a munkavállalók figyelmét, hogy közös erővel teremtsék meg Európában a fenntarthatóbb kockázatmegelőzési kultúra alapjait.
Andor László biztos kifejtette, hogy „Az elmúlt évtizedben Európa jelentős előrelépést tett a munkahelyi biztonság és egészségvédelem területén, és ezt a munkát folytatnunk kell. Ez az egyik olyan kulcsfontosságú szakpolitika, amely elősegítheti az aktív idősödés - egyúttal a 2012. évi európai év céljának - megvalósulását. Tények bizonyítják, hogy az egészség és a biztonság előtérbe helyezésével nemcsak helyesen cselekszünk, de üzleti szempontból is előnyösen járunk el. Az előnyök közé tartoznak többek között az alacsonyabb költségek és a magasabb termelékenység; az elégedettebb és eredményesebb munkaerő; a kevesebb munkavállalói hiányzás és fluktuáció; a kevesebb baleset; a kedvezőbb pozíció a beszállítók és partnerek körében; a munkahelyi kockázatokkal kapcsolatos fokozott tudatosság és azok hatékonyabb ellenőrzése; valamint a fenntarthatóság szempontjából jobb hírnév a befektetők, a vásárlók és a közösségek körében."
„A legjobb eredményeket a munkavállalók és a vezetők összefogása révén érhetjük el" - tette hozzá Dr. Christa Sedlatschek. „A kampány fő törekvése ezért az, hogy a közép- és felső vezetőket arra ösztönözze, hogy a kockázatcsökkentésben való aktív részvétellel jó példával járjanak elöl, a munkavállalókat, képviselőiket és más érdekelt feleket pedig a kockázatcsökkentés érdekében a vezetőkkel való együttműködésre sarkallja. Van még tennivaló, és ezen a téren döntő szerepet játszik az Egészséges munkahelyek kampányunk, mivel egyszerű és gyakorlatias iránymutatást nyújt az együttműködéshez."
Az EU-OSHA közelmúltban végzett, a foglalkoztatás biztonságára és az egészségre vonatkozó pán-európai közvélemény-kutatása bizakodásra ad okot a kampány sikerét illetően. A közvélemény-kutatás eredményei szerint az uniós munkavállalók (74%) összességében úgy gondolják, hogy a felettesüknek említett munkahelyi egészségvédelmi és biztonsági problémákkal foglalkoznának, és az európaiak általában (67%) úgy érzik, kellően tájékozottak a munkahelyi egészségvédelem és biztonság kérdéseiben. Ugyanakkor az egyes tagállamok között nagy különbségek mutatkoznak, és a kampány fő célja a bevált gyakorlatok megosztása annak érdekében, hogy mérettől függetlenül valamennyi vállalkozásnál, illetve valamennyi érintett európai uniós ágazatban elősegítse a kockázatmegelőzés szintjének javítását.
Kutatások igazolják, hogy a szervezet méretétől függetlenül a felülről történő irányítás vezetés és a munkavállalók aktív részvétele kulcsfontosságú a sikeres egészségvédelmi és biztonsági irányításhoz. Az új és újonnan megjelenő kockázatokról szóló európai vállalati felmérés (ESENER) szerint a munkavállalói részvétel és a vezetés elköteleződése együttesen sokkal jobb munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi teljesítményt eredményez. Azok a vállalkozások, amelyeknél kiemelkedő a munkavállalói részvétel és a vezetés elköteleződése is, tízszer nagyobb valószínűséggel rendelkeznek dokumentumban lefektetett munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi politikával. Ennek az a további előnye, hogy ezeket az intézkedéseket eredményesebbnek tartják.
A kampány nemzeti és európai szinten számos tevékenységet ölel fel, ideértve például a 11. Európai Helyes Gyakorlat Díjat. A Díj, amelynek nyerteseit várhatóan 2013 áprilisában jelentik be, a vezetők és munkavállalók kockázatmegelőzés érdekében történő együttműködésének legjobb példáit ismeri el.
Az EU-OSHA által a tagállamokkal és az Európai Unió Tanácsának soros elnökségeivel együttműködésben szervezett Díjra már lehet pályázni az EU-OSHA nemzeti fókuszpontjainak hálózatán keresztül.