A nagyjából 60 ezer köbméternyi massza az egykori óbudai gázgyár mellékterméke. A hulladékot 1965 és 1975 között hordták a Pilisbe, a használaton kívüli mészkőbányába, az akkori törvények szerint nem szabályellenesen, holott sokféle mérgező anyagot, például higanyt, arzént és ciánvegyületeket tartalmaz. A hulladék lerakása előtt a bányaüreget nem szigetelték, az iszapból az esővízzel kioldott anyagok így bármikor a közellátást biztosító vízkészletbe kerülhetnek - mondta Kabay Sándor, a KDV-KÖVIZIG igazgatója.
A munkára kiírt közbeszerzési pályázatot a Geohidroterv Kft. és a Teraszol Kft. konzorciuma nyerte el. A szerződést egy keddi sajtótájékoztatón írta alá Kabay Sándor, a KDV-KÖVIZIG igazgatója és Radics Róbert, a konzorcium vezetője.
A megállapodás értelmében a gáztisztító iszapot bányászati módszerekkel termelik ki, majd az erre a célra épített úton biztonságos járművekkel elszállítják és ártalmatlanítják, a bányában pedig helyreállítják az 1965 előtti állapotot. A munka az idén nyáron indul és 2010-re befejeződik - mondta Kabay Sándor.
A kármentesítés négy és fél milliárd forintos költségének 85 százalékát az Európai Unió Kohéziós Alapja fedezi. A gázgyári iszap eltávolítása a mészkőbányából az egyetlen magyarországi környezeti kármentesítési program, amelyet az Európai Bizottság a Kohéziós Alapon keresztül támogat - hangzott el a sajtótájékoztatón. (Hatszázmillió forintos fejlesztéssel kívánják megoldani az elkövetkező években a Somló-hegy és a környező néhány település ivóvízellátását, illetve a víz minőségének javítását.)