Az EU szereti Magyarország "zöld nagyprojektjeit"

"Környezeti fejlesztések, sikeres lépések a környezeti beruházásokhoz (KEOP 2007-2013) Magyarországon" címmel a zöld tárca országos konferencián ismertette a hazánkban uniós támogatásból megvalósított és megvalósítandó környezetvédelmi beruházásokat.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az immáron 2007 óta megrendezett éves konferenciát Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter valamint Huba Bence, a minisztérium Fejlesztési Igazgatóságának vezetője nyitotta meg. Az esemény célja, hogy a projektgazdák, polgármesterek, pályázatírók és a potenciális pályázók közvetlenül a szakértőktől szerezhessenek információkat a környezetvédelmi beruházásokról, a még pályázható Európai Uniós támogatásokról, és így a rendelkezésre álló forrásokat hatékonyabban, összehangoltabban használhassák majd fel.

A Környezet és Energia Operatív Program környezetvédelmi téren 2007 és 2013 között 1050 milliárd forinttal gazdálkodhat. A KEOP 2007-es meghirdetése óta 1430 pályázat érkezett, szennyvízkezelés, vízminőség javítás, kármentesítés, természetvédelem, árvízvédelem, fenntartható fogyasztás és e-környezetvédelem témában.

Megpályázható beruházásfajták:
"Egészséges, tiszta települések" (hulladékgazdálkodás, ivóvízminőség javítás, szennyvízkezelés)
"Vizeink jó kezelése" (rekultiváció, kármentesítés, árvízvédelem, diagnosztika)
"Természeti értékeink jó kezelése" (erdei iskola, élő és élettelen természeti értékek megőrzése)
„Fenntartható életmód és fogyasztás"

A beérkezett pályázatok közül eddig 705 darab nyert támogatást. Ezek közül 634 rendelkezik hatályos támogatási szerződéssel, melyek összértéke mintegy 225,3 milliárd forint. A pályázatok közül 342 úgynevezett előkészítési támogatást nyert el, amely alapján megkezdhette a végleges projekt-dokumentáció kidolgozását.

Hazánk az uniós környezetvédelmi nagyprojektek benyújtását és elfogadását tekintve elsők között áll a tagállamok között. A kormánydöntéssel rendelkező környezetvédelmi nagyprojektek között van három árvízszint-csökkentő tározó beruházás (Nagykunsági, Hanyi-Tiszasülyi, Szamos-Kraszna-közi), egy árvízvédelmi fejlesztés (Tiszai hullámtér), egy komplex beruházás (Kis Balaton vízvédelmi rendszer), két szilárdhulladék-gazdálkodási rendszer kialakítására irányuló projekt (Győr Nagytérség, Mecsek-Dráva), három szilárdhulladék-lerakó rekultivációs program (Mecsek-Dráva, Győr és térsége, Közép-Duna Vidéke) és további hét szennyvízelvezetés és tisztítás tárgyú projekt (Makó és térsége, Békéscsaba, Nagykanizsa agglomeráció, Nyíregyháza és Térsége, Székesfehérvár, Érd és a Tápió menti régió).

E nagyprojektek összesen több mint 251 milliárd forint értékű beruházást jelentenek. A hazánk által benyújtott térségi nagyprojektek közül már 10 kapott brüsszeli jóváhagyást. Köztük két árvízszint-csökkentő tározó (a Nagykunsági és a Hanyi-Tiszasülyi 13,2, illetve 24,8 milliárd forintból), négy szennyvíztisztítási- és elvezetési projekt (Békéscsaba 17,7 milliárd forint, Nyíregyháza 12,7 milliárd forint, Makó és térsége 14,1 milliárd forint, Székesfehérvár 8,5 milliárd forint), két hulladéklerakó rekultivációs beruházás (Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási rendszer 7,7 milliárd forint, Mecsek-Dráva Hulladékgazdálkodási Program 8,6 milliárd forint), illetve két települési szilárdhulladék-gazdálkodási rendszer (Mecsek-Dráva Hulladékgazdálkodási Program 18,4 milliárd forint, Győr Hulladékgazdálkodási rendszer 9,5 milliárd forint).

A Kohéziós Alapból és Strukturális Alapokból támogatott KEOP program általános stratégiai célja az EU-s kötelezettségvállalásokból adódó feladatok teljesítése, a szennyezés megelőzési feladatok és a regionális igények kielégítése.

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo