A mintegy 2,9 millió magyar családi ház túlnyomórésze szigeteletlen: a házak fűtésére felhasznált energiamennyiség mintegy 30 százaléka kárba vész. Mindeközben a magyar lakosság 10 százaléka energia szegénységben él, azaz teljes keresetének több mint harmadát, 34 százalékát az energiaszámlákra költi. „Ezért le kellene szigetelni a magyar családi házak többségét, ha egy szigetelési programba fognánk, a lakossági energiafelhasználás 30-40 százaléka megtakarítható lenne és több ezer új munkahelyet teremthetnénk” - mondta Aszódy Tamás, a Knauf Insulation Kft. ügyvezető igazgatója.
Ennek bizonyítására fogott a Knauf Insulation a „Nálam szigetelnek” programba, amelyben két, átlagos családi ház fogyasztását mérték össze, amelyek közül az egyiket leszigetelték. Az eredmények magukért beszélnek: 46 százalékkal csökkentette a gázfelhasználását a szakértők által kivitelezett, korszerű szigetelés – derült ki az épület energiahatékonysági összehasonlító program eredményeiből.
A 7 hónapon át tartó vizsgálat két, egymástól 6 km-re lévő, közel azonos műszaki paraméterekkel rendelkező családi ház energiafogyasztását mérte, de az ingatlanok között volt egy jelentős különbség: az egyeiket leszigetelték, a másikat nem. A látványos gázfogyasztás-csökkenés a szigetelt házban élő család kiadásaiban is meglátszott: ők az idén télen 113.800 forinttal költöttek kevesebbet fűtésre, azaz mintegy három és fél havi gázszámlájukat takarították meg, és mivel kazánjuk is csak harmad annyiszor kapcsolt be, mint a nem szigetelt ház kazánja, még az áramszámlájuk is csökkent 10.000 forinttal. A Nálamszigetelnek Program a Budapesti Műszaki Egyetem Épületszerkezettani Tanszéke, az Energiaklub, a Magyar Energiahatékonysági Intézet, valamint a Pannonműhely Kft. szakmai támogatásával és a Metropol médiatámogatásával valósult meg.
Az elmélet bizonyítása a gyakorlatban
Köztudott, hogy a szigetelés alkalmazásával 30-40 százalékos energia megtakarítás érhető el, ezt a feltevést azonban eddig egyetlen gyártó sem igazolta gyakorlati mérésekkel. Ezen a helyzeten kíván változtatni a Knauf Insulation magyar vállalata, amikor tavaly nyáron egy Magyarországon és Európa szerte is egyedülálló kísérletbe kezdett.
A közel 7 hónapig tartó összehasonlító mérések eredményei számos tekintetben a szakembereket is meglepték. A belső hőmérséklet azonos szinten tartásához a nem szigetelt ház 2.182 m3 gázt használt el, míg a szigetelt házban lakóknak ehhez 1.196 m3, vagyis 46 százalékkal kevesebb gázra volt szükség.
„A nem szigetelt házban lakó család a gázszámlákra 250.495 forintot, vagyis havonta átlagosan 35.785 volt kénytelen fordítani. Ezzel szemben a szigetelt házban élő család összesen 136.607 forintot, havonta átlagosan mindössze 19.515 forintot költött az energiahordozóra, ami szintén 46%-os különbséget jelent” – mondta Kanyuk László, a Knauf Insulation Kft. marketing vezetője. „Ezzel bizonyítást nyert az elmélet: a szigetelés a családi házak energiafogyasztás csökkentésének a legfenntarthatóbb módja.” – tette hozzá.
A két családi ház gázfogyasztása és fűtési célú kiadásai közötti különbség annak ellenére is kiugróan nagy, hogy az idei téli középhőmérséklet átlagosan 3 ˚C-kal volt magasabb, mint a megszokott. Az idén télen is volt azonban néhány olyan nap, illetve hét, amikor kifejezetten hideget mértek. Ezeken a napokon, a két ház energiafogyasztása és fűtésköltsége közötti különbség elérte az 55%-ot is. Ha a téli átlaghőmérséklet 3˚C fokkal alacsonyabb lett volna, a szigeteletlen ház gázfogyasztása további 15-18%-kal lett volna magasabb.
A program során a szakemberek negyedórás bontásokban vizsgálták a kazánok működését is. A szigetelt ház kazánja átlagosan mindössze harmadannyit üzemelt, mint a nem szigetelt otthon kazánja, sőt voltak olyan, melegebb téli napok, amikor be sem kapcsolt, mert a ház belső hőmérséklete nem csökkent a meghatározott érték alá. Mivel a kazán nem kapcsolt be, az elektromos keringető szivattyú sem üzemelt, ami a teljes fűtési szezonra vetítve mintegy 10.000 forintos megtakarítást eredményezett.
Ha a program során felhasznált hőszigetelő anyagok árát, nettó 1.327.553Ft-ot összehasonlítjuk a gázfogyasztás csökkenésből adódó 113.888 forint megtakarítással, megállapíthatjuk, hogy a hőszigetelés anyagköltsége 12 éven belül megtérül. Ez egyben azt is jelenti, hogy a korszerű szigetelés az anyagköltségre, mint befektetésre vetítve évente átlagosan 8 százalékos nettó hozamot hoz, ami átlagosan háromszor magasabb, mint a jelenleg elérhető betéti kamatok.
Az ásványgyapot szigetelés élettartama 50 év. Ha az éves megtakarítást a szigetelés teljes élettartamára kiszámoljuk, azt kapjuk, hogy 50 év alatt nettó jelenértékben kifejezve 5.694.400 forintot takaríthatunk meg, vagyis minden 1 forint amit szigetelésbe fektetettünk 4,3 forint megtérülést eredményez.
A kormány elé kerülnek az eredmények
A Nálamszigetelnek Program eredményeit, egy a program országos szintű kiterjesztésére vonatkozó modellszámítással együtt, a Knauf Insulation átadja az új kormány energiahatékonyságért felelős szakembereinek. Az összes hazai lakóingatlan, vagyis 4,3 millió épület mintegy 66 százaléka családi ház. Ebből a 2,83 millió épületből a Knauf Insulation szakértői szerint 2,5 milliót lenne érdemes energiahatékonysági állapota miatt szigetelni. Ennek ellenére a családi házak szigetelésére jelenleg nincs, a panel programhoz hasonló, osztott finanszírozású energiahatékonysági program, amelynek kialakításához a Nálamszigetelnek Program eredményei jó alapot jelenthetnek.