Afrika vizesedik, Las Vegas kiszárad

Afrika egyes sivatagos területei alatt jelentős vízkészletek húzódnak, állapították meg a szakemberek legújabb mérései. A hozzáférés azonban összetettnek és költségnek bizonyulhat. Eközben a Bugsy Siegel gengszter által a nevadai sivatag kellős közepére megálmodott és felépített Las Vegasnak egyre súlyosbodó vízhiányok rémével kell számolnia.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az ENSZ Környezetvédelmi Alapjának kutatása szerint Afrikában nem a víz hiányával van a baj: a földrészre hulló csapadék 9 millió embernek is elegendő lenne.

Nemrég úttörő felfedezéseket tettek a sivatagos kontinens vízrajzát kutató tudósok. A British Geological Survey és a University College London munkatársai jelentős víz-mennyiségre bukkantak Líbiában, Egyiptomban, Algériában és Szudánban, melynek együttes mértéke 660 millió köbméter, ami jóval nagyobb, mint korábban gondolták. Mélységük 100-250 méter között van.

Az újonnan felfedezett vizek egy része azonban nem lesz kinyerhető a földből, mivel 50 méternél mélyebben már nem elég egy egyszerű szivattyú a felszínre hozatalához. Egy-egy mélyfúrás akár 130 ezer dollárba is belekerülhet.

Afrikában súlyos probléma a vízhiány, pontosabban az ivóvíz hiánya, aminek következtében emberek milliói halnak meg kolerában. A víz-kutak gazdaságossága nagymértékben függ az olajáraktól, hiszen a fúrásokhoz elektromos áramra van szükség, az ivóvíz (vezetékkel nem bíró) falvakba való eljuttatásának pedig nagy az üzemanyag-vonzata.

A kontinens lakosságának 60 százaléka vidéken lakik, s 80 százalékuk a talajvízből él. Jelenleg legalább 300 millió embernek nincs hozzáférése ivóvízhez, s a mezőgazdaság is korlátozott: a termőföldeknek alig 5 százalékát öntözik.

Délibábbá változó kaszinó-oázis

A szerencsejátékok Mojave-sivatagba épült fellegváráról már évek óta mondják, hogy egyre nehezebben fog hozzájutni a működéséhez szükséges vízhez. A polgármester víztakarékossági intézkedéseket léptetett életbe, és a gyepek locsolását is regulázta. A Last Call at the Oasis című dokumentumfilmben egy szakértő azt mondta, ha a város mellett vízgyűjtőben olyan mértékben csökken a vízszint, ahogy az elmúlt években -az országos szintű aszályok miatt ugyanis rendszeresen megcsappan a Mead tó vízszintje-, akkor hamarosan előfordulhat, hogy a szállodák legfelső emeletein nem lesz víznyomás.

Ennek fényében extravagáns pazarlásnak tűnhet, hogy a híres Bellagio-szökőkút állítólag 22 millió gallon vizet tartalmaz (1 gallon = 3,78 liter). A közmű tarifák mindenesetre már elkezdtek drágulni: 2010 óta már kétszer emelték a víz árát a városban. A Dél Nevadai Vízügyi Hatóság 360 millió dolláros kötvénykibocsátást tervez júliusra, hogy így jusson tőkéhez elavult infrastruktúrája korszerűsítéséhez.

A Reuters kimutatása szerint Chicagóban 3,73 dollárért mérik az 1000 gallonnyi csapvizet (ami 3785 liter), vagyis 1 liter 0,00098 dollárba, azaz 0,22 forint, míg Atlantában a legdrágább, 23,42 dollár, ami 1,42 forintnak felel meg literenként.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo