A fémtolvajok nem kímélnek semmiféle, fémet tartalmazó műtárgyat, így a zsilipeket, a szivattyútelepeket vagy bármilyen más vízgazdálkodási célt szolgáló létesítményt - tette hozzá Vona Titusz.
Példaként elmondta: Abony, Cegléd, Kőröstetétlen és Törtel térségében a lángvágós módszerrel elkövetett lopások által okozott károk mértéke meghaladta az 50 millió forintot. Ugyanakkor az eltulajdonított fémekért a tolvajok maximum 500 ezer forintot kaphatnak. Az ily módon elkövetett lopások és rongálások minden esetben az aszályos időszakok idejére megfelelő vízkészletet biztosító vízvisszatartó műtárgyakat érintették.
Vona Titusz beszámolt arról is, hogy a közelmúltban a rendőrök bejelentés alapján Abony és Cegléd között tetten értek egy négy tagú csoportot, amint az egy vízvisszatartó műtárgy falszerkezetének eltávolítását és feldarabolását végezte. Felszereltségükre jellemző volt, minden szükséges eszközzel, lángvágóval, gázpalackkal, csákányokkal és lapátokkal rendelkeztek. Az elkövetők előzetes letartóztatásban vannak, a rendőrség nyomozást indított az ügyben.
A Köti-Kövizig sajtóreferense elmondta: a lopások következtében az adott területen élők ár- és belvízi biztonsága jelentősen csökken, a mezőgazdaságból élők megélhetése pedig veszélybe kerül. A magas helyreállítási költségek mellett igen komoly problémát okoz, hogy a tolvajok az újjáépített létesítményeket szinte azonnal felkeresik. Ezek őrzése elsősorban a lakott területektől lévő nagy távolság miatt szinte lehetetlen.