Nyolcezer tonnával kevesebb szén-dioxid

Nyolcezer tonnával kevesebb szén-dioxidot bocsátott ki tavaly a VELUX, amely 11 millió eurót fordított a 2009-es klímastratégiája bejelentése óta arra, hogy redukálja a termelőegységei által kibocsátott üvegházhatású gázok mennyiségét.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A fosszilis fűtőanyagokról biofűtőanyagok használatára való átállás hosszú és költséges folyamat - rendkívüli erőfeszítések eredményeképpen azonban elérhetők a környezet védelme érdekében kitűzött szén-dioxid-csökkentési célok.

A VELUX Cégcsoport 2009-ben hozta nyilvánosságra klímastratégiáját. A Cégcsoport célkitűzése, hogy 20 százalékkal csökkentse szén-dioxid-kibocsátását a 2012-es év végére - e cél meghatározásának alapjául a 2007. évi kibocsátást vették, amely akkor 100 000 tonna volt. A VELUX Cégcsoport nemrégiben publikált Vállalati Felelősségvállalás jelentésének adatai azt mutatják, hogy a CO2-kibocsátás egyelőre 10 százalékkal csökkent a 2007-es évhez viszonyítva. További 10 százalékos redukálást kell teljesítenie 2012 végéig, ha el akarja érni vállalását, mely korántsem könnyű.

 

A beruházások legnagyobb része arra irányult, hogy a VELUX Cégcsoport növelni tudja energiahatékonyságát és kevesebb üvegházhatású gázt engedjen a szabadba 22 gyárából, amelyek a Cégcsoport kibocsátásainak 90 százalékáért felelnek. Részben azért sikerült redukálni a szén-dioxid-kibocsátást, mert az olaj- és gáztüzelésű bojlereket lecserélték forgács- és pellettüzelésűekre.

A Cégcsoport további 43 millió eurót szán arra, hogy minél környezetkímélőbb termelést, fenntartható működést folytathasson. Tapasztalatuk szerint csak hosszan tartó, nagy erőfeszítések eredményeképpen érhetők el a környezet védelme érdekében kitűzött célok - így sikerült 2011-ben 8000 tonnányival csökkenteniük szén-dioxid-kibocsátásukat. Az ökológiai lábnyom minimalizálása érdekében fontos, hogy nem csak a VELUX Cégcsoport termelőegységei, de minden vállalat tartsa magát lehetőségeihez mérten a célkitűzéseihez. Ugyanakkor szem előtt kell tartani, hogy akár megnövekedett CO2-kibocsátással is szembesülhetnek a vállalatok abban az időszakban, amíg klímastratégiájukat átültetik a gyakorlatba.

Negyedével nőtt a karbonvagyon
A MEHI (Magyar Energiahatékonysági Intézet) legfrissebb számításai szerint 25%-kal hízott a kormány karbonforint vagyona, és immár 265 Milliárd helyett 328 Milliárd forintra számíthat 2013 és 2020 között az EU széndioxid kibocsátás-kereskedelmi rendszerében történő árverésekből várható bevétel. Az értéknövekedés a nemzetközi karbonpiacon az utóbbi időben lezajlott kvóta-áremelkedésnek köszönhető. A várható éves bevétel 33 milliárdról kb. 41 milliárdra nő. A MEHI (Magyar Energiahatékonysági Intézet) legfrissebb számításai szerint 25%-kal hízott a kormány karbonforint vagyona, és immár 265 Milliárd helyett 328 Milliárd forintra számíthat 2013 és 2020 között az EU széndioxid kibocsátás-kereskedelmi rendszerében történő árverésekből várható bevétel. Az értéknövekedés a nemzetközi karbonpiacon az utóbbi időben lezajlott kvóta-áremelkedésnek köszönhető. A várható éves bevétel 33 milliárdról kb. 41 milliárdra nő.

„Két ok ad magyarázatot a jelenleg elért eredményekre; egyrészt a 2010-es szélsőségesen hideg tél, másrészt annak ténye, hogy számos befektetésünknek még nem érzékelhető a hatása. Nagy hidegben több energiát kell használnunk gyáraink és raktárhelyiségeink fűtéséhez. Amennyiben ez hagyományos fűtőanyaggal, vagyis olajjal és gázzal történik, a szén-dioxid-kibocsátás értelemszerűen megnő. Klímastratégiánk egyik sarokköve éppen az, hogy a fosszilis tüzelőanyagokról átálljunk a bio fűtőanyagok használatára, így még egy kemény télnek nem lesz hasonló hatása a jövőben. Ez képessé tesz majd minket arra, hogy elérjük célkitűzéseinket."- mondta David P. Meyer, a VELUX Cégcsoport üzemeltetési vezérigazgató-helyettese.

 „Új technológiákba való beruházásokkor számítani kell kezdeti problémákra, mielőtt érzékelhetők lesznek a fejlesztések pozitív hatásai. Nem szabad ilyenkor meginogni, ki kell tartani a kiválasztott stratégia mellett és véghez kell azt vinni. 2010-es beruházásaink teljes hatása 2011-ben vált érezhetővé, amikor több mint 8000 tonna CO2-t spóroltunk meg." - tette hozzá David P. Meyer.

A VELUX Cégcsoport 11 millió eurót fordított arra, hogy 2012-re sikerüljön 20 százalékkal lejjebb vinnie CO2-kibocsátását. További 43 millió eurót abba fektetnek majd, hogy elérjék céljukat 2020-ra: addigra a Cégcsoport szén-dioxid-kibocsátását a felére szeretnék csökkenteni.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo