Az intézmények, cégek egyik legnehezebb feladata a költségcsökkentés, ezért keresik az olyan megoldásokat, ahol ezen keresztül elérhető az energiahatékonyság növelése. Ez teljesen érthető, hiszen már a kismértékű energiahasználat-csökkentés is nagy költségmegtakarítást jelent – mondta a Piac & Profitnak Kohl Zsuzsanna minőségirányítási szakértő. Ez a piaci kényszer pedig egyre erősebb a nyersanyagok, a szolgáltatások és elsősorban az energiaárak meredek növekedése miatt. A vállalatok többsége ugyanis – a lakossági rezsicsökkentési kezdeményezések ellenére vagy tán épp azért – az energiaárak további növekedésére számít a Policy Agenda-Ipsos egy korábbi felmérése szerint. A megkérdezett vállalatvezetők 82 százaléka az energiaárak növekedését, közülük 29 százalék jelentős mértékű emelkedését várja a következő fél évben.
Jó tanácsok
De hogyan csökkenthetjük energiafogyasztásunkat, környezetterhelésünket anélkül, hogy visszaesne cégünk teljesítménye, dolgozóink és ügyfeleink elégedettsége?
– A valódi megoldást a komplett energiairányítási rendszer bevezetése nyújtja, mivel ez hosszú távra tervezett, folyamatosan ellenőrzött működést és nem egyedi részmegoldásokat ad – mondta Kohl Zsuzsanna. Ez garantálja egyrészről azt, hogy a folyamatosan változó energiapiac helyzetét lekövesse a cég, másrészről egy jól kialakított és bevezetett rendszer független a menedzsmenttől, tehát a tulajdonosok helyzetében bekövetkezett bármilyen változás sem lesz kihatással arra, hogy továbbra is fenntartható, olcsó maradjon a működtetés és hatékony az energiafelhasználás, miközben a minőség sem csorbul – sorolja a szakértő.
Szükség van arra, hogy a vállalat olyan stratégiát fogalmazzon meg, olyan célokat tűzzön ki, és olyan saját szabályozást hozzon létre, amelyekkel teljesíteni tudja a vállalt kötelezettségeket, képes megtenni a szükséges intézkedéseket a teljesítés javítására, és igazolni tudja, hogy a rendszer megfelel az elvárásoknak. Ily módon 10-20 százalékkal is csökkenthetjük a fogyasztásunkat.
Mit nyújt a tanácsadó?
Sok cég van azonban, ahol sajnálják az időt és az energiát a szükséges intézkedések meghozásához, vagy egyszerűen csak hiányzik a kellő szaktudás. Sokan és egyre többen fordulnak olyan cégekhez, amelyek helyettük elvégzik a munkát.
– Egy hétköznapi magyar vállalkozás – főként, ha ipari fogyasztónak minősül, és kényszerűen a szabadpiacról veszi a gázt például – nem igazán tud magának előnyös alkut kiharcolni, mivel hiányzik a szükséges piacismerete. Ezzel szemben, ha egy külső céget bíz meg a tárgyalással, esetleg a megfelelő szolgáltató kiválasztásával, jelentős megtakarítást érhet el – mondta lapunknak Szigeti László, a Cothec Kft. energetikai szakértője. Energiahordozótól függően ugyanis a szabadpiacon jelentős, egyes esetekben 10-30 százalékos különbségek is tapasztalhatók a szolgáltatók áraiban, ami egy kkv esetében csak az áramköltségen havi 50-100 ezer forint megtakarítást is jelenthet.
Az energiahatékonysági beruházások lebonyolításánál is mind többen fordulnak külső céghez. – Ebben az esetben a cég felméri az igényeket, és költségelemzést készít, amelyben nemcsak a jelenlegi, hanem a jövőbeni költségek is szerepelnek, így könnyebb lehet eldönteni, melyik beruházást válasszuk, vagy érdemes-e belefognunk egyáltalán nagyobb fejlesztésbe. A kisebb intézkedések ugyanis kevésbé drágák, és megtérülési idejük is kisebb – mutat rá a szakértő.
Egy kisebb beruházás, ami 10 százalék körüli energiamegtakarítással jár, két-három év alatt megtérül. Egy drágább beruházás, mondjuk egy komplett kazáncsere megtérülési ideje négy–tíz év is lehet, finanszírozási formától függően.