Már Barbie is harcol!

A munkakörülmények javításáért lépett fel a világszerte ismert - bár nem mindenhol szívesen látott - gyerekjáték, a Barbie baba gyártója- írta a USA Today című lap.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Mattel egyik mexikói gyártójával kapcsolatban tavaly merültek fel kifogások: a céget kötelező túlóra és az alkalmazottakkal végeztetett terhességi teszt, illetve kiskorúak foglalkoztatása és veszélyes vegyszerek alkalmazása miatt panaszolták be az Egyesült Államok munkaügyi minisztériumánál.

A Mattel ellenőrzése során kiderült, hogy a kérdéses üzemben valóban nem tartották be a cég etikai kódexében megfogalmazott szabályokat: a dolgozók például nem választhattak szabadon szakszervezetet. A többi vádat a bepanaszolt cég - a New York-i Rubie's Costume alvállalkozója, a Rubie's de Mexico - ügyvédei tagadták, azt állítva, hogy a cég társadalmilag felelős módon működik.

Zéró tolerancia

A Mattel 1997-ben vezette be etikai kódexét, s azóta több tucat alvállalkozójával bontott szerződést az abban foglaltak be nem tartása miatt. A Mattel szabályzata szolgált alapul a játékgyártók nemzetközi tanácsának nemrég elfogadott etikai kódexéhez is.

Ma már számos amerikai vállalat ráébredt, hogy a felelős vállalati magatartás kritériumait külföldi tevékenységük során is érdemes betartani. Ugyanakkor továbbra is több cégóriás tevékenységét kifogásolják sokan, azzal vádolva a cégeket, hogy együttműködnek - például Kínában - az emberi jogokat sorozatosan megsértő kormányokkal. A Fair Labor Association nevű amerikai civilszervezet adatai szerint mára legalább 30 - 40 nagy amerikai cégnél - például a tíz éve sokat kritizált Reebok vagy a Liz Clairborne-nál is - a korábbinál jóval szigorúbban ellenőrzik a vállalat etikai kódexének betartását az alvállalkozóknál.

A civilszervezet adatai szerint a Mattel ellenőrei ötven oldalas kérdőívvel felszerelkezve érkeznek az ellenőrizendő indonéz vagy kínai üzembe, ahol az alkalmazottakat is kikérdezik az ottani munkakörülményekről.  A nyolcvanas évek másik sokat támadott "bűnbakja" a Nike - szintén a Fair labor Association adata szerint - alvállalkozóit a munkakörülmények alapján négy kategóriába osztja, s a rossz minősítést kapott partnerekkel szerződést bont.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo