Az úgynevezett társadalmi vállalkozások a szolidáris gazdaság megteremtésének előmozdítói. Tevékenységüket három pillér – a hármas optimalizálás, vagyis a triple bottom line – határozza meg: a valódi értékteremtéshez a profit önmagában kevés, azt ki kell egészíteni a környezet és a társadalom szempontjaival. A társadalmi vállalkozások nem egyszerűen felelősen működnek. Számukra a profit maximalizálása mellett a társadalmi és környezeti haszon maximalizálása is fontos. Működési szempontból pedig még ennél is fontosabb, hogy a nyereséget nem a részvényeseik között osztják szét, hanem felhasználják a társadalmi céljaik előmozdítása érdekében. Itt olvashat erről bővebben.
Az Ashoka 1980 óta kutat és választ ki olyan hatalmas belső motivációval bíró társadalmi vállalkozókat, akik egy adott probléma megoldására innovatív, rendszerszintű megoldást hoznak működő társadalmi vállalkozásukkal. A szervezet célja egy olyan világ létrehozása, amelyben mindenkinek lehetősége van pozitív változásokat előidézni a saját környezetében, illetve hatást gyakorolni a társadalom érték- és normarendszerére. A világ legnagyobb társadalmi vállalkozókat tömörítő nemzetközi civil szervezete itthon 1995-ben kezdte meg működését. A jelenleg 33 fős magyar Ashoka Tag közösség társadalmi szerepvállalása kiterjed többek között az oktatás, környezetvédelem, egészségügy és emberi jogok területére, valamint a közösség és gazdaság fejlesztésére is.
A szervezet partnerei segítségével ösztöndíjjal támogatja a kiválasztott társadalmi vállalkozókat, de ennél többet is kapnak: egy közösséget és hátteret, amelynek révén hatékonyabban tudják folytatni azt a munkát, amely miatt kiválasztották őket. Az Ashoka minden esetben embereket és nem projekteket támogat. A rendszer lényege, hogy a kiválasztott három éven át részesül igen komoly ösztöndíjban, hogy munkáját (melyben korábban már bizonyított), gond nélkül tudja tovább végezni, sőt új lendületet nyerjen. Ezeket a társadalmi vállalkozókat megerősítette abban a hitben, hogy világformáló erővel rendelkeznek, és üzeneteiket segít közvetíteni a világ felé.
Marie Ringler a szervezet Közép-Kelet európai vezetője szerint a támogatásra azért van szükség, hogy az emberek, akikben erre megvan a lehetőség, megvalósíthassák álmaikat, ezzel pedig megváltoztassák a világot.
A szervezet folyamatosan keresi az újabb és újabb lehetséges tag jelölteket (bárki jelölhet új tagot). Magyarországon ma két új tagot mutattak be, akik tevékenysége a nemzetközi hálózat segítségével talán egyszer globálissá is válhat.
Bácskai Márta a Gondolkodj Egészségesen! programmal 2006 óta vezeti be az egészségneveleés holisztikus és gyermekközpontú módszerét az óvodai nevelésbe. Összesen 1350 magyarországi intézmény vesz részt a programban, amely az önkifejezésen és összművészeteken alapul. A cél, hogy egészséges generációk cseperedjenek fel, akik ismerik saját magukat, és tudatosan választják az egészséges utat. Márta esetében - ahogy az Ashoka tagok többségénél – fontos személyes motiváció áll a tevékenység hátterében. Saját élménye túlsúlyos kisgyerekként annyira meghatározó volt, hogy 13 éves korában (amikor tudatos munkával megszabadult a fölös kilóktól) döntött úgy, hogy életét annak szenteli, hogy másoknak segítsen az egészséges felnőtté válásban.
Jakab Áron egy versenyképesebb és függetlenebb civil szektort szeretne kiépíteni. (Áron és cége történetéről itt olvashat részletesen.)Nehéz gyermekkora, vele született fejlődési rendellenessége és művészeti neveltetése érzékennyé tették és arra ösztönözték, hogy megszerzett formatervező tudását hátrányos helyzetű csoportok társadalmi integrációjára használja fel. A Fruit of Care létrehozóját a különböző területek közötti átmenetek kialakítása foglalkoztatja leginkább – az üzleti és nonprofit szektor vagy a design és a társadalmi felelősségvállalás összekapcsolása. Mint mondta, tervezőként az kezdte foglalkoztatni, hogy hogyan lehet fogyatékos emberek által készített termékeket önmagukban, a hozzájuk kapcsolódó sajnálat nélkül eladhatóvá tenni, így egy egyenrangú kapcsolatot kialakítva a felek között.