Klímaváltozás: tudjuk mi az

A globális felmelegedés témakörében a magyar internetezők tájékozottabbak a nemzetközi átlagnál - derül ki a ACNielsen közvélemény-kutatásából, amelyet a piackutató vállalat öt földrész 46 országának internet-használói körében végzett el.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az ACNielsen Piackutató összesítése szerint a világszerte megkérdezett 25.400 internetező 91 százaléka hallott már a globális felmelegedésről, 6 százaléka nem, 3 százalék pedig nem tudott válaszolni a kérdésre. A földrészek között Európában a tájékozottak aránya 95 százalék, míg legalacsonyabb Észak-Amerikában, ahol a mutató 84 százalékos.

A 24 felmért európai ország közül a jelenségről a legtöbb információval a cseh, a portugál, és az orosz internetezők rendelkeznek. Ezekben az országokban 99 százalék, illetve 98-98 százalék a tájékozottak aránya a válaszadók közül. Magyarországon a tájékozottsági mutató 97 százalék, ami különösen jónak tekinthető a környezettudatosnak tartott angolok, és hollandok 92-92 százalékos arányához képest.

A felmérés rávilágít arra is, hogy a magyarok a nemzetközi átlagnál nagyobb arányban tartják aggasztónak a klímaváltozást. A világon a válaszadók 57 százaléka szerint "nagyon komoly", 34 százalék szerint "meglehetősen komoly" gondot jelent az éghajlatváltozás, az európai átlag ezzel megegyezik. Magyarországon 54, illetve 40 százalékos a mutató. A "nagyon komolyan" aggódók aránya Európában Franciaországban a legmagasabb, míg a legkisebb Hollandiában és Oroszországban.

Az okok közül világszerte, ahogyan Európában is, legtöbben az emberi tevékenységeket említik: 50 százalékos, illetve 49 százalékos arányban. Észak-Amerikában csak 32 százalék képviseli ezt a véleményt. Európában a portugálok közel kétharmada az emberi tevékenységekben látja a globális felmelegedés okát, és Németországban szintén magas ez az arány. A klímaváltozás okát a magyarok 38 százaléka látja emberi tevékenységekben.

Természetes folyamatnak az emberek világszinten 6 százaléka, Európában 7 százaléka, Magyarországon 4 százalék tulajdonítja a globális felmelegedést. Az átlagot leginkább meghaladóan Lettországban 12, Oroszországban és Hollandiában 10-10 százalék az aránya azoknak, akik természetes folyamatot látnak a jelenségben.

A két tényező együttes hatásának tulajdonítja a globális felmelegedést a válaszadók 43 százaléka mind Európában mind pedig világszerte. Európában a magyarok képviselik legnagyobb arányban ezt a véleményt; 58 százalékkal.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo