Az Európai Unióban eddig példátlan megállapodásra került sor a védett madarak megóvása érdekében. Az állami és civil természetvédelem, illetve a hazai áramszolgáltatók együttműködésének kíván konkrét működési keretet és kiszámítható ütemtervet adni az "Akadálymentes Égbolt" nevű megállapodás, amelyet Haraszthy László szakállamtitkár és Olajos Péter európai parlamenti képviselő kezdeményezésére alkottak meg.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium az áramszolgáltatók számára átadják azoknak a vezetékszakaszoknak a pontos térképét, amelyek madárvédelmi szempontból veszélyesnek minősíthetők. Az áramszolgáltatók ennek alapján pontosabban tudják tervezni, mely szakaszokon és milyen madárvédelmi megoldásokat kell alkalmazniuk, amennyiben átalakításokat végeznek a vezetékek nyomvonalában. Hasonló önkéntes együttműködési megállapodásra még nincs példa az EU-ban a természetvédelmi szereplők és az áramszolgáltatók között.
Magyarországon mára több mint ötvenezer középfeszültségű oszlop szigetelése történt meg az állami és civil természetvédők, továbbá az áramszolgáltató vállalatok együttműködésének köszönhetően. Az ország területén található, nagyjából 645 ezer középfeszültségű szabadvezeték-oszlop mintegy egyharmada jelenthet veszélyt a madarakra. Az ütközés miatti pusztulás megelőzésére kidolgozott egyik módszer a veszélyes vezetékeken foszforeszkáló, kisebb légmozgás esetén is forgó "madáreltérítők" kihelyezése. A módszer hazai bevezetése azokon a területeken indokolt, ahol koncentráltan fordulnak elő például túzokok és darvak.
A megállapodás alapján a terv az, hogy 2020-ig minden madárvédelmi szempontból veszélyes vezetékszakaszt átalakítsanak madárbaráttá. A munkálatok finanszírozását hazai és uniós természetvédelmi keretekből, illetve az áramszolgáltatók hozzájárulásából végzik.