Hogyan készülhetünk fel az időeltolódásra?

Magyarok is egyre többen ismerik meg a kellemetlen jelenséget, amikor távolba, másik időzónába megérkezve nem tudunk aludni - vagy ébren lenni, fáradtság, ingerültség jelentkezik. Mi a megoldás?

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A “jet-lag” néven emlegetett jelenség napjainkban millióknál jelentkezik és annál inkább figyelnünk kell rá, mert a sok távoli utazásnak és az ebből eredő kevesebb alvásnak, fáradtságnak hosszú távú következményei is lehetnek. Az amerikai Stanford Egyetem Alváskutató Intézete szerint a jet-lagot gyakran és hosszú éveken át elszenvedők hajlamosabbak a fertőzésre, a rákra, az Alzheimer-betegségre. Az orvosok nem akarnak a kérdésben riadót fújni, de abban bizonyosak: ha egy életen át nem vesszük figyelembe, mennyit kell aludnunk, ennek mindenképpen lesznek következményei szervezetünkben.

Még Obama sem szokott hozzá
Kép: BBC

A Kaliforniai Egyetem-Berkeley tudósai arról számoltak be, hogy “belső óránk” ciklusának megszakítása befolyásolja emlékezőtehetségünket, tanulási képességeinket, sőt: hosszú távon elváltozásokat okozhat az agy szerkezetében. Az idegrendszeri következmények még a hazatérés után, hosszú ideig az utazó szervezetében maradnak, olvasható a Massachusetts Műegyetem neurológusainak tanulmányában. Ami a kissé riasztó kutatási eredmények után vigaszt nyújt: ha tudatában vagyunk ezeknek a jelenségeknek és teszünk ellenük, erősíthetjük szervezetünk, idegrendszerünk ellenállását.

Túlhaladta az idő az óraátállítást?
Vasárnap hajnalban egy órával hátrébb kell állítani az órákat, és megkezdődik a téli időszámítás. A kétféle időszámítás rendszerére több mint harminc éve állt át az ország, hogy minél többet megtakaríthassunk az áramszámlán, de mára tulajdonképpen kevés értelme maradt.
Tudnunk kell, hogy szervezetünk a környezeti jelenségek alapján módosítja a “belső óra” működését - például azon méri, világos van-e. Ha távolra, más időzónába kerültünk, a szervezet átlagosan naponta egy órával tud közelíteni az új zónához - azaz Budapestről az USA keleti partjára repülve (vagy haza), a téli, vagy a nyári időszámítás függvényében öt vagy hat napra lesz szükségünk a teljes átállásra. Aki viszont gyakran repül, annak szervezete még dolgozik az első átálláson - miközben már ismét új feladat terheli...

Szakértők szerint jelentősen könnyíti az átállást, ha felkészülünk. Állítsuk át előre (valódi) óránkat és próbáljunk az utazás előtti napokban, a célállomáson látható időt figyelembe véve minél többet világosban lenni az esti órákban, ha nyugatra megyünk - és a reggeli órákban, ha keletre. (BBC)

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo