Két éve már, hogy beszélünk új gazdaságról, de hatásait még ma is kétkedők hada bagatellizálja. Érveik az utóbbi néhány hónapban döntően a technológiai részvények amerikai piaca, a Nasdaq látványos értékvesztésére, majd tavaly év végi kipukkadására épülnek. Azt tartják, hogy az új gazdaság nem lesz képes alapvetően változtatni a termelés évszázados ciklikusságán. Tíz év után ugyanis decemberjanuárban megint érezhetővé vált ez a világ legerősebb gazdaságában. Félő, hogy visszaesésének hatása alól a világgazdaság sem tudja majd kivonni magát. A recessziómentesítést rövid távon főként az európai gazdaságtól, az iparágat tekintve pedig a turizmustól várják.
Mégis miként egyre több elemzés hangsúlyozza , a mentőkötelet a régi gazdaság az újtól kapja, amely ma még tartalékainak mindössze 13 százalékát, ha használja. Hatásai egyelőre beláthatatlanok. S erejének talán legfontosabb eleme, hogy (mint az a lapunk hasábjain folyó vita hozzászólásaiból is kitűnt) a hálózatok kiépülésével soha nem látott tartalékok válnak hozzáférhetővé a gazdaság minden szintjén. S bár az új gazdaságnak szerepe van a mostani visszaesésben, a recesszió jellemzői mások, mint a korábbiakban voltak.
A régi szép időkben a részvények jó esetben egy hét alatt akár 0,2 százalékkal is emelkedhettek, manapság viszont akár 515 százalékkal változhatnak egyik napról a másikra. A fújjuk fel, és adjuk el üzleti filozófia eddig sosem látott nyereségeket és veszteségeket termelt; de ez kifulladóban van.
Amerikában a háztartások majdnem fele közvetlenül vagy közvetetten részvénytulajdonossá vált az elmúlt fél évszázadban. (Európa nyugati felén ez az arány csak 512 százalék, de folyamatosan nő.) A tőzsde s a technológiai részvények rakétagyorsaságú emelkedése elképesztő mértékben megnövelte a tulajdonosok vagyonát, a fokozódó bizalmi index pedig addig elképzelhetetlen magasságokba hajtotta fölfelé a spirált. Végül is a régóta jósolt korrekció drámaian bekövetkezett, a világgazdaságot irányító néhány száz cég iránti bizalom azonban összességében töretlen, s az új gazdaság tényleges tartalommal és megkülönböztethető hozzáadott értékkel rendelkező vállalatai iránt is megújult a bizalom.
Az új gazdaságban a munkaerő gyorsabban megtalálja a számára leghasznosabb helyet: a dotcom cégek összeomlása a jól képzett százezrek szinte törés nélküli átvándorlását eredményezte más területekre, ugyanakkor felgyorsult a régi gazdaságban munka nélkül maradtak átképzése az új igényeinek megfelelően.
Az új gazdaságban a globalizálció révén kontinensekre kiterjedő, szinkronizált mozgások tapasztalhatók. A világvállalatok az egyre kiterjedtebb hálózatok révén késedelem nélkül követik, befolyásolják a fejleményeket. A recesszió így nemcsak globális, hanem szinkronizált is lehet, s együttműködve valószínűleg kilábalni is könnyebb belőle, sőt, akár meg lehet akadályozni a kifejlődését.
Marx kapitalizmuselemzésének egyik sarkalatos pontja a túltermelés ciklikusságának bizonyítása volt. Igazi recesszió legutóbb 19801981-ben volt, azt megelőzően pedig 197475-ben (a 9091-es visszaesést szakértők sok szempontból nem tartják annak). A gazdasági élet mai szereplőinek nagy része így aktív életében még nem élt át recessziót, így pszichikai várakozásával nem is befolyásolja annak kialakulását, netán elmélyülését. Várakozásaik épp az ellenkező irányba mozognak: a tőzsde ugyanis arra tanít, hogy ha az árak alacsonyak, akkor vásárolni kell, tenni a fellendülésért.
Az új gazdaság tehát gyökeret ver, s éppen rendkívüli alkalmazkodóképessége az a tényező, amely egy recesszióban lengéscsillapítóként szolgálhat. Az új technológiák eddig nem látott gyorsaságú beáramlása a termelésbe, a vállalatirányításba, a vállalaton belüli és a vállalatközi információáramlásba, kommunikációba, s leglényegesebb tényezőként a vállalat és a fogyasztó kapcsolatába termelőerőként jelenik meg, amely máris folyamatosan változtatja a termelési módot. Újraíródnak a szabályok.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény
A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”
A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért
Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?