A dopping üzlet a szer előállítójának, a vele kereskedőnek, de haszna van belőle a fogyasztónak is. Utóbbi persze nem feltétlenül a konkrét pénzszerzés reményében használja, lehet, hogy csak a nagyobb izmok építéséért kezd el testsúlynövelő szereket szedni, pusztán azért, hogy az "jobban nézzen ki". Ha pedig az élsportról beszélünk, akkor sem csak a legjobbak, a világsztárok teljesítményfokozásáról szól a fáma, hanem a megfizetett sportban szereplőkről is.
Megfizetettek
"Minden sportágat, illetve versenyzőt megkísérthet a tiltott szerek használata, de semmi nincs nyilván, és többek közt a csapatsportoló nem megy vele sokra" - írja hozzászólásában Frenkl Róbert, vitatkozva azzal az állítással, hogy a mérhető sportágak, mint az atlétika, úszás, kerékpározás, kajak mellett nyilván az összes labdasportban is doppingolnak. (Élet és Irodalom, 51. évfolyam 39. szám.)
Ezen a szinten már a maximális felkészültség nincs meg, így sokat számítanak a különböző "csodaszerek". Nyilván nem mindenki él ezzel a lehetőséggel, főleg úgy, hogy ezek a dolgok "szájról szájra" terjednek. Az egyik csapattárs ajánlja, a másik kipróbálja, a harmadik nem. Hallani ezt-azt a szerről, mindig van, aki mindent tud, de mégsem orvos végzettségű szakember beszél a készítmény kémiájáról, veszélyeiről. (Persze az orvosi felügyelet drága. Az Outside amerikai magazin rávett egy amatőr kerékpárost, hogy titkon járjon utána, miként lehet doppingszereket beszerezni. A sportoló beszámolójában az áll, hogy egy nyolc hónapos, számára felépített program 7500 dollárba került, amelyet egy, a San Fernando-völgyben dolgozó belgyógyásznak fizetett ki.)
Drága procedúra
Nyilván nehéz bizonyítani a leírtakat, de egy átfogó doppingellenőrzés a fizetett játékosokkal rendelkező csapatsportok bajnokságaiban lehet, hogy meglepetést okozna. Persze ez addig nemigen fog megtörténni, míg egy átlagos doppingvizsgálat nagyjából százezer forintba kerül. Ez az összeg több különböző részből tevődik össze - tudtuk meg Horváthné Soós Erikától, a Wessling Doppingellenőrző Laboratóriumának vezetőjétől.
A mintavétel költsége sportolónként átlagosan 15-20 ezer forint. Ezt a magyarországi doppingellenőrzést koordináló Magyar Antidopping Csoport (MACS) végzi el. A díjban benne van a mintavevők munkabére, utazási és szállásköltsége, valamint a szükséges eszközök ára. A MACS jelenleg az ausztriai Seibersdorfban található laboratóriummal vizsgáltatja meg a mintákat, mivel ez a legközelebbi, amely rendelkezik a nemzetközi doppingellenőrzéseket irányító WADA (World Anti-Doping Agency) akkreditálásával. A világon 34 ilyen laboratórium működik, hazánkban még nincs ilyen.
Hogy miért ilyen drága a doppingvizsgálat? Azért, mert nagyon nagy műszerezettségű hátteret, nagy szakértelmet követel meg - adott választ kérdésünkre Soós Erika.
A 20-30 millió forintba kerülő gázkromatográf tömegspektrometriás detektorral még az olcsóbbak közé sorolható berendezés. Egy gázkromatográffal összekapcsolt, nagy felbontású tömegspektrométer értéke már eléri a 100 millió forintot, mint ahogyan az izotóparány mérésére alkalmas készüléké is. Ezek általában nem a gyógyászatban használt berendezések, hanem különböző analitikai mérőműszergyártók - mint például az Agilant, a Thermo Scientific, a Micromass, a Waters vagy az Applied Biosystems - termékei.
A laboratóriumoknak a minták tárolásáról is gondoskodniuk kell, hiszen azokat a mérési eredmény kiadása után általában három hónapig meg kell őrizniük. De például az olimpia kapcsán vett mintákat nyolc évig őrzik. Peking miatt hazai sportolóktól közel ezerötszáz mintát vettek. Tehát a csapatsportok levezető szakaszban lévő tagjainál kicsi a lebukás esélye.
A célzóvíz is dopping
Viszont ne gondoljuk, hogy csak az érett sportolók próbálkoznak előnyhöz jutni doppingolás révén. A MACS honlapján olvasható egy közlemény, mely szerint idén egy utánpótláskorú súlylökő atléta doppingellenőrzése során, az A-minta analízisét követően pozitív vizsgálati eredmény született.
Tudni kell, hogy ez még nem jelent eldöntött doppingvétséget, hiszen egy doppingellenőrző laboratórium feladata az, hogy megállapítsa egy adott mintáról, hogy az a WADA tiltólistáján szereplő anyagot tartalmaz-e. Annak eldöntése, hogy egy sportoló doppingvétséget követett-e el, vagy sem, a sportági szövetség feladata, az olimpián a Nemzetközi Olimpiai Bizottságé. A nehézatléták között az izomerőre ható szerek terjedtek el leginkább, ezek sejtszinten fokozzák az izomban a fehérjeszintézist. Ide tartoznak a klasszikus szteroidok, melyeknek mellékhatásait kiküszöbölni nem, maximum csökkenteni lehet. Egyes szerek a központi idegrendszert stimulálják, ezzel feldobják a sportolót, aki így nem érez fáradtságot, ezek az úszók és a futók közkedvelt szerei. Túlzott használatuk természetesen súlyos következményekkel járhat.
Persze, hogy mi a dopping, az sportáganként más és más. Az alkohollal például jól lehet csillapítani azt az izgalmat, amellyel maga a sport jár. Ezért ez tiltott szernek számít a lősportokban és az öttusában is. Az ital e tulajdonsága miatt kapta a célzóvíz elnevezést, hiszen a lövészeknek kevésbé remeg a keze, ha fogyasztják, így jobb eredményeket tudnak produkálni. Azért ezzel a szerrel nem ajánlatos átesni a ló túloldalára - részegségig fogyasztani -, hiszen akkor már ellentétes hatást lehet elérni. Itthon korábban nagy kedvenc volt az egri medoc ezen a téren.
Egyéni koktélok
Azért a mai élsportolóknak személyre szabottan előállított "koktélokhoz" komoly analitikai, gyógyszerkémiai ismeretek szükségesek. Ezekben a szerekben biológus, biokémikus és mérnök munkája is benne van. Ismerni kell a terület kémiáját, komoly hozzáértés és tudományos felkészültség kell egy-egy teljesítményfokozó kifejlesztéséhez, valamint drága technikai berendezések is. Nem véletlen, hogy a kitálalásával nagy port kavart mexikói Angel Heredia arról beszélt (forrás: Zóna internetes portál), hogy ő képes a legjobbaknak meg mindenkinek, aki kifizeti érte a 100 ezer dollárt, olyan teljesítményfokozó keveréket összeállítani, amely ma még kimutathatatlan. A sztárok 33 éves doppingdílerét az FBI kapta el, aki aztán kiegyezett a hatóságokkal, és mindent elmondott, amit tud. Saját bevallása szerint egy sportolóval való együttműködésért évente 15-20 ezer dollárt kapott, amelyet nagy eredmény elérésekor 40 ezer dolláros bónusszal toldottak meg.
A díler azt azért tévhitnek mondja, hogy a szerek képesek bárkiből világrekordert csinálni. Valójában elképesztően keményen kell edzeni, nagyon tehetségesnek kell lenni, és szükség van egy edzőkből és segítőkből álló tökéletes csapatra is. És csak ezután teszik hozzá a legjobb doppingszerek a különbséget. Ez az egész egy kompozíció, egy szimfónia. Minden mindennel összefügg, és a szerek hosszú távon játszanak szerepet: segítenek abban, hogy ki tudd magad pihenni, hogy el tudd kerülni a leépülési fázisokat.
Röplabdázni a strandon lehet, hogy egészséges, az élsport nem az - állítja Heredia, mint ahogyan azt is, hogy minden élsportoló érintett. Ez könnyedén belátható, amikor a pekingi olimpián egy vietnami tornász lebukott tiltott szerek használata miatt. Mindezek ellenére is 82., azaz utolsó lett. De volt doppingvétségen ért sportoló a paralimpián is. Ezek után nehéz elhinni, hogy csak a nagyon kevesek élnek a teljesítménynövelő szerek adta lehetőséggel.