Vásároljunk-e az unióban?

Egyre több honfitársunkat – főleg az Európai Unió tagországaiban a csatlakozás után munkát vállalni szándékozókat – foglalkoztatja: vajon érdemes lesz-e ezekben az országokban ingatlant vásárolni. Milyenek az árak, adók, illetékek, és milyen korlátozásokkal, megkötésekkel kell a vásárlónak kalkulálnia?

Magyarországon ma már sem a külföldi ingatlan megvásárlásának tényét nem kell bejelenteni a Nemzeti Banknál, sem a hozzá felhasznált összegre nem kell valutakiviteli engedélyt beszerezni.

Ismerkedés a piaccal

Mindezek mellett a külföldi ingatlant a hazainál alig magasabb vagy hasonló árak, az idehaza elérhetetlen tengerparti környezet, a hasznosítás esetén realizálható kedvező hozam és nem utolsósorban a garantált, az itthoninál jóval egyszerűbb hitelfelvételi lehetőségek teszik vonzóvá.

A közvetítőcégek adatai szerint amíg négy-öt éve mindössze néhány tucat, addig az elmúlt években már évente száz–százötven külföldi ingatlan került magyar kézbe. Az általuk közvetített vásárlások az unió tagállamai közül eddig Francia-, Görög- és Spanyolországot, valamint Ausztriát érintették, ezért a piaci ismereteik is ezekre a területekre szorítkoznak. Ezért egyelőre ők nemigen tudnak választ adni arra a kérdésre, hogy a csatlakozás után miként változik az ingatlanvásárlás lehetősége.

Hajnal István, az Ernst&Young ingatlan üzletágának vezetője szerint a külföldi ingatlanközvetítésben már jártas hazai forgalmazó cégek csak most készülnek az uniós országok alaposabb megismerésére, amit megerősít Czibere Ilona, a Mitropa U.S. ügyvezetője is, aki közel egy évtizedes tapasztalatot szerzett a határon túli ingatlanforgalmazás területén.

Franciaország drága

Az uniós államokban az ingatlanjog a legkevésbé összehangolt. Gyakran még az egyes országok helyi önkormányzatainak szintjén is mások a szabályok. Ami az árakat illeti, szintén elég nagy szóródást mutatnak országonként és azon belül régiónként is.

Németország, Ausztria, Franciaország, Olasz- és Görögország nagyobb városaiban az új építésű nívós, de nem luxus- és a használt lakóingatlanok átlagos négyzetméterára 1200–2500 euró között van. Ezek az árak persze az átlagot jelentik. Franciaországban például a fővárosban vagy a divatos tengerparton nem ritka a 3800–4000 euró/négyzetméter ár sem, míg mondjuk Bordeaux-ban egy kisebb méretű, átlagos színvonalú lakás négyzetméteréért mindössze 300–350 eurót kérnek.

Franciaországban lehet banki kölcsönt igényelni, azonban nagyon szigorú hitelbírálat mellett, minek során – a jelzálog bejegyzése ellenére – alaposan megvizsgálják az adós jövedelmi viszonyait is. A havi törlesztőrészlet nem haladhatja meg a havi jövedelem egyharmadát, s az is követelmény, hogy a törlesztés, valamint a közüzemi díjak és egyéb, az ingatlannal kapcsolatos költségek fizetése valamely francia banknál vezetett számláról történjék.

Az ingatlanvásárláshoz kötődő egyszeri költségek körében Franciaországban 3 százalékos átírási illetékkel és a közjegyzői honoráriummal kell számolni, állandó költségként pedig – ugyanúgy, mint a többi országban – az éves ingatlan- és kommunális adóval, valamint az üzemeltetéshez kapcsolódó egyéb közös költségekkel.

A számítások szerint azonban a júniustól szeptemberig tartó teljes bérbeadásból már fedezhető a fenntartás összes költsége, és azon felül a befektetés arányában évi 4-5 százalékos hozam érhető el, amelyre még rájön az évi 4 százalékos ingatlanérték-növekedés.

Osztrák, görög feltételek

A szomszédos Ausztriában – főleg a kiemelt turisztikai központokban – jelenleg még némileg nehezítik a külföldiek tulajdonszerzését, de már dolgoznak az uniós tagállamok polgárai számára könnyítést adó szabályokon. Az országban tartományi bizottságok bírálnak el minden ilyen kérelmet, és többnyire – erős hitelvizsgálat után – engedélyezik a vásárlást.

Hitel Ausztriában is igényelhető, általában az ingatlanérték 50 százalékáig, 4-5 százalékos éves kamatra. Az ingatlanhoz kötődő költségek között a tulajdonosnak számolnia kell az idegenforgalmi adóval, amelynek összege 60 négyzetméteres ingatlanméretig évi 100 euró, 60–100 négyzetméter alapterület esetén évi 150 és e fölött évi 200 euró. Társasházi lakás tulajdonlása után évente 150 euró telekadót kell leróni.

Görögországban ennél szigorúbb szabályokkal korlátozzák a külföldiek ingatlanvásárlását. Csak uniós tagországbeli polgár vásárolhat lakást, nyaralót, a cégek pedig csak akkor vehetnek ingatlant, ha be vannak jegyezve az országban. Az átlagárak egyébként 1500 euró/négyzetméter körül vannak. Vásárláskor 8–10 százalék átírási illetékkel, 1-2 százalék ügyvédi-közjegyzői díjjal kell kalkulálni.

Az itthoni kínálatban jelenleg krétai ingatlanok találhatók: például egy 150 négyzetméteres apartman kis kerttel 106 ezer euróba, míg egy 105 négyzetméteres, ugyancsak kertes apartmaningatlan 168 ezer euróba kerül.

Spanyolország: korlátozás nélkül

Spanyolországban hasonlóak az árak, ráadásul ingatlan korlátok nélkül vásárolható. Itt is még elsősorban az üdülésre alkalmas ingatlanok keresettek a magyarok körében.

Egy kisebb ház vagy egy 2 hálós, 2 fürdőszobás társasházi lakás garázzsal, nem közvetlenül a tengerparton épült lakóparkban 135–160 ezer eurós áron megszerezhető, de például a Puerto Banus kikötőtől 200-300 méterre épülő, golfklubhoz kapcsolódó, 70-80 négyzetméteres, luxuskivitelű lakóparki apartmanok ára is csak 164 ezer euróról indul.

A vásárláshoz valamelyik kinti pénzintézettől jelzáloghitel is igénybe vehető – akár a vételár 70 százalékáig is, maximum 15 év futamidőre –, jelenleg 4,5–5 százalékos kamatra.

A spanyol ingatlant vásároló magyar állampolgárnak jelenleg új lakás esetén 7 százalék áfát, használt lakás vételekor pedig 6 százalék illetéket kell lerónia. Ezenkívül a kinti közjegyző költségével, a földhivatali regisztráció, valamint az adásvételi ügylet adminisztrációját lebonyolító iroda díjával kell kalkulálnia, amelyek összesen a vételár mintegy 1,5–2,5 százalékát teszik ki. A továbbiakban a megvásárolt ingatlant csak az éves ingatlanadó terheli, amelynek mértéke egy 100 négyzetméteres lakásnál – attól függően, hogy melyik önkormányzat területén található – 180 és 360 euró között mozog; a közös költség pedig a vevő tulajdoni részarányától függ.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo