A csatlakozni kívánó országok telekommunikációs szabályozási politikájukat az EU elvárásaihoz igazították. Litvánia, Bulgária, Csehország, Románia és Szlovákia nem szabott határt a külföldi befektetések előtt, Magyarország és Lengyelország 49 százalékra tette a küszöbértéket.
Az infrastrukturális beruházások a legtöbb tagjelölt országban jelentős mértékűek voltak. A legutolsó adatok szerint a telefonsűrűségi ráta meghaladja a legtöbb fejlődő ország hasonló értékét, a 30,5-öt. A legalacsonyabb érték Romániáé (17,4), míg a legmagasabbat Szlovénia produkálta (38,1). A növekedés a fővonalak területén 1993 óta Litvánia 4 százalékától Csehország 17,4 százalékáig terjed, miközben a digitalizáltság Lengyelországban 62,2 százalék, Szlovéniában 83 százalék, Litvániában viszont csak 38,3 százalék. A különböző felmérések szerint átlagosan 6,4 évre lesz szükség ahhoz, hogy a tagjelölt országok 50-es telefonsűrűséget érjenek el, de országonként igen eltérőek az eredmények. A mobiltelefonok száma szintén növekszik, 100 főre átlagosan 9,16 telefon jut, amely azonban 18 százalékos vonalfoglaltságot jelent.
A legtöbb probléma a monopóliumokra vonatkozó jogok kívánatos korlátozásával, a licencfolyamatok átláthatóságával, a versenyellenes árpolitika megakadályozásával és a piaci versenydöntések gyakorlati kikényszerítésével kapcsolatban merül föl.
Ezekben az országokban a telekommunikációs piacot általában nehézkes, részben állami tulajdonú szolgáltatók uralják, monopoljogokkal. Legtöbb esetben a kormányok úgy tekintenek ezekre a monopoljogokra, mint amelyek megkönnyítik a piacgazdaság kialakulását és a nem nyereséges területeken a befektetéseket.
Habár az infrastruktúra fejlesztése területén jelentős eredmények születtek, a tagjelölt országok egynémelyikében további, igen nagy volumenű beruházások szükségesek az EU-tagországok telekommunikációs fejlettségi szintjének eléréséhez.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény
A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”
A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért
Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?