A csatlakozni kívánó országok telekommunikációs szabályozási politikájukat az EU elvárásaihoz igazították. Litvánia, Bulgária, Csehország, Románia és Szlovákia nem szabott határt a külföldi befektetések előtt, Magyarország és Lengyelország 49 százalékra tette a küszöbértéket.
Az infrastrukturális beruházások a legtöbb tagjelölt országban jelentős mértékűek voltak. A legutolsó adatok szerint a telefonsűrűségi ráta meghaladja a legtöbb fejlődő ország hasonló értékét, a 30,5-öt. A legalacsonyabb érték Romániáé (17,4), míg a legmagasabbat Szlovénia produkálta (38,1). A növekedés a fővonalak területén 1993 óta Litvánia 4 százalékától Csehország 17,4 százalékáig terjed, miközben a digitalizáltság Lengyelországban 62,2 százalék, Szlovéniában 83 százalék, Litvániában viszont csak 38,3 százalék. A különböző felmérések szerint átlagosan 6,4 évre lesz szükség ahhoz, hogy a tagjelölt országok 50-es telefonsűrűséget érjenek el, de országonként igen eltérőek az eredmények. A mobiltelefonok száma szintén növekszik, 100 főre átlagosan 9,16 telefon jut, amely azonban 18 százalékos vonalfoglaltságot jelent.
A legtöbb probléma a monopóliumokra vonatkozó jogok kívánatos korlátozásával, a licencfolyamatok átláthatóságával, a versenyellenes árpolitika megakadályozásával és a piaci versenydöntések gyakorlati kikényszerítésével kapcsolatban merül föl.
Ezekben az országokban a telekommunikációs piacot általában nehézkes, részben állami tulajdonú szolgáltatók uralják, monopoljogokkal. Legtöbb esetben a kormányok úgy tekintenek ezekre a monopoljogokra, mint amelyek megkönnyítik a piacgazdaság kialakulását és a nem nyereséges területeken a befektetéseket.
Habár az infrastruktúra fejlesztése területén jelentős eredmények születtek, a tagjelölt országok egynémelyikében további, igen nagy volumenű beruházások szükségesek az EU-tagországok telekommunikációs fejlettségi szintjének eléréséhez.
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben
Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.