Válságos hónapok

Tőzsdeellenes kormánydöntések, világméretű besszhangulat, többségében várakozás alatti cégeredmények magyarázzák a Budapesti Értéktőzsde válságos idei hónapjait, mialatt maga az intézmény, a tagjai és tulajdonosai is igen kellemetlen helyzetbe kerültek, hiszen a hatás meglátszik az árfolyamokon, a tőzsdei forgalmon és az egyre fogyó kínálaton is.

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) számára igen kínos, hogy a forgalom drasztikus visszaesése éppen akkor következett be, amikor végre olyan elektronikus kereskedési rendszer állt üzembe mind az azonnali, mind a határidős piacon, amely az eddigi csúcsforgalom többszörösét is kezelni tudná. A piaci aktivitás azonban mára olyan alacsony szintre esett, amelyet a brókerek nagy része a „kinyitni sem érdemes” kifejezéssel jellemez, s ami újabb brókercégek eltűnését valószínűsíti: lassan eseményszámba megy, ha a részvénypiac napi forgalma eléri a 10 milliárd forintot, inkább a 4–7 milliárd a jellemző. Tavaly ilyenkor és az év elején még 15 milliárd körüli átlagforgalmat regisztráltak, s nemegyszer lépte túl a volumen a 20 milliárdot.

A rendszer nem kompatibilis
A tőzsdetagok nem kis része egyre elégedetlenebb. Nem tartják ideálisnak az MMTS kereskedési rendszer kezelhetőségét, keveslik az általa nyújtott használható szolgáltatásokat, és túlzott kiadásnak érzik azt a 2,36 milliárd forintot, amit a rendszer megvétele jelentett.

Persze a szerződéskötés időpontjában senki sem gondolta, hogy ilyen drasztikus mértékben csökkenhet a piac forgalma. Az általános vélekedés az volt, hogy az EU-hoz közeledve a befektetők egyre szívesebben vásárolnak majd magyar részvényeket. Jogosnak tűnt az a remény is, hogy egy nagy forgalmat kezelni tudó rendszer növeli a piac biztonságát, s így a magyar papírok forgalmának egyre nagyobb része helyeződhet át Budapestre, főként Londonból, illetve New Yorkból. A kereskedési idő meghosszabbításának ugyanez volt a célja. Papíron valóban nőtt a BÉT-forgalom aránya, ez azonban csak annyit jelent, hogy a visszaesés mértéke a BÉT-en kisebb volt, mint külföldön.

Az MMTS megvételével kapcsolatban inkább az aggasztja a tulajdonosokat, hogy a rendszer nem kompatibilis egyik vezető európai tőzsdecsoportosulás által használt kereskedési platformmal sem. Pedig ma már egyértelmű, hogy a BÉT hosszabb távon nem tudja megőrizni függetlenségét, és kénytelen csatlakozni valamelyik európai csoporthoz.

Kevés a részvény
Dunavölgyi Mária, a BÉT ügyvezetője osztja ezt a nézetet, de hangsúlyozza, hogy rövid távon még nem ezzel kell foglalkozni. A BÉT-et olyan szintű piaccá kell fejleszteni, amelyért – majd ha elérkezik az idő – akár versenghetnek is az európai tőzsdecsoportosulások. A BÉT november végi londoni bemutatkozásán a tőzsde vezetői nem is beszéltek sokat a hosszú távú kilátásokról, a fő cél ugyanis a befektetők figyelmének felkeltése volt a magyar társaságok iránt. Erre valóban nagy szükség van. A legfrissebb adatok szerint ugyanis a külföldi befektetők kezén levő részvények aránya az első negyedévben elért 80 százalék feletti csúcs után szeptember végére 73,7 százalékra esett vissza.

A külföldiek visszatérésének azonban van egy igen komoly akadálya: kevés a részvény a piacon.
Az, hogy az elmúlt egy évben hét társaság távozott a tőzsdéről, még a kisebbik baj lenne. A Cofinec, a BÁV, a Central European Growth Fund, a Dunaholding, a Konzumbank, az Éptek és a Mizo közül ugyanis talán csak a Cofinec piacán voltak jelen a külföldiek, a többi részvény lényegében alvó papír volt.

Az már nagyobb gond, hogy a Cofinechez hasonlóan szakmai befektető által felvásárolt Kékkúti Ásványvíz és Human Gyógyszergyár is rövidesen eltűnhet a tőzsdei értékpapírlistáról; a legjelentősebb érvágás viszont a TVK kiesése. Ma (azaz 2000. november végén) persze még nem lehet tudni, hogy meddig marad a tőzsdén a legnagyobb magyar vegyipari vállalat, mivel azonban közkézhányada a Mol és a Gazprom belépésével már ma is alig éri el a 10 százalékot, befektetői szempontból a papír teljesen elveszítette jelentőségét.

Lesz-e it-szekció a BÉT-en?
De ez még mindig nem minden. Mivel a meglevő blue-chipek – Mol, Matáv, OTP – körül is jelentős a bizonytalanság, a külföldiek visszacsábulásához mindenképpen új bevezetésekre lenne szükség. Eddig az idén egyedül a Graphisoft hazatérése hozott új szereplőt, a papír árfolyama azonban a pesti megjelenés napja óta szinte folyamatosan esik.
Az év elején lehetett a legtöbbet hallani a tőzsde vezetőitől az it-szekció felállításának gondolatát. A külpiacokon ekkor száguldottak hihetetlen magasságokba a távközlési, számítástechnikai cégek, és ebből joggal lehetett azt a következtetést levonni, hogy a kis és közepes méretű magyar it-cégek számára vonzóvá válik a tőzsde útján történő tőkebevonás lehetősége. Nem így történt. Ma szerte a világban zuhannak az it-papírok.

Ettől függetlenül, még a szép időkben sem tolongtak a tőzsde kapuja előtt a bebocsátásra váró vállalkozások. A szépen fejlődő magyar technológiai cégek messze elkerülték a tőzsdét. Sok szakértő meg van győződve arról, hogy a tőzsdei megjelenéssel járó adatszolgáltatási kötelezettség riasztotta el őket, a zavarosban halászás ugyanis itthon jövedelmezőbbnek tűnik, mint az átlátható működés. Ha pedig egy céget sikerül beindítani, a tulajdonosok számára egyszerűbb egy az egyben busás nyereséggel eladni azt valamely külföldi szakmai befektetőnek.
Az it-szekció gondolata ma már át is alakult a tőzsdén. A legfrissebb tervek az alig másfél éve élő besorolási rendszer újbóli megváltoztatásáról szólnak.

Még újabb besorolás
A jelenlegi A, B és C szekció helyett az A és a B összevonásával jöhet létre egy új első szekció, ami a korábbi „elit A szekció” alapelvének megváltozását jelenti. Az ebbe a széles szekcióba történő bekerüléshez elég lesz a mai B-nek megfelelő követelményeknek megfelelni, azonban negyedévente gyorsjelentést kell készíteni a cég gazdálkodásáról. (Ez a jelenleg B-ben szereplő cégek számára szigorítás.) A második csoportba tartozó kibocsátók elég, ha félévente jelentenek.

A hajdani it-szekció elképzelése ma oly módon él tovább, hogy az előzőektől független szegmensbe kerülhetnek be a nagy kockázatú, ugyanakkor nagy növekedési kilátásokkal rendelkező társaságok. Ide igen könnyű lesz bekerülni, azonban negyedéves jelentési kötelezettség vár a cégekre. Szakértők szerint éppen emiatt kérdéses, hogy a nyilvánosságot inkább kerülő kis- és közepes vállalkozások bevihetők-e a tőzsdére.

Szerencsére vannak olyan hírek, amelyek kissé lecsendesítik a kétkedőket. A Synergon által tavaly decemberben eladott és egészségesen fejlődő Integra vezetői úgy nyilatkoztak, hogy akár már jövőre vállalják a megmérettetést, s a leglátogatottabb hazai internetes portál, az Index.hu is megerősítette november végén, hogy a tőzsdére tart. Az optimizmusra az adhat okot, hogy ha a hasonló profilú vállalatok árfolyamainak világméretű zuhanása sem tántorítja el e két ismert céget a tőzsdétől, az talán jó példaként szolgálhat a többi nagy növekedéssel számoló vállalkozás számára is.

Ács Gábor

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo