Vállalati eurószámlák

Közeledik a nap, amikor a monetáris unió tizenkét tagországának devizájában már nem lehet szerződést kötni, számlát vezetni, fizetni. 2002. január elsejétől egy közös pénz marad: az euró. Az átállásra a magyar bankok is felkészültek, a vállalkozásoknál inkább a napi problémák vannak előtérben. Igaz, rájuk az átállás nem ró komoly terheket.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az egységes európai valuta, az euró bevezetésével egyszerűsödnek a vállalati devizaműveletek. Könnyebb lesz a devizaszámlák kezelése, a likviditásmenedzselés, az árfolyamkockázatok kivédése. A több devizaszámláé helyett csak egy vezetésének a költségeit kell fizetni, az átváltás mennyisége, így az utána fizetendő díj összege is csökken.

Automatikus átváltás

A Gazdasági és Monetáris Unió (EMU) tagdevizáiban vezetett számlák euróra átváltása december 31-én automatikus, tranzakciós költség nélküli művelet lesz. Az utóbbi két hónapban azért az euróban nyitott vállalkozói devizaszámlák száma több mint 10 százalékkal nőtt – derül ki az OTP Bank Rt. statisztikájából. S bár a Magyar Külkereskedelmi Banknál (MKB) vezetett több mint 3500 vállalati devizaszámla kétharmada még németmárka-, közel 20 százaléka már eurószámla.
Év végéig a magyar vállalkozó szabadon dönthet az érintett devizaszámlája sorsáról: meghagyja, az eurókörön (Ausztria, Belgium, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Írország, Luxemburg, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország) kívüli más devizára vagy euróra váltja.
Személyes ügyintézést csak az igényel, ha egy cég több EMU-tagdeviza-számlával rendelkezik, és a jövőben is szeretné külön kezelni ezeket a betéteket.

Meddig ingyenes?

Az euróövezeten belül az átváltás jelenleg jutalékmentes. A konverzió – függetlenül az időpontjától – nem változtat a számlán elhelyezett betétek értékén. Az EMU-tagdevizák egymáshoz viszonyított értéke 1999 óta változatlan. A kamatok is ehhez igazodtak, így a jövőben euróban vezetett betétszámlák kamatszintje sem fog eltérni az eddigiektől. A tagdevizában lekötött betétek az átváltást követően az eredeti feltételek szerinti lejárattal és kamattal élnek tovább, és ugyanez igaz a hitelekre is – általában.
Ehhez képest például az OTP Banknak a vállalkozói ügyfelei részére kiküldött levele szerint az EMU-kör nemzeti valutáit 2001. december 29-éig lehet konverziós költség nélkül ki-, illetve betenni, ezt követően – 2002. február 15-éig – csak jutalék felszámításával válthatók át, és fizethetők be forint- vagy devizaszámlára. A Piac és Profit értesülései szerint 2002. január elseje után az összes pénzintézet jutalékot alkalmaz valutacsere, illetve pénztári tranzakciók esetén. A jutalék mértékéről azonban még sehol nem tudtak nyilatkozni. Ami biztos: a különböző ügyleteket terhelő tranzakciós költségek valóban változatlanul maradnak.
Némi zavart okozhat, ha az utolsó pillanatban túl sok nemzeti valuta kerül elő; erre inkább a lakosság körében van esély. Az otthon tartott pénzek mielőbbi bankba jutását ösztönzi, hogy egyes bankok azoknak az ügyfeleknek, akik még idén eurószámlát nyitnak, március 31-éig elengedik a számlavezetési díjat.

Mindenki tud mindent?

Aranyi István, a Magyar Külkereskedelmi Szövetség főtitkára elmondta, hogy tagvállalataik számára májusban rendeztek egy konferenciát, bankok részvételével. Azóta nem érkezett a szövetséghez ez ügyben kérdés, úgy tűnik, mindenki tud mindent. A külkereskedő cégek többsége a szerződéseket idén, a második félévtől euróban kötötte, a vegyesvállalatok pedig még régebben igazodtak az anyacég igényeihez, sokan már korábban áttértek az euróelszámolásra. Ennek a körnek a 2002-es változás csupán technikai kérdés, problémát nem jelenthet – tette hozzá Szili Márta, a Joint Venture Szövetség elnöke.
A Piac és Profit által megkeresett, EMU-tagországokba exportáló magyar cégek sem számoltak be nehézségekről. Már csak azért sem, mert többen közülük az EU-tagországokkal is sokszor dollár alapú elszámolással kereskednek. Azok pedig, amelyek eddig EMU-tagdevizában számoltak, 2002. január elsejét követően euróban fognak szerződni.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo