Új Forrás a tőzsdén

Nagyon tárgyilagos képet kell adni a cégről, a vagyonról, hogy ne mondjunk se pozitív, se negatív értelemben olyat, ami nem helytálló – ez a legfontosabb egy részvény sikeres tőzsdei bevezetésében Patonai József, a Forrás Rt. elnök-vezérigazgatója szerint. A társaság a nyáron a kárpótlási jegyek piaci bevonását, illetve részvénycsere-akcióját bonyolította le, sikeresen.

– A Forrás Rt., bár már öt éve aktív pénzpiaci szereplő, a nagyobb nyilvánosság előtt azzal vált ismertté, hogy rábízták a kárpótlási jegyek csereakcióját. Mekkora feladatot jelentett ez, és milyen eredménnyel zárult?

– Már a korábbi kormányok is foglalkoztak azzal, hogy miként lehetne a kilencvenes évek elején kibocsátott kárpótlási jegyeket kivonni a piacról. A megvalósításra született az az üzleti típusú elképzelés, amely szerint – a kárpótlási törvény előírásainak is eleget téve – állami vagyont kell felajánlani ellenértékként, részvény–kárpótlási jegy csere formájában. Ennek a gondolatnak a jegyében kapta meg a feladatot a Forrás Rt., az akkor még százszázalékos állami tulajdonú társaság. Bennünket az ÁPV Rt. 1997-ben alapított vagyonkezelésre, és már öt éve eredményesen működünk ezen a területen. A Forrás Rt. az eszközértékét tizenhatmilliárd forintra növelve vált alkalmassá arra, hogy az ÁPV Rt. a társaság részvényeit cserére felkínálva, az akkori becslések szerint a mintegy 7–9 milliárd forint címletértékű kárpótlási jegyet felszívja. A szükséges cégbírósági és egyéb engedélyeztetési folyamatok után a nyáron kibocsátottuk saját részvényeinket, amire a kárpótlási jegyeket be lehetett cserélni. A kárpótlási jegyek birtokosainak a figyelmét háromhetes kampánnyal igyekeztünk felkelteni, és bár a jegyzés az előre becsültnél jóval kisebb volt, úgy látjuk, hogy a még piacon forgó kárpótlási jegyeket sikerült bevonni. Majd augusztus 15-ével megtörtént a tőzsdére való bevezetés.

– Miért becsülték túl a piacon lévő kárpótlási jegyek mennyiségét, és a részvénycsere kinek a részéről volt igazán kockázatos?

– A piaci szereplők nagy száma és az ügy jellege miatt nagyon nehéz volt előre bármit is meghatározni. Ezért az a fontos, hogy a csereakció sikeresen lezárult. Hogy kinek jelentett kockázatot? Mindenkinek. Az ÁPV Rt. részéről azért, hogy vajon milyen fogadtatása lesz a kitalált konstrukciónak. A cserét lebonyolítók és a jegytulajdonosok részéről pedig azért, hogy jegyeiket vajon milyen vagyoni összetételű és milyen társaságban lévő részvényekre cserélik.

– Hogy néz ki most, az akció után, a Forrás Rt. tulajdonosi háttere?

– Az ÁPV Rt. szavazati kisebbségbe került, és van két markáns, hazai pénzügyi magánbefektetőnk, illetve mintegy húszezer kisrészvényesünk. Ez utóbbiak együtt a részvények mintegy húsz százalékát birtokolják.

– Mi a legfontosabb szempont vagy teendő egy nyilvános részvénykibocsátásnál, hogy az eredményes legyen?

– Nagyon tárgyilagos képet kell adni a cégről, a vagyonról, és mi erre törekedtünk; hogy ne mondjunk se pozitív, se negatív értelemben olyat, ami nem helytálló. Az írásos tájékoztatónk – ami egy nagyalakú kötetben több száz oldal – részletesen feltárja a cégünk múltját, jelenlegi státusát, és nagy hangsúllyal azokat a vagyonelemeket, amelyek időközben hozzánk kerültek. Ezek száma húsz fölötti; a vagyonunk ingatlanokból, tőzsdei papírokból és társasági részesedésekből áll. Ezeken belül van olyan, amiben a mienk a többségi részesedés, de van olyan is, amiben csak öt százalék. A feladatunk pedig éppen az, hogy ezzel a nagyon vegyes összetételű vagyonnal úgy gazdálkodjunk, hogy minél jobb hozamot érjünk el. Ez nehéz feladat, és kell hozzá az a mentalitás, szakmai tudás, piaci ismeret, amivel a Forrás Rt. gárdája rendelkezik.

– A szakmai hozzáértést, a morált hangsúlyozza. Különösen aktuális ez most, a Kulcsár Attila nevével fémjelzett brókerbotrány tükrében. Éreznek-e önök valamilyen általános hangulatváltozást, bizalomvesztést a részvényeseik körében?

– Nem, hiszen a mi részvényjegyzésünk még a botrány kibontakozása előtt kezdődött. Ám az tény, hogy van egy általános lakossági bizalmatlanság, idegenkedés a befektetői tevékenységgel szemben. Ez eddig is megvolt, de a történtek után most még nehezebb lesz a bizalmat megszerezni és megtartani. Annak, aki nekem fogalmazza meg az ennek a szférának szóló fenntartásait, azt szoktam elmesélni, hogy ez számomra is új terület, ám mégsem teljesen más, mint amit korábban csináltam. Hiszen évekig dolgoztam a termelésben. Technikusként kezdtem, és egészen egy nagyvállalat fejlesztési vezérigazgató-helyettességéig lépkedtem előre. A rendszerváltáskor megtapasztaltam a magánvállalkozások világát is, és miközben családi vállalkozásként is sikeresek voltunk, kaptam igen érdekes tanácsadói megbízásokat, illetve volt, ahol a privatizáció után megmaradó cégek ügyeit kellett végelszámolás keretében lezárni. Ezek együtt adták a vállalkozási szabadságot, ami után mindig vágyódtam, és a nagyvállalati rendszereket átalakító tevékenység feladatát. Nem könnyű feladat egy végelszámolásban arra ösztönözni a kollégákat, hogy jól dolgozzanak, mert hiszen annak egyenes következménye, hogy gyorsan szűnik meg a munkahelyük. És mégis, sikerült. Azt gondolom, hogy a jelenlegi pozíciómban is arra van elsősorban szükség, hogy a különböző érdekeket egy hatékonysági cél érdekében összehangoljam, és cégvezetőként meg tudjam magam értetni a kapott, vásárolt és átalakításra váró cégek vezetőivel, alkalmazottaival.

– Milyen másfajta figyelmet, kvalitásokat igényel egy cég működtetése, illetve egy több vagyonrészből álló portfólió menedzselése?

– Egy működő cégben jó érzék kell a részletek felismeréséhez, és kitartás a mindennapos feladatok – bizonyos esetekben akár monoton – végzéséhez. A felszámolások, végelszámolások és cégalapítások során a kockázatvállalási képesség kerül előtérbe. Vagyonkezelőként pedig ezek szintézise valósul meg.

– Mikor nehezebb dönteni, amikor tulajdonosként a saját pénzét kockáztatja, vagy amikor megbízott vagyonkezelőként a másokét?

– Számomra ez utóbbi a nehezebb. Nagyobb felelősséget érzek mások pénzével kapcsolatban, hiszen nekik nincs közvetett befolyásuk arra, hogy én miként döntök. Ez azonban nagyon fegyelmező is.

– Hogy ítéli meg, a magyar törvények mennyire befektetőpártiak?

– A vagyonkezelésre vonatkozó törvényi keretek megfelelők. A szélsőségesen rossz befektetéseknél rendszerint éppen ezeket a szabályokat lépik túl. Inkább a gazdaság általános állapotától függ, hogy jól lehet-e befektetni. Dinamikusan működő gazdaságban sokkal sikeresebbek tudnak lenni, míg egy lassulóban csökkennek a hozamok, ami további problémákat okoz. Hiszen a biztonság és a hozam ellentétes tartalmú: lehet nagyokat nyerni nagy kockázattal, de nagyokat veszíteni is. S ebben a helyzetben különösen fontos a vagyonkezelő felelőssége, illetve az, amiről az előbb kérdezett: hogy mások pénzét kockáztatni csak nagyon megfontoltan lehet.

– Hova érdemes ön szerint jelenleg befektetni?

– Az ingatlanpiac az egyik, annak ellenére, hogy túl vagyunk egy prosperáló időszakon. Ahogy az életszínvonal nő, és megindul az ipari fellendülés, ez újra a korábbiakhoz hasonlóan vonzó terület lesz. A cégekkel nagyon körültekintőnek kell lenni, de a szolgáltatószférában látok lehetőségeket. A Forrás Rt.-nek van például egy cége, a Centrál Mosodák Rt., amely szállodák, egészségügyi intézmények és a honvédség részére dolgozik, és ezt fejleszteni szeretnénk. De természetesen a folyamatos elemzések mutatják meg, hogy milyen irányba lehet specializálódni. A Forrás egyébként három üzletágban tevékenykedik, ezek az ingatlanok, a társasági részesedések és a tőzsde. Mi bízunk a hazai tőzsde fellendülésében.

– Mi a véleménye arról, amikor irreális hozamokban hisznek emberek?

– Ugye, láttunk negyvennégy százalékot villamosok oldalán, amikor a reális tíz körül volt? Bizony, nehéz ellenállni az ilyen csábításnak. Ezért nagyon árnyalt módon az oktatás, az üzleti ismereteknek a terjesztése és egészen fiatal kortól kezdve a mindennapokban való gyakorlása lehet a megoldás.

– Bernard Schreier, az üzleti világ élő klasszikusa azt nyilatkozta a Piac és Profitnak a múlt hónapban, hogy kilencvenöt százalékban ugyanazokkal az emberekkel sikerült elérni a cégek feljavítását, akik a ráfizetéses időszakban ott dolgoztak. Egyetért vele?

– Mindig a helyzet szabja meg, mi a jó magatartás. Nem küldtünk el eddig a megkapott cégektől senkit, mert szeretnénk közös tapasztalatokat szerezni azokkal az emberekkel, akik eddig vezették azokat. Mi elmondjuk az elképzeléseinket, és majd meglátjuk, tudunk-e találkozni a végrehajtásban.

– Végül is ön milyen eredménnyel lenne elégedett, mondjuk, két év múlva, egyrészt a Forrás Rt., másrészt a saját maga szempontjából?

– Annak örülnék, ha mind a kistulajdonosaink, mind a nagybefektetőink részéről változatlanul bizalmi légkör venne körül minket, és a hozamaink a versenytársak hozamaihoz mérhetők lennének. Ami a személyemet illeti: a Forrás rendezett és jó működése, hasonló megítélése örömteli ajándéka lenne életemnek.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo