Többszörösen másmilyen

Míg az ipari parkok többségének szolgáltatásai nem igazán vonzók, nem igazán elérhetők a kis- és középvállalkozások számára, addig a Budaörsi Ipari és Technológiai Park a maga 55,5 hektárján Dél-Buda és környékének kisvállalkozói centrumaként kíván működni. S a régió vállalkozói hamarosan nemcsak az alapközműveket vehetik igénybe közösen, hanem a legmodernebb informatikai infrastruktúrát is.

Miért érdekesebb, miért más a Budaörsi Ipari és Technológiai Park (bitep), mint a Gazdasági Minisztérium (GM) pályázatain eddig már megfelelt 132 másik, az ipari park címet szintén jogosan viselő, hasonló létesítmény?
– Mert jó helyen van: a főváros „nyugati kapujában”, mégis nyugodt, erdősávokkal védett, a lakott településrészektől távol eső környezetben – mondja Polgárné Májer Ildikó, a parkot üzemeltető Budaörsi Ingatlanfejlesztő és Szolgáltató Centrum (ISC) Kft. ügyvezető igazgatója, majd maga is belátja, ez talán mégsem elégséges magyarázat.
– Mert jogilag és műszakilag rendezett, aki ide szeretne betelepülni, az akár egy héten belül beadhatja a hatóságokhoz a szükséges építési engedélyeket, és bizonyára meg is kapja azokat – teszi hozzá Szabó Zoltán, cégvezető. – S mert van annyi és akkora bérleményként igénybe vehető iroda-, raktár- és üzemi helyisége, ahol az újonnan érkező addig is megkezdheti a tevékenységét, amíg a saját épületei elkészülnek.
És még?
– Mert az egy-egy vállalkozásnak kínált telekméret még mindig csábító a kis- és közepes cégek számára, annak ellenére, hogy az ötezer négyzetméter alattiak már zömmel elfogytak – próbálkozik egy újabb érvvel Gergely Zoltán értékesítési vezető.
A menedzsmentet alkotó „hármas” ekképpen lényegében be is mutatkozott.
Amivel azonban e sorok íróját végül is valóban sikerült meggyőzniük arról, hogy a bitep valóban más, mint versenytársai: a régiói vállalkozói hamarosan nemcsak az alapközműveket (út, víz, gáz, telefon stb.) vehetik igénybe közösen, hanem a legmodernebb informatikai infrastruktúrát is.
*
Az informatikai infrastruktúra feltételeit az üzemeltető ISC Kft. két, a tudásalapú gazdaság megteremtésére alakult konzorciummal – Tudásvölgy és Infopark – közösen kívánja megteremteni.
– Természetesen az it-szektorban érdekelt cégeket is szívesen várjuk ide, de nem elsősorban az ő érdekükben döntöttünk úgy, hogy az informatika és a tudás válik a park többletszolgáltatásává – szögezi le Polgárné Májer Ildikó. – Ezt a célcsoportot ugyanis már megcélozta és megnyerte magának a tőlünk nem messze lévő budai Infopark. Mi azokat a kis- és középvállalkozókat szeretnénk meggyőzni az informatika fontosságáról a saját életükben, akik még nem ismerték fel az új gazdasági lehetőségeket. Azoknak a cégeknek pedig, amelyek már tisztában vannak ezzel, megpróbáljuk bebizonyítani, hogy ha a park lakóival közösen veszik igénybe az ehhez szükséges infrastruktúrát, akkor az számukra gazdaságosabb.
A park információs stratégiájának kidolgozására pályázatokat kértek és kaptak az Albacomptól, a Selectrade-tól és a Synergontól. Az eredményhirdetésére még a nyár végén sor kerül. Kialakítják az interneten bonyolódó elektronikus kereskedés technikai lehetőségeit a parkban működő cégek számára, amelyek a belső kommunikáció hatékonysága érdekében létrehozott intranetes portálon ingyenesen jogi, pénzügyi információkat is találnak majd.
– A hálózatépítést és a tartalomszolgáltatást külön kezeljük – hangsúlyozza az ügyvezető –, és semmiképpen nem adunk kizárólagosságot egyetlen informatikai cégnek sem, mivel nem szeretnénk a lakóinkat e tekintetben sem kiszolgáltatottá tenni.
*
Főként a helyi önkormányzatok és nagyobb vállalkozások kezdeményezésére indult meg az 1990-es évek elején az ipari parkok fejlesztése Magyarországon. A kormányzat az évtized második felétől az úgynevezett iparipark-fejlesztési programmal segíti e folyamat erősítését; 2001-ben mintegy hárommilliárd forint fejlesztési támogatás oszt ki erre a célra.
Az ipari parkok összterülete jelenleg mintegy 7400 hektár, amelyen 1200 vállalkozás tavaly mintegy 1700 milliárd forintnyi termelési értéket állított elő. A mennyiségi felfutás után mintegy két éve a minőségi jegyek erősödése került előtérbe, ám a parkok fejlettsége rendkívül különböző.
Ami viszont többségükben azonos: szolgáltatásaik nem igazán vonzók, nem igazán elérhetők a kis- és középvállalkozások számára. A Budaörsi Ipari és Technológiai Park tehát ebben valóban kivétel: a maga 55,5 hektárján Dél-Buda és környékének kisvállalkozói centrumaként kíván működni.
*
A Budaörsi Ipari és Technológiai Park megalakulása nem az a klasszikus privatizációs sikertörténet.
A bitep mai területén működő volt nagy állami vállalat, az Ipari Szerelvény és Gépgyár (ISG) privatizációs pályázata 1993-tól három alkalommal kudarccal zárult. 1998-ban, az immár a negyedik alkalommal kiírt pályázat eredményeként a kifejezetten erre az üzletre létrehozott ISG Kft.-nek sikerült megvennie a mai teljes területből 40,5 hektárt, a rajta lévő ingatlanokkal és a még akkor is működő gyárral. A kft.-ből a park jelenlegi tulajdonosa, az ISC Kft. 1999-ben vált ki. Az így megmaradó, ipari szerelvénygyártással és forgalmazással foglalkozó ISG Kft. egyébként az ipar park lakóinak egyike.
Az ISC Kft. – amelynek alapítója két, hazai magánszemélyek tulajdonában lévő cég: a szerelvénygyártásban érdekelt Rezonátor Kft. és az ingatlanfejlesztéssel foglalkozó X-Iparcikk Rt. – 2000 tavaszán megvásárolta a szomszédos Porkorit Rt.-t. Az állami vállalat fénykorában annak részeként működő, külön privatizált kohászati üzem akkor már nagyon veszteséges volt, tulajdonosa nem kívánt partnerként együttműködni a szükséges út- és közműhálózatok kiépítésében. Az ISC Kft. szanálta az rt.-t: alaptevékenységét átadta egy soproni cégnek – részben az alkalmazottakkal együtt –, s a hátrahagyott 500-600 milliós veszteséget kiegyenlítette.
*
– Induláskor egyetlen bank sem állt velünk szóba, annyira nem látták reálisnak a befektetett pénz megtérülését, tehát két évig „csak” a saját tőkénket kockázattuk – meséli az ügyvezető asszony.
Az ipari park infrastruktúrájának kialakításához szükséges engedélyek beszerzését a területek megvételével párhuzamosan kezdték meg. Elkészíttették a terület részletes rendezési tervét – amit a városi önkormányzat jóváhagyott –, és 1999-ben megpályázták a Gazdasági Minisztériumnál az ipari park címet. Ennek az is feltétele volt, hogy tevékenységükről évente be kell számolniuk a tárcának, amit az eddig el is fogadott.
– Tavaly augusztusban sikerült a Magyar Külkereskedelmi Bankkal egy 220 millió forintról szóló hitelkeret-szerződést kötni, négyéves futamidőre, ami kiegyensúlyozottá tette a működésünket – folytatja Polgárné Májer Ildikó. – Számításaink szerint jövő év végéig, amikorra a teljes területen kiépül a kívánt infrastruktúra, beleértve az informatikai fejlesztéseket is, összesen mintegy 850 millió forintot fordítunk a park fejlesztésére. A volt Porkorit 15 hektárja a „drágább” rész, amihez 420 millió forint hitelre volt szükségünk, ebből 180 millió a veszteséges gyár adótartozásainak átütemezésére kellett. Mára jutottunk el oda, hogy a bevételeinkből folyamatosan tudjuk finanszírozni a kiadásainkat.
2000-ben egy újabb pályázatot nyújtottak be a GM-hez; a kedvező válasz akkor érkezett meg, amikor már szinte lemondtak róla, 2001. július közepén: 100 millió forintos vissza nem térítendő támogatást nyertek.
*
A zöldmezős beruházásokkal szemben az ilyen ingatlanfejlesztésnek ugyanaz az előnye, mint a hátránya: a már meglévő épületek hasznosítása (jó, hogy van, de nem jó, ha nem a célnak megfelelő), a már itt lévők meggyőzése, hogy csatlakozzanak a „lakóközösséghez” (jó, hogy már itt vannak, de nem jó, ha a park kellős közepén meg akarják őrizni önállóságukat). Polgárné Májer Ildikó szerint szinte nehezebb feladat volt a 18 régi bérlő megnyerése, mint maga az ipari park kialakítása.
A parknak július végén 71 lakója volt, de számuk hétről hétre nő. A betelepülő cég dönti el, hogy mi éri meg neki inkább: a vétel vagy a bérlet. Jellemzően a telket megvásárolják, az épületeket pedig bérlik a vállalkozások. A működés rendjét három, egyenként 25–30 oldalas, többször módosított és pontosított, de mára mindenki által elfogadott szabályzat biztosítja: a környezetvédelmi, a vagyonvédelmi és az általános együttélési. A parkot üzemeltető kft. szakemberei rendszeresen ellenőrzik, hogy a betelepült cégek betartják-e elsősorban a hulladékkezelés és a belső közlekedés szabályait, illetve hogy valóban, az alaptevékenységüknek megfelelő, a környezetre nem ártalmas munka folyik-e a műhelyeikben. Egyébként az ISC Kft. mindössze 15 fővel – beleértve a cég három vezetőjét és a környezetvédelmi ellenőrt is – gondoskodik mindenről.
– Akadt olyan vállalkozásunk, amelyik kikérte magának, amikor környezetvédelmi megbízottunk felkereste – mondja Szabó Zoltán –, de a többség elfogadja és egyetért vele, hogy hangsúlyt fektetünk a környezettudatos magatartásra.
Az egykori nagy állami vállalat területén jelenleg több mint hetven kis- és középvállalkozásnál összesen mintegy ötszáz ember dolgozik. Ez a létszám a fele annak, mint ahányan az ISG-ben a nyolcvanas években munkát találtak, majd a rendszerváltással elveszítették azt. Egy év múlva, állítja Gergely Zoltán, újra legalább ezren dolgoznak majd itt.

Véleményvezér

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo