– Mivel magyarázható, hogy a három százalékkal megnövelt, 12,5 százalékos jegybanki alapkamat mellett a bankok a betéti és hitelkamataikat átlagosan csak 2,2-2,3 százalékkal emelték? Igaz, hogy a túlnyomó többségük azonnal akciókat hirdetett, természetesen óvatosan, a rövid távra lekötött betétekre vonatkozóan.
– A betéti kamatok is erôteljesen igazodnak a piachoz, aminek egyetlen magyarázata van: az elmúlt másfél évben a bankok jelentôsen növelték hitelezési aktivitásukat, elsôsorban a lakáspiacon. De igaz ez a fogyasztási hitelek és a gépkocsilízing piacára is. Egyre magasabb szintû és mértékû refinanszírozásra van szükségük a bankoknak, amelyhez feltétlenül szükséges a növekvô lakossági megtakarítás. A hitelezési piac erôsödése viszont éppen a lakosság megtakarítási hajlandósága ellen hat. A lakáshiteleket felvevôk ugyanis korábbi betéteikbôl fedezik a saját erôt, másrészt a hitelek havi törlesztôrészletei is a megtakarítások rovására fizetôdnek vissza. Tehát a betétgyûjtés piacán a bankok közötti verseny erôteljesen megélénkült.
– S miért nem három- vagy ennél több százalékos volt az átlagos betétikamat-emelés?
– Már a jegybanki alapkamat-emelés elôtt is jelentôs mértékû betétikamat-növekedés következett be. Ezért, egy eleve felülárazott betéti piacon, a reális betéti kamatokat vették alapul a bankok az emelés mértékének meghatározásakor. Azt gondolom, hogy a bankok még hagytak egy kis tartalékot is arra az esetre, ha január–februárban esetleg élesedne a kamatverseny. De igazából mindannyian abban bízunk, hogy egy átmeneti idôszak után, az év elsô felében a jegybank rákényszerül a kamatcsökkentésre. A betéti kamatok szintjét, fôként a lekötött betétek esetében, azonban nem lehet azonnal, drasztikusan visszavenni. Tehát ezzel a kockázattal is számolni kell. A hitelek kamatainak emelkedése sem érte el a háromszázalékos szintet, ott is csak két, illetve két és fél százalékot tudtak a bankok érvényesíteni.
– Ön szerint a magas kamatszint milyen hatással lesz a gazdaságra?
– A kamatszint, Európában szinte egyedülállóan, nagyon magas. Tartós fennmaradása egyértelmûen káros a magyar gazdaságra. Ezekkel a kamatszintekkel nem tudunk hosszú távon együtt élni. Rontja a vállalkozások versenyképességét, miközben azoknak az európai uniós piacon kell megfelelniük. Ellene van a beruházásoknak és a növekedésnek is. Csak átmeneti megoldásként fogadható el.
– A bankok, a lakáshitelezéseknek köszönhetôen, 2003-ban profitrekordokat értek el. Átlagosan több mint ötvenszázalékos eredménynövekedést könyvelhettek el a harmadik negyedévben az elôzô év hasonló idôszakához képest. Mekkora visszaesésre számítanak a lakáshitelek kamattámogatásának megnyirbálása miatt a bankszektorban?
– Nagyon nehéz elôre megjósolni, mekkora lesz a lakáshitelezés piaca. Én valójában nem látom drámainak a helyzetet. Valószínûleg az év elsô negyedévében a hitelezési igény jelentôsen megcsappan. Fôként az elôzô év végén tömeges méretekben elôrehozott lakásvásárlások miatt. Ha a jegybanki alapkamat csökkenni fog, automatikusan mérséklôdik majd az államilag támogatott hitelek kamata is. Hiszen a kamattámogatás a mindenkori állampapírok hozamához igazodik. Eleve túlzás volt, ami 2002–2003-ban a lakáshitelezésben történt. Praktikusan nulla lakáshitel-állomány körülbelül 900 milliárdossá duzzadt ezen idôszak alatt a bankokban. Ennek oka a tíz-húsz év alatt felgyülemlett, elhalasztott, tömeges igény gyors kielégítésében keresendô. A lakosságnak ugyanis nagyon régóta nem volt lehetôsége kedvezményes hiteleket felvenni, az infláció és a kamatok magas szintje sem kedvezett a fészekrakóknak. A tömeges igény szerintem kielégítôdött. Minden évben nem cserélnek lakást az emberek. Reálisnak az évi tíz-húsz százalékos növekedést tartom a lakáshitel-állományban. Akkora profit nincs, mert a legelején – a június elôtti lakáshitelek kedvezményén keresztül – a bankoknak magasabb volt a profitja. Már a 2003. júniusi lakáshitelezési feltételváltoztatásokkal erôsen csökkentették a bankok kamatrését. Az év végén bejelentett szigorítások körülbelül 60-70 bázisponttal, 0,6-0,7 százalékkal csökkentik tovább a bankok profitját. De azt gondolom, hogy a lakáshitelezés továbbra is meghatározó üzletága lesz a bankoknak. Az elsô negyedév stagnálása után tavasztól újra beindul az üzlet.
– A lakáshitelezést a bankok, elegendô betétállomány híján, külföldi hitelekbôl is refinanszírozzák. A betét–hitel olló erôsen kinyílt. A külföldrôl felvett hitelekre nagyobb szükség lesz?
– Nem lehet teljes mértékben külföldrôl finanszírozni a bankok aktivitásnövekedését. A nyitott pozíciót nem engedheti meg magának egyetlen bank sem. Nagyon fontos, hogy a forinthitelek mögött zömmel forintmegtakarítások, a devizahitelek mögött pedig devizamegtakarítások legyenek. Ha a betétállományok csökkenésének és a hitelállomány növekedésének ekkora ütemû tendenciája folytatódik, a bankoknak nem lesz más eszköze, mint a külföldrôl való refinanszírozás, vállalva ezzel az árfolyamkockázatot. Vagy visszafogják hitelezési aktivitásukat. A magas betéti kamat biztosíték arra, hogy a megtakarítási hajlandóság növekszik.
– A 12,5 százalékos jegybanki alapkamat mellett igen magas, hatszázalékos reálkamat a világon egyedülálló. Ez is jó a betéteseknek.
– A vállalkozók viszont tönkremennek. S magukkal rántják a potenciális betéteseket is, akikbôl munkanélküli lesz. Rossz tehát a végeredmény.
– Mennyi manapság a betéti és a hitelkamatok közötti kamatrés? Személyi kölcsönök esetében harminc, áruhitelek esetében negyven százalék körüli, igen magas hitelkamatokat is felszámolnak a bankok.
– Én nem így látom. Az átlagos banki kamatrés három százalék. Ebbôl fedezik a bankok a teljes üzemeltetési költséget és a kockázatot is. Összehasonlítva a közép-európai térséggel, Magyarországon a legkisebb a kamatrés. A németekénél csak 0,3-0,5 százalékkal magasabb. Magas az áruhitelezés, nem vitás. Ennek magyarázata, hogy nagy kockázatú hitelezési formáról van szó, és a szükséges ellenôrzési rendszerek, hitelminôsítési és hitelregisztrációs intézmények nem alakultak ki. De a lakosság választhat más finanszírozási lehetôségek között is, hiszen van hitelkártya, folyószámlahitel, számlához kapcsolódó személyi kölcsön. A vállalkozói hitelek esetében azonban az átlagnál alacsonyabb, maximum két százalék a kamatrés. A lakossági hiteleknél magasabb, de öt százaléknál feljebb nem megy azon a piacon sem.
– Deviza- vagy forinthitel felvételét javasolná a vállalkozásoknak a jelen pénzpiaci feltételek mellett?
– Meg kell nézni, mekkora a kamatkülönbözete a deviza- és a forinthitelnek. A kamatkülönbözetet össze kell hasonlítani az árfolyammozgással. A forint az elmúlt év végén 3-4 százalékkal gyengült, de még mindig maradt 6-8 százalék kamatkülönbözet a devizahitel javára. Természetesen a forint gyengülése elôtt kevesebb volt a törlesztôrészlete a devizahitelnek, de még mindig kevesebb, mint ha forintban vette volna fel. Mérlegelni kell, fog-e még a forint 5-10 százalékot gyengülni. Ez a kockázat benne van a devizahitel felvételében.
– A bankok esetleg a devizahitelezést fogják preferálni?
– Amíg ilyen magasak a forinthitelek kamatai, a megtakarításokat forintban kell elhelyezni, a hiteleket pedig devizában felvenni. Én személy szerint azonban nagyon bízom abban, hogy a 2004-es költségvetési elôirányzatokat a kormány keményen betartja. A magyar gazdaság 2003-as teljesítményei, a gazdasági mutatók valóban gyengék voltak. Szigorú költségvetési év elé nézünk. Ha a kormány képes a költségvetést már az elsô negyedévben betartatni, az azonnal és egyértelmûen a magyar gazdaság iránti bizalom növekedésével, abból következôen a forint erôsödésével és természetesen kamatcsökkenéssel fog együtt járni. Ez az egyetlen esélyünk, hogy tartani tudjuk a 2008-as csatlakozást az euróövezethez, és vállalkozá-saink versenyképesek maradjanak. A forint árfolyamváltozása szerintem túldramatizált, mivel deklaráltan olyan árfolyamrendszert mûködtetünk, amelyben plusz-mínusz tizenöt százalékos a mozgás. Amióta ezt az árfolyamrendszert bevezettük, a forint egyszer sem volt még a középárfolyamon sem. A leggyengébb pozíciójában is plusz három százalékot ért el. Miért éljük meg drámaian, ha az általunk meghirdetett folyosón belül mozog a forint? A dollár az elmúlt két évben harminc százalékot gyengült. Az eurónak 20-22 százalékos mozgása volt a dollárhoz viszonyítva. Az 5-10 százalékos gyengülésnek elméletileg nem szabad nagy jelentôséget adni, amikor harmincszázalékos a mozgástér. Hiszem, hogy a mostaninál gyengébb forinttal nem kell számolnunk. Hiszen a 2004-es költségvetéssel a kormány egyértelmûen megüzente: nagyon következetes és szigorú, és minden, akár népszerûtlen intézkedésre is képes – lásd lakáshitelezés – annak érdekében, hogy a magyar gazdaság iránti bizalom erôsödjék.
Tavasszal újra fellendül a lakáshitelezés
A múlt év novemberében a Monetáris Tanács drasztikus jegybanki alapkamat-emelést hajtott végre, s ezzel erôsen beavatkozott a pénzpiaci folyamatokba. A kormány néhány nappal a három százalékpontos kamatemelés bejelentése után, látva, hogy a pénzpiac egyáltalán nem mutatta a tôle elvárt lépéseket, jelentôsen lefaragta a lakáshitelek kamattámogatásának mértékét. Jelezve, hogy a költségvetési hiánnyal kapcsolatos problémákhoz erôs kézzel nyúl hozzá. Erdei Tamástól, a Magyar Bankszövetség elnökétôl, a Magyar Külkereskedelmi Bank Rt. elnök-vezérigazgatójától megkérdeztük, hogyan befolyásolta e két intézkedés a bankok betéti és hitelezési politikáját, valamint a nyereségét.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.