Tarolt a medve - Részvénypiaci lejtmenet

Az optimisták összes várakozása alapjaiban omlott össze az elmúlt hetekben a világ tőzsdéin. Jelenleg elsősorban a negatív rekordok számbavételével foglalatoskodnak a néhány hónapja még oly derűlátó elemzők. Hogyan tudott ennyire gyorsan megváltozni a tőzsdei hangulat? A válasz többnyire ez: a drámaian csökkenő amerikai cégeredmények és a recessziós félelmek miatt.

Ha lassan is, de kezd visszaállni a piac természetes értékítélete az amerikai tőzsdéken. Bár a profitkilátások drasztikus visszaesése nyomán megzuhanó árfolyamok ellenére is sokan tartják a technológiai szektort jócskán túlértékeltnek: hagyományos mércével mérve ugyanis az új gazdaság papírjaiért még mindig jóval magasabb árat fizetnek a befektetők, mint a hagyományos iparágakban tevékenykedő társaikért. Mindez más megközelítésben azonban azt jelenti, hogy még a jelenlegi állás szerint is bizakodónak tűnik a piac, és a mostani ínséges időszak után az új gazdaságbeli profitok sokkal jobban nőhetnek, mint a „régi” iparági eredmények.

Figyelj Amerikára!

Az elmúlt hónap azonban már nemcsak a technológiai papírok árfolyamának további, normális jelenségnek számító visszaeséséről szólt, egyértelműen csökkenni kezdtek ugyanis a korábban legstabilabbnak tartott cégek kurzusai is. A Nasdaq immár hároméves mélypontjára zuhant, de közel egyéves oldalazó mozgás után egyértelműen lefelé vette az irányt a 30 legfontosabb részvény árfolyamát tükröző Dow Jones iparindex is. A befektetők tehát immár menekülnek az új gazdaság papírjaiból, sőt még a menekülőrészvényeiket sem tartják meg. Vagyis nagyon úgy tűnik, hogy a piacok a csökkenő cégeredményeknél immár nagyobb veszedelemként attól tartanak, hogy az amerikai gazdaság tartós recesszióba süllyedhet.

Pszichológia és technika

A makroelemzők szerint a GDP visszaesése ugyan nem tart tovább két negyedévnél, de a piacok már senkinek nem hisznek: majdnem minden jelentős index a besszpiac jeleit mutatja. Az amerikai terminológia szerint a csúcshoz képest 20 százalékot kell esnie egy indexnek ahhoz, hogy bejelenthessük a medvepiac eljöttét, s az elmúlt hónapban a Nasdaq után az S&P 500-as is ebbe a stádiumba lépett. A Dow március közepén 10 ezer pont alá esett, lapzártánkkor már csak 3 százaléknyi esés hiányzik ahhoz, hogy a besszzónába lépjen.
Az amerikai piacok teljes kilátástalanságát mutatja a legutóbbi kamatdöntésre adott reakció is. Az egyre inkább pánikba eső elemzők a március 20-i Fed-döntés előtt szinte zsarolásszerűen kezdték el mondogatni, hogy a jegybanknak 75 bázispontos csökkentést kellene bejelenteni a többség által várt 50 bázispont helyett. A Fed azonban eléggé el nem ítélhető módon maradt a többség által várt 50 bázispontnál, a piacok pedig újabb jelentős eladásokkal és mélypontokkal reagáltak. Az árfolyamokat egyre inkább pszichológiai és technikai tényezők – elszakadó idegek, kényszerzárások, folyamatosan shortoló hedge-alapok – mozgatják, s egyelőre a legkisebb jele sincs annak, hogy a trend megfordulhat.

A Matáv, az OTP és a többiek

Az amerikai helyzet nyomán természetesen a világon mindenhol csökkentek az árfolyamok, a magyar piac teljesítménye ennek fényében nem is mondható túlságosan rossznak. A piaci hangulatot meghatározó papírok közül a Matáv ezúttal is hűen követte a távközlési papírok külpiaci mozgását, így 900 forint alá került. Az OTP-nek ideiglenesen jót tett, hogy a kormány által várt áron nem vette meg a Postabankot, aztán ismét lefelé indult, de az előző hónaphoz képest nem esett az árfolyama. A Mol ellenben érdeklődés hiányában ismét 4500 forintig bucskázott. Az utóbbi hónapokban a Richter szerepelt a legjobban a magyar blue-chipek közül, ereje azonban mintha fogyóban lenne. A nemzetközi trendek alapján a befektetők elfordulni látszanak a gyógyszeripari részvényektől, ami a relatíve magas áron forgó Richter vételét is egyre kockázatosabbá teszi.
A következő időszakban a piac egy szlovák bank megvételének bejelentésére számít az OTP-től, s bármikor érkezhet új információ a Mol gázüzletágának eladása felől is. Egyre többen számítanak arra is, hogy vételi ajánlatot tesz az osztrák Vienna Capital Partners a BorsodChem részvényeire, emiatt e papír árfolyamában nem valószínű további csökkenés.

Ács Gábor

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo