Ha lassan is, de kezd visszaállni a piac természetes értékítélete az amerikai tőzsdéken. Bár a profitkilátások drasztikus visszaesése nyomán megzuhanó árfolyamok ellenére is sokan tartják a technológiai szektort jócskán túlértékeltnek: hagyományos mércével mérve ugyanis az új gazdaság papírjaiért még mindig jóval magasabb árat fizetnek a befektetők, mint a hagyományos iparágakban tevékenykedő társaikért. Mindez más megközelítésben azonban azt jelenti, hogy még a jelenlegi állás szerint is bizakodónak tűnik a piac, és a mostani ínséges időszak után az új gazdaságbeli profitok sokkal jobban nőhetnek, mint a „régi” iparági eredmények.
Figyelj Amerikára!
Az elmúlt hónap azonban már nemcsak a technológiai papírok árfolyamának további, normális jelenségnek számító visszaeséséről szólt, egyértelműen csökkenni kezdtek ugyanis a korábban legstabilabbnak tartott cégek kurzusai is. A Nasdaq immár hároméves mélypontjára zuhant, de közel egyéves oldalazó mozgás után egyértelműen lefelé vette az irányt a 30 legfontosabb részvény árfolyamát tükröző Dow Jones iparindex is. A befektetők tehát immár menekülnek az új gazdaság papírjaiból, sőt még a menekülőrészvényeiket sem tartják meg. Vagyis nagyon úgy tűnik, hogy a piacok a csökkenő cégeredményeknél immár nagyobb veszedelemként attól tartanak, hogy az amerikai gazdaság tartós recesszióba süllyedhet.
Pszichológia és technika
A makroelemzők szerint a GDP visszaesése ugyan nem tart tovább két negyedévnél, de a piacok már senkinek nem hisznek: majdnem minden jelentős index a besszpiac jeleit mutatja. Az amerikai terminológia szerint a csúcshoz képest 20 százalékot kell esnie egy indexnek ahhoz, hogy bejelenthessük a medvepiac eljöttét, s az elmúlt hónapban a Nasdaq után az S&P 500-as is ebbe a stádiumba lépett. A Dow március közepén 10 ezer pont alá esett, lapzártánkkor már csak 3 százaléknyi esés hiányzik ahhoz, hogy a besszzónába lépjen.
Az amerikai piacok teljes kilátástalanságát mutatja a legutóbbi kamatdöntésre adott reakció is. Az egyre inkább pánikba eső elemzők a március 20-i Fed-döntés előtt szinte zsarolásszerűen kezdték el mondogatni, hogy a jegybanknak 75 bázispontos csökkentést kellene bejelenteni a többség által várt 50 bázispont helyett. A Fed azonban eléggé el nem ítélhető módon maradt a többség által várt 50 bázispontnál, a piacok pedig újabb jelentős eladásokkal és mélypontokkal reagáltak. Az árfolyamokat egyre inkább pszichológiai és technikai tényezők – elszakadó idegek, kényszerzárások, folyamatosan shortoló hedge-alapok – mozgatják, s egyelőre a legkisebb jele sincs annak, hogy a trend megfordulhat.
A Matáv, az OTP és a többiek
Az amerikai helyzet nyomán természetesen a világon mindenhol csökkentek az árfolyamok, a magyar piac teljesítménye ennek fényében nem is mondható túlságosan rossznak. A piaci hangulatot meghatározó papírok közül a Matáv ezúttal is hűen követte a távközlési papírok külpiaci mozgását, így 900 forint alá került. Az OTP-nek ideiglenesen jót tett, hogy a kormány által várt áron nem vette meg a Postabankot, aztán ismét lefelé indult, de az előző hónaphoz képest nem esett az árfolyama. A Mol ellenben érdeklődés hiányában ismét 4500 forintig bucskázott. Az utóbbi hónapokban a Richter szerepelt a legjobban a magyar blue-chipek közül, ereje azonban mintha fogyóban lenne. A nemzetközi trendek alapján a befektetők elfordulni látszanak a gyógyszeripari részvényektől, ami a relatíve magas áron forgó Richter vételét is egyre kockázatosabbá teszi.
A következő időszakban a piac egy szlovák bank megvételének bejelentésére számít az OTP-től, s bármikor érkezhet új információ a Mol gázüzletágának eladása felől is. Egyre többen számítanak arra is, hogy vételi ajánlatot tesz az osztrák Vienna Capital Partners a BorsodChem részvényeire, emiatt e papír árfolyamában nem valószínű további csökkenés.
Ács Gábor
Tarolt a medve - Részvénypiaci lejtmenet
Az optimisták összes várakozása alapjaiban omlott össze az elmúlt hetekben a világ tőzsdéin. Jelenleg elsősorban a negatív rekordok számbavételével foglalatoskodnak a néhány hónapja még oly derűlátó elemzők. Hogyan tudott ennyire gyorsan megváltozni a tőzsdei hangulat? A válasz többnyire ez: a drámaian csökkenő amerikai cégeredmények és a recessziós félelmek miatt.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény
A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”
A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért
Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?