Tanácsadás: Biztosabb alapok

Részletes felmérések, gazdasági-pénzügyi megtérülési számítások, kockázatok felmérése és kezelése. Mindez csak egy pár összetevője az egyre több pályázat esetében megkövetelt megvalósíthatósági tanulmánynak, amelyről Lökkös Tibor, az ICT Európa Kft. szakmai igazgatója beszél.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Tapasztalható, hogy még a legéletképesebbnek hitt projekt is csődöt mondhat a megfelelő előkészítő munkálatok hiányában. Épp ezért a fejlett országokban a "puhatolózás" szakaszában évtizedek óta megvalósíthatósági tanulmányt készítenek. Ez kulcsszerepet játszik a beruházásról szóló döntés meghozatalában, de utólag is hasznos segítséget jelent. Például: az előzetesen számbavett kockázatok nyomán ténylegesen bekövetkező akadályok gyorsan elháríthatók, így a megvalósítás biztonságos és hatékonyabb lesz. A tanulmány logikusan felépített módszertana összehasonlíthatóvá teszi az egyes alternatívákat, ezért az infrastrukturális pályázatok többségénél kötelező is mellékletként csatolni.

Lépésről lépésre

A tanulmány elkészítésének első lépése a környezetfelmérés, amely háttér-információkon, alapos adatgyűjtésen nyugszik. Ennek alapján eldönthető a beruházás helyszíne. Ezután következnek a részletes - gazdaságossági, pénzügyi, megtérülési - elemzések. Persze kérdés, hogy a haszon számszerűsíthető-e. Nyilvánvaló, hogy a szociális, kulturális, de akár a környezetvédelmi projekteknél sem a szó szoros értelmében vett megtérülés a legfontosabb szempont.

A pénzügyi elemzés a kiadások és bevételek, pénzügyi mozgások összesítésének jelenértékét és megtérülését mutatja meg, illetve az alternatívákat összehasonlíthatóvá teszi. A projektgazda akkor kap pontos képet, ha az ártorzulásokat okozó folyamatokat is mindig figyelembe veszi. Tehát ilyen esetben a munkaerő vagy éppen a tőke, illetve földterület haszonáldozati költségét is számításba véve árnyékárakkal kell dolgozni. A projekt likviditásvizsgálatát, azaz hogy termel-e elegendő pénzt a kötelezettségek fedezésére, ezeknek az adatoknak az alapján kell elvégezni. A jövedelmezőség vizsgálatánál leszámítolással - diszkontálással - kell összehasonlítani a különböző időszakok pénzmozgásait, ki kell számítani a nettó jelenértéket, majd a belső megtérülési rátát. Ez utóbbi, mint a projekt fontos gazdasági mutatója, egyes pályázatokban már előírt számszerűsített minimumfeltételként is szerepel.

A társadalmi-gazdasági elemzés azt állapítja meg, hogy a projekt összességében haszonnal jár-e a közösség számára vagy sem. A szociális, oktatási, egészségügyi, környezeti, kulturális projekteknél az olyan közvetett hatásokat kell vizsgálni, mint a lakosság várható közérzetjavulása vagy a település megtartóképességének a változása.

A megvalósíthatósági tanulmány további kockázati tényezőket is feltárhat. Ilyen például az etikai kockázat, ami a törvényesség sérelmén vagy egyéb humán szempontokon túl szociális-kulturális elemeket is magában foglalhat, mint a pozitív diszkrimináció miatti ellenérzések. A projektnek van ökológiai kockázata is, például sérülhet az erőforrásokkal való takarékosság elve, vagy környezeti ártalom keletkezhet. Felmerülhetnek műszaki kockázatok (tervezési, kivitelezési hibák), és nem kerülhető ki a politikai kockázat sem, ami legjobban úgy érhető tetten, ha megvizsgáljuk, az előző kockázatok konfliktusmentesen kezelhetők-e.

De nem állhatunk meg csupán a kockázatok feltárásánál. A tanulmánynak választ kell adnia arra a kérdésre is, hogy ezek milyen veszteségeket okozhatnak. A kockázatokat a kár bekövetkezési valószínűségének százalékában lehet számszerűsíteni, de csakis szubjektíven; a vélt (negatív) hatások pénzbeli hatása adja a kockázati költséget. A kockázatkezelés leggyakrabban használt módszerei a tartalékképzés, a kötbér, a garancia és a biztosítás. Az alapos tanulmány eredményeként a konkrét célra vonatkozó döntés meghozatalához szükséges számszerűsített adatokat kell kapnunk.

A felelősség nem csökkenthető

A megvalósíthatósági tanulmány az összes előnye ellenére nem helyettesítheti, illetve nem csökkentheti a projekttervezés és -kivitelezés felelősségét, viszont minimálisra csökkenti a zavaró, a sikeres végrehajtást esetleg meghiúsítható körülményeknek a hatását. Magyarországon sajnos nincs múltja, illetve a kötelezőn túl még nem igazán van jelene sem a megvalósíthatósági tanulmánynak mint leghatásosabb és legmegbízhatóbb döntés-előkészítő eszköznek. Ezzel szemben egy külföldi beruházó egyetlen lépést sem tesz nélküle. A megvalósíthatósági tanulmány nemcsak közel teljes garancia a projekt eredményes megvalósítására, hanem jelentős többletköltségtől is megkímélheti a projektgazdát.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo