A Nemzeti Fejlesztési Terv Gazdasági Versenyképesség Operatív Programjának (GVOP) 2.1.2 jelű kiírásárára szeptember végéig nyújthatnak be pályázatot a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumhoz azok a belföldi gazdálkodók, akik közösségi pénzügyi segítségért folyamodnak többek közt ISO tanúsítványok vagy NATO-beszállítói minősítés megszerzésére, illetve élelmiszer-biztonsági rendszer bevezetésére.
Kizáró okok
A gazdasági tárca honlapján (www.gkm.hu) elérhető – a felhívást, a formanyomtatványt, az útmutatót is tartalmazó – pályázati dokumentáció szerint a szóban forgó rendszerek bevezetésének támogatására idén 956 millió forint áll rendelkezésre, s ehhez a szaktárca mintegy 1200-1400 nyertes projekttel számol.
A pályázaton olyan belföldi gazdasági társaságok, szövetkezetek és egyéni vállalkozók indulhatnak, amelyek – a GVOP kiírásainál megszokott feltételeknek megfelelően – 250 főnél kevesebbet alkalmaznak, és éves nettó árbevételük nem haladja meg a 40 millió vagy mérlegfőösszegük a 27 millió eurót. További kizáró ok a 25 százaléknál magasabb állami vagy önkormányzati jegyzett tőke vagy szavazati arány.
A GVOP egyes kiírásaitól eltérően a 2.1.2-esre nem pályázhatnak a külföldre irányuló szállítási ágazatban tevékenykedő cégek, mint ahogy az operatív programból eleve „kizártak” a mezőgazdasági, illetve halászati termékeket előállító, feldolgozó vagy azok marketingjével foglalkozó vállalkozások is (őket az Agrár- és Vidékfejlesztési Operatív program támogatja).
Költségoldal
A feltételeknek megfelelő gazdálkodók vissza nem térítendő támogatást igényelhetnek minőség-, környezet és információvédelmi irányítási rendszer, HACCP élelmiszer-biztonsági, autóipari, valamint NATO-beszállítói követelményeknek, valamint speciális orvostechnikai többletkövetelményeknek megfelelő irányítási rendszer bevezetésére és tanúsíttatására. A kiírás támogatja a vizsgáló- és kalibrálólaboratóriumok akkreditálását is.
A kiírás élettartama alatt csak egyszer lehet pályázni, de van lehetőség a rendszerek egyidejű, integrált bevezetésére, például az ISO 9001:2000 és az ISO 14001:1996 vagy az AQAP 110 esetében.
Az elszámolható költségek két kategóriára oszlanak: a rendszer kialakításával kapcsolatos ráfordításokra, valamint a tanúsíttatás költségeire, illetve a HACCP és a „20 kulcs” rendszerek esetében a tanácsadás költségeire. (A „20 kulcs” rendszerről bővebben lásd a Piac és Profit 2004. márciusi számát!) A rendszer kialakítási fázisában elszámolható költségek közé tartozik az irányítási rendszer kézikönyvének, a folyamatleírásoknak, munkautasításoknak, munkaköri leírásoknak az elkészítése, a rendszer bevezetése, valamint az oktatás.
A nemzetközileg elismert tanúsíttatás költségeiből támogatható az elő- és a tanúsítóaudit, valamint a tanúsítvány regisztrációja. Nem igényelhető támogatás az általában három évig érvényes tanúsítvány évenkénti felülvizsgálatának díjára, ahogy többek közt az utazási és szállásköltségek, a projekt megvalósításában közreműködő saját alkalmazottak időarányos bérére sem.
A támogathatóság érdekében a felsorolt költségelemeket a pályázat benyújtásakor konkrét árajánlatokkal kell alátámasztani, és ahogy az a Nemzeti Fejlesztési Terv kiírásainál elvárt feltétel: csak a pályázat benyújtása után felmerült költségek számolhatók el, az esetleg megbízott pályázatíró díja és a projekt előkészítésének költségei nem tartoznak a támogatható költségek közé.
Támogatási mérték
A felsorolt projektköltségekre a GVOP 2.1.2-es kiírás maximum 50 százalékos támogatást nyújt, de a ténylegesen elnyerhető összeg függ a pályázó alkalmazottainak létszámától is. Az útmutatóban részletezett sávos rendszer határai szerint legfeljebb 1,4 millió forintos támogatás igényelhető, a sávokon belül a támogatás létszámarányosan határozható meg.
A kiírás szerint integrált rendszer bevezetése esetén a duplájára nőhet a sávon belül meghatározott támogatási összeg, ami azonban kettőnél több rendszer együttes bevezetése esetén nem nő tovább. Jó hír a pályázóknak, hogy – az operatív program más, kkv-knak szóló kiírásaitól eltérően – nincs biztosítéknyújtási kötelezettség, de az irányítási rendszert két éven belül be kell vezetni és tanúsíttatni, valamint további három évig üzemeltetni kell.
Az élelmiszer-biztonsági előírásoknak való megfelelést jelentő HACCP szabvány bevezetéséhez szervesen kapcsolható a gazdasági tárca februárban bejelentett, október 15-éig élő, 150 millió forintos összköltségvetésű programja, az SZTP-2004-TU–8. A kiírás az élelmiszer-biztonsági rendszerhez kapcsolódó, vendéglátóhelyeken megvalósítható fejlesztéseket támogatja, alapvetően az ételkészítéshez használt, korszerű műszaki eszközök és berendezések beszerzését, valamint a vendéglátóhelyek felújítását és korszerűsítését. Az elnyerhető vissza nem térítendő támogatás mértéke 30 százalék, de maximum ötmillió forint. A pályázónak vállalnia kell az eszközök öt-, míg az ingatlanok tízévi turisztikai hasznosítását.
Támogatható tevékenységek*
ISO 9001:2000 Minőségirányítási rendszer
ISO 14001 Környezetközpontú irányítási rendszer
ISOTS 16949, QS 9000, VDA6 Autóipari beszállítói követelmények
AQAP 110/120 NATO-beszállítói követelmények
ISO 13485 Speciális orvostechnikai többletkövetelmények
BS7799/ISO 17799 Információvédelmi irányítási rendszer
ISO/IEC 17025:2001 Vizsgáló- és kalibrálólaboratóriumokra vonatkozó szabvány
HACCP** Élelmiszer-biztonsági előírások
„20 kulcs”** Vállalatoptimalizálási módszertan
TQM Minőségmenedzsment-rendszer
*Bevezetés és tanúsíttatás költségei
**A kapcsolódó tanácsadás költségeivel
Forrás: GKM
Piaci reakciók
A lapunk által megkérdezett tanúsító és tanácsadó cégek az aktuális piaci körülmények alapján egybehangzóan reálisnak ítélik a GVOP 2.1.2-es kiírás feltételrendszerét, valamint az elnyerhető támogatás összegét. Rusznyák Péter, a Maedvice Tanácsadó Iroda ügyvezető igazgatója szerint azonban a kiírásban szereplő támogatható rendszerek között vannak „kakukktojások”, mint a TQM vagy az információvédelmi irányítási rendszer, amelyek bevezetése és tanúsíttatása meghaladhatja a tízmillió forintos ráfordítást is. Igaz, ezek távolról sem annyira „tömegszerű” termékek, mint a kibővült európai piac vagy akár a tenderkiírások által elvárt ISO 9001:2000-es minőségirányítási, valamint a környezetközpontú irányítási rendszer. Bajkó Endre, az ÉMI TÜV Bayern Hungary Kft. Management Service osztály vezetője örvendetesnek tartja, hogy a GVOP-pályázatba bekerültek a három év utáni újratanúsítási audit költségei, amivel sok ügyfelük élt.
Az eddigi tapasztalatok alapján azonban adminisztrációigényesebb egy olyan kliens, aki vissza nem térítendő támogatásért pályázik, és akinél a szerződéseket többször módosítani kell a kiírás tartalmi és formai elvárásainak megfelelően. Ez azonban nem érinti a tanúsítást, amely például egy 80 fős kkv-nál – a tevékenység bonyolultságától, valamint a telephelyek számától függően – 100–130 ezer forintos auditori napidíj mellett 4–10 napig is eltarthat.
A kiírás szerinti minőség- és környezetközpontú irányítási rendszerek egyszeri regisztrációs díja nemzetközi tanúsítvány esetén 798 euró, hazai esetében – létszámtól függően – 25 és 150 ezer forint. Az előbbi példa szerinti méretű, 80 fős vállalkozás autóipari beszállítói szabvány szerinti minősítéséért a Bureau Veritas Magyarország Kft.-nél (BVQI) 3–5 millió forintot kérnek el. Különbségek vannak azonban aszerint, hogy milyen auditor végzi a tanúsítást: a kelet-közép-európai mérnökök napidíja 600–800 euró, ám osztrák vagy francia kollégáik 1000–1200 eurót is elkérnek. Az auditori napidíj az AIB Vincotte Hungary Kft.-nél is alapvetően a tanúsítvány fajtájától függ: míg a minőség- és környezetirányítási rendszereknél 110–130 ezer forintot kell kifizetni a szakembereknek, addig az autóipari beszállítói szabványért ennek a dupláját. A tanúsító multinacionális vállalat szerint az eltérést a szakemberek felkészültségbeli különbsége magyarázza. A tanúsítási költségkalkuláció alapját képező auditori napidíj az Eurocert Kft.-nél 80–110 ezer forint, míg a regisztráció 100 ezer forint, de a díjszabás szigorúan az adott cégre speciálisan történik. Oláh Péter ügyvezető igazgató szerint a kiírás inkább a kisebb vállalkozások igényeihez illeszkedik, mint a nagyobb, több telephellyel rendelkezőkéhez, ám meggyőződése, hogy a pályázati rendszer fontos, mert ugyan nem lehet óriási összegeket elnyerni, de sok cég részesülhet támogatásban.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény
A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”
A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért
Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.

Donald Trump hivatalos közösségi oldalán pápának öltözve látható, sokan kiakadtak
Rossz vicc, vagy egy politikusi tréfa?