Támogatott szabványosítás

Szeptember 30-áig van lehetőségük a belföldi gazdálkodóknak, hogy minőség- vagy környezetvédelmi irányítási rendszer bevezetéséhez a Nemzeti Fejlesztési Terv keretein belül az Európai Unió társfinanszírozásával kiírt pályázaton támogatást igényeljenek.

A Nemzeti Fejlesztési Terv Gazdasági Versenyképesség Operatív Programjának (GVOP) 2.1.2 jelű kiírásárára szeptember végéig nyújthatnak be pályázatot a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumhoz azok a belföldi gazdálkodók, akik közösségi pénzügyi segítségért folyamodnak többek közt ISO tanúsítványok vagy NATO-beszállítói minősítés megszerzésére, illetve élelmiszer-biztonsági rendszer bevezetésére.

Kizáró okok

A gazdasági tárca honlapján (www.gkm.hu) elérhető – a felhívást, a formanyomtatványt, az útmutatót is tartalmazó – pályázati dokumentáció szerint a szóban forgó rendszerek bevezetésének támogatására idén 956 millió forint áll rendelkezésre, s ehhez a szaktárca mintegy 1200-1400 nyertes projekttel számol.

A pályázaton olyan belföldi gazdasági társaságok, szövetkezetek és egyéni vállalkozók indulhatnak, amelyek – a GVOP kiírásainál megszokott feltételeknek megfelelően – 250 főnél kevesebbet alkalmaznak, és éves nettó árbevételük nem haladja meg a 40 millió vagy mérlegfőösszegük a 27 millió eurót. További kizáró ok a 25 százaléknál magasabb állami vagy önkormányzati jegyzett tőke vagy szavazati arány.

A GVOP egyes kiírásaitól eltérően a 2.1.2-esre nem pályázhatnak a külföldre irányuló szállítási ágazatban tevékenykedő cégek, mint ahogy az operatív programból eleve „kizártak” a mezőgazdasági, illetve halászati termékeket előállító, feldolgozó vagy azok marketingjével foglalkozó vállalkozások is (őket az Agrár- és Vidékfejlesztési Operatív program támogatja).

Költségoldal

A feltételeknek megfelelő gazdálkodók vissza nem térítendő támogatást igényelhetnek minőség-, környezet és információvédelmi irányítási rendszer, HACCP élelmiszer-biztonsági, autóipari, valamint NATO-beszállítói követelményeknek, valamint speciális orvostechnikai többletkövetelményeknek megfelelő irányítási rendszer bevezetésére és tanúsíttatására. A kiírás támogatja a vizsgáló- és kalibrálólaboratóriumok akkreditálását is.

A kiírás élettartama alatt csak egyszer lehet pályázni, de van lehetőség a rendszerek egyidejű, integrált bevezetésére, például az ISO 9001:2000 és az ISO 14001:1996 vagy az AQAP 110 esetében.

Az elszámolható költségek két kategóriára oszlanak: a rendszer kialakításával kapcsolatos ráfordításokra, valamint a tanúsíttatás költségeire, illetve a HACCP és a „20 kulcs” rendszerek esetében a tanácsadás költségeire. (A „20 kulcs” rendszerről bővebben lásd a Piac és Profit 2004. márciusi számát!) A rendszer kialakítási fázisában elszámolható költségek közé tartozik az irányítási rendszer kézikönyvének, a folyamatleírásoknak, munkautasításoknak, munkaköri leírásoknak az elkészítése, a rendszer bevezetése, valamint az oktatás.

A nemzetközileg elismert tanúsíttatás költségeiből támogatható az elő- és a tanúsítóaudit, valamint a tanúsítvány regisztrációja. Nem igényelhető támogatás az általában három évig érvényes tanúsítvány évenkénti felülvizsgálatának díjára, ahogy többek közt az utazási és szállásköltségek, a projekt megvalósításában közreműködő saját alkalmazottak időarányos bérére sem.

A támogathatóság érdekében a felsorolt költségelemeket a pályázat benyújtásakor konkrét árajánlatokkal kell alátámasztani, és ahogy az a Nemzeti Fejlesztési Terv kiírásainál elvárt feltétel: csak a pályázat benyújtása után felmerült költségek számolhatók el, az esetleg megbízott pályázatíró díja és a projekt előkészítésének költségei nem tartoznak a támogatható költségek közé.

Támogatási mérték

A felsorolt projektköltségekre a GVOP 2.1.2-es kiírás maximum 50 százalékos támogatást nyújt, de a ténylegesen elnyerhető összeg függ a pályázó alkalmazottainak létszámától is. Az útmutatóban részletezett sávos rendszer határai szerint legfeljebb 1,4 millió forintos támogatás igényelhető, a sávokon belül a támogatás létszámarányosan határozható meg.

A kiírás szerint integrált rendszer bevezetése esetén a duplájára nőhet a sávon belül meghatározott támogatási összeg, ami azonban kettőnél több rendszer együttes bevezetése esetén nem nő tovább. Jó hír a pályázóknak, hogy – az operatív program más, kkv-knak szóló kiírásaitól eltérően – nincs biztosítéknyújtási kötelezettség, de az irányítási rendszert két éven belül be kell vezetni és tanúsíttatni, valamint további három évig üzemeltetni kell.

Az élelmiszer-biztonsági előírásoknak való megfelelést jelentő HACCP szabvány bevezetéséhez szervesen kapcsolható a gazdasági tárca februárban bejelentett, október 15-éig élő, 150 millió forintos összköltségvetésű programja, az SZTP-2004-TU–8. A kiírás az élelmiszer-biztonsági rendszerhez kapcsolódó, vendéglátóhelyeken megvalósítható fejlesztéseket támogatja, alapvetően az ételkészítéshez használt, korszerű műszaki eszközök és berendezések beszerzését, valamint a vendéglátóhelyek felújítását és korszerűsítését. Az elnyerhető vissza nem térítendő támogatás mértéke 30 százalék, de maximum ötmillió forint. A pályázónak vállalnia kell az eszközök öt-, míg az ingatlanok tízévi turisztikai hasznosítását.

Támogatható tevékenységek*

ISO 9001:2000 Minőségirányítási rendszer

ISO 14001 Környezetközpontú irányítási rendszer

ISOTS 16949, QS 9000, VDA6 Autóipari beszállítói követelmények

AQAP 110/120 NATO-beszállítói követelmények

ISO 13485 Speciális orvostechnikai többletkövetelmények

BS7799/ISO 17799 Információvédelmi irányítási rendszer

ISO/IEC 17025:2001 Vizsgáló- és kalibrálólaboratóriumokra vonatkozó szabvány

HACCP** Élelmiszer-biztonsági előírások

„20 kulcs”** Vállalatoptimalizálási módszertan

TQM Minőségmenedzsment-rendszer


*Bevezetés és tanúsíttatás költségei
**A kapcsolódó tanácsadás költségeivel
Forrás: GKM

Piaci reakciók

A lapunk által megkérdezett tanúsító és tanácsadó cégek az aktuális piaci körülmények alapján egybehangzóan reálisnak ítélik a GVOP 2.1.2-es kiírás feltételrendszerét, valamint az elnyerhető támogatás összegét. Rusznyák Péter, a Maedvice Tanácsadó Iroda ügyvezető igazgatója szerint azonban a kiírásban szereplő támogatható rendszerek között vannak „kakukktojások”, mint a TQM vagy az információvédelmi irányítási rendszer, amelyek bevezetése és tanúsíttatása meghaladhatja a tízmillió forintos ráfordítást is. Igaz, ezek távolról sem annyira „tömegszerű” termékek, mint a kibővült európai piac vagy akár a tenderkiírások által elvárt ISO 9001:2000-es minőségirányítási, valamint a környezetközpontú irányítási rendszer. Bajkó Endre, az ÉMI TÜV Bayern Hungary Kft. Management Service osztály vezetője örvendetesnek tartja, hogy a GVOP-pályázatba bekerültek a három év utáni újratanúsítási audit költségei, amivel sok ügyfelük élt.

Az eddigi tapasztalatok alapján azonban adminisztrációigényesebb egy olyan kliens, aki vissza nem térítendő támogatásért pályázik, és akinél a szerződéseket többször módosítani kell a kiírás tartalmi és formai elvárásainak megfelelően. Ez azonban nem érinti a tanúsítást, amely például egy 80 fős kkv-nál – a tevékenység bonyolultságától, valamint a telephelyek számától függően – 100–130 ezer forintos auditori napidíj mellett 4–10 napig is eltarthat.

A kiírás szerinti minőség- és környezetközpontú irányítási rendszerek egyszeri regisztrációs díja nemzetközi tanúsítvány esetén 798 euró, hazai esetében – létszámtól függően – 25 és 150 ezer forint. Az előbbi példa szerinti méretű, 80 fős vállalkozás autóipari beszállítói szabvány szerinti minősítéséért a Bureau Veritas Magyarország Kft.-nél (BVQI) 3–5 millió forintot kérnek el. Különbségek vannak azonban aszerint, hogy milyen auditor végzi a tanúsítást: a kelet-közép-európai mérnökök napidíja 600–800 euró, ám osztrák vagy francia kollégáik 1000–1200 eurót is elkérnek. Az auditori napidíj az AIB Vincotte Hungary Kft.-nél is alapvetően a tanúsítvány fajtájától függ: míg a minőség- és környezetirányítási rendszereknél 110–130 ezer forintot kell kifizetni a szakembereknek, addig az autóipari beszállítói szabványért ennek a dupláját. A tanúsító multinacionális vállalat szerint az eltérést a szakemberek felkészültségbeli különbsége magyarázza. A tanúsítási költségkalkuláció alapját képező auditori napidíj az Eurocert Kft.-nél 80–110 ezer forint, míg a regisztráció 100 ezer forint, de a díjszabás szigorúan az adott cégre speciálisan történik. Oláh Péter ügyvezető igazgató szerint a kiírás inkább a kisebb vállalkozások igényeihez illeszkedik, mint a nagyobb, több telephellyel rendelkezőkéhez, ám meggyőződése, hogy a pályázati rendszer fontos, mert ugyan nem lehet óriási összegeket elnyerni, de sok cég részesülhet támogatásban.

Véleményvezér

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa 

A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.
Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo