A hírközlési törvény Magyarországon lépcsőzetesen fejti ki hatását, olyan ütemben, ahogyan az előfizetői/helyi hurok – a vezetékes távközlési hálózatnak az előfizetői csatlakozási ponttól a helyi telefonközpontig terjedő szakasza – megosztására tett ajánlatokat és a szolgáltatók közti összekapcsolási szerződéses ajánlatokat a szerződéskötések követik, és a szerződések megvalósulnak. Ideális esetben, ha mindenki betartja a jogszabályokat, 2002. augusztus–szeptembert írunk, mire versenyhelyzet lesz a piacon.
RIO-n kívül
A Matávnak mindenekelőtt 2002. január 23-ig hálózati összekapcsolási referenciaajánlatot (angol rövidítéssel: RIO) kell beadnia a hatóságnak. Ennek elfogadásáról a döntőbizottság 2002. május elején dönt legkésőbb.
A referenciaajánlat hatósági elfogadásáig is megvan a Matávnak az a kötelezettsége, hogy összekapcsolási szerződést kössön, annak feltételeire azonban a döntőbizottságnak csak a felek közti vita esetén van befolyása. Ilyen – úgynevezett RIO-n kívüli – megállapodásra csak azoknak lesz reális esélyük, akik már rendelkeznek érvényes összekapcsolási szerződéssel.
Előbbre tart az előfizetői hurok felbontásával foglalkozó referenciaajánlat (RUO) hatósági elfogadása. Miután a döntőbizottság az első tervezetet átdolgozásra visszaadta a Matávnak, a javított változat ügyében 2002. januárban dönthet a hatóság. Ezután kezdődhetnek csak el a tárgyalások a felek között a hurok felbontásáról, azaz arról, hogy a piac többi szereplője is használhassa a Matáv előfizetői, réz érpárait a saját előfizetői elérésére.
Verseny minden szinten
A piacnyitást követően alapvetően két fronton, a belföldi és a nemzetközi távolsági távbeszélőhívások, valamint a helyi szolgáltatások területén indul meg a verseny.
Elsőként a Pantel Rt. kapta meg Magyarországon az engedélyt a VoIP hangszolgáltatásra, és 2001 nyarán – hosszadalmas tárgyalások után – mindeddig egyedülálló hálózat-összekapcsolási szerződést kötött a Matávval a saját VoIP hálózatának és a Matáv telefonhálózatának SS7 szabványú, közös csatornás jelzésrendszerű összekapcsolására. Jól járt, hiszen a távhívások és nemzetközi hívások területén élénk verseny várható, s a VoIP-s üzleti kommunikációs szolgáltatások keresettek lesznek ezután is, továbbá ez az összekapcsolás jól előkészíti a két vállalat telefonhálózatainak összekapcsolását is. Itt a PanTellel – előreláthatólag – az e-Tel, a BT Ignite, a GTS és a Novacom fog ringbe szállni.
Az üzleti ügyfelek egyébként is előbb érzik majd a verseny hatását, mint az egyéni fogyasztók. Utóbbiak számára a szolgáltatóválasztás lehetősége hozza majd meg a liberalizáció első komoly ajándékát, de ennek kiszélesedése még a RIO alapú összekapcsolásokig várat magára. Fontos, hogy az előfizető ne legyen a telefonszáma révén a szolgáltatójához kötve. A kötöttség feloldásához a számhordozhatóság bevezetése szükséges. A törvény értelmében ugyanazt a telefonszámot csak 2003. január elsejétől lehet másik szolgáltatóhoz továbbvinni.
A Vivendi Telecom Hungarynek Magyarországon kilenc primer körzetre van koncessziója, de kizárólagossága egy körzetben már korábban megszűnt, a további nyolcban ez év november elsejével megszűnik, és attól kezdve a helyi vezetékes hívások területén konkurencia megjelenésével kell számolnia. A Matáv helyi hívásokra vonatkozó koncessziói tavaly december 23-án szűntek meg, kivéve öt körzetet – az egrit, debrecenit, szolnokit, nyíregyházit és székesfehérvárit –, amelyben idén májusban nyílik meg a verseny.
– A belföldi és nemzetközi távhívások területén szerintünk már 2002 első negyedévében megindulhat a versengés, a helyi hurok megosztása azonban valószínűleg eltart 2003-ig – mondja dr. Lednitzky Péter, a Vivendi Telecom Hungary kormányzati és külkapcsolati igazgatója. A vezetékes-, mobil- és alternatív szolgáltatók versenye azonban el sem kezdődhet, és a liberalizáció kudarcba fullad, ha nem születnek meg az árrendeletek, amelyek a hívásdíjakat szabályozzák.
„Egészséges” díjak nélkül nincs értelme
A magyar távközlési piac nyitása elsősorban abban különbözik más országokétól, hogy nálunk az internet-hívásdíjakat hatóságilag szabályozzák. A törvény rögzíti többek között az internethívás díját és az internetszolgáltatót megillető díjrészt, amely az árszabályozás legsarkalatosabb pontja. Az alternatív szolgáltatók és az internetszolgáltatók különösen várják az ezzel kapcsolatos rendeleteket.
– Nagyon szorgalmazzuk a bevételmegosztási, valamint az elszámolási és számlázási modell bevezetését. Külföldi példák is alátámasztják, hogy egy magasabb bevételmegosztási arány – ezt a távközlési szolgáltató fizeti az internetszolgáltatónak az internethívási díjból – ösztönzőleg hatna az internethasználatra és magára a versenyre is. Ráadásul a magyar felhasználók többsége csúcsidőn kívül használja a világhálót – hangsúlyozza Szathmári Géza, a GTS Magyarország Távközlési Kft. vezérigazgatója.
A hívásdíjak teljes felülvizsgálatára lesz szükség. Mivel Magyarországon a legtöbb hálózat még nem térült meg, és az üzemeltető legfőbb bevételi forrása az előfizetési díj és a tarifa, a helyi hívási díjaknál nem várható csökkenés, hanem inkább emelkedés prognosztizálható.
– A lakosság internettel való ellátása kormányzati, politikai elvárás és törekvés is egyben, így a jövőben még inkább hódíthatnak a vezetékes távbeszélő hálózaton kínált internetszolgáltatások. Olyan technológiák terjedése is várható, mint például az ADSL – hívja fel a figyelmet Bölcskei Imre, a Matáv Rt. kormányzati kapcsolatok és szabályozói ügyek ágazatának igazgatója.
Prognózis itthon
– A vezetékes távközlési cégeket a vezetékes internetszolgáltatás húzhatja ki a gödörből. A mobilszolgáltatók elképesztő térnyerését olyan módon tudják némileg csökkenteni, ha ők is előrefizetett, „prepaid”-es csomagokat, kártyás rendszereket vezetnek be. A forgalom kontrollálhatóvá válik, családra, egy bizonyos célcsoportra szabott csomagokat lehet piacra dobni – jósolja Lednitzky Péter. – A liberalizált távközlési piacon ügyfélbővülés várható, a piac résztvevői azonban nagyrészt maradnak korábbi stratégiáiknál. A liberalizációval megjelenő összes új piaci lehetőség kiaknázására csak a jelentős tőkével és hálózattal rendelkező szolgáltatóknak lesz lehetőségük.
Addig, amíg megtörténnek a hálózati összekapcsolások, az új szolgáltatók hozzáférnek az előfizetői hurokhoz, valamint a felhasználó választhat a szolgáltatók közül, és saját számát is magával viheti, rengeteg pénzügyi, műszaki és jogi akadályt kell a távközlési szolgáltatóknak legyőzniük. A hosszú távú sikerért a várhatóan megélénkülő verseny feltételei között a piaci szereplőknek az eddigieknél is keményebben kell dolgozniuk.
Demcsák Gergely
Akciók csokra
A 2002-ben elkezdődött távközlési liberalizáció első lépéseként valamennyi Matáv-konkurens új ajánlatokkal állt elő leendő előfizetőinek megnyeréséért.
Az alternatív távközlési cégek honlapja rendkívül átláthatatlan – bár a mai trendeknek megfelelően rendkívül attraktív –, ennek ellenére megpróbáltuk egy kisebb csokorba szedni 2001 utolsó és 2002 első akcióit. A Dotkom Internet Consulting munkatársai által a közelmúltban elvégzett, az informativitást és használhatóságot elemző vizsgálat is azt igazolja, hogy a túlságosan elnagyolt high-end megoldásoknak köszönhetően a navigáció erőteljesen háttérbe szorul a négy alternatív távközlési szolgáltató honlapján.
Némi keresgélés után sikerült a Vivendi karácsonyi akciójára rátalálni, amelynek egyik legfőbb eleme a 2002. június 30-ig 0 forint vagy teljes összegben lebeszélhető belépési díjjal előfizethető ISDN2 vonal. A kedvezmény különféle konstrukciókban is igénybe vehető, kérdés azonban, hogy a 2002-es percdíjak mennyire változnak, és az internetkedvezmények milyen mértékűek lesznek. Ha a Matáv „Mindenkinek” csomag bruttó 4000 forintos havidíját szembeállítjuk a Vivendi hasonló jellegű havi bruttó 12 ezer forintos akciójával, már egy kicsit elbizonytalanodhatunk a V-fon ajánlatán. Az ISDN-akcióval egyidejűleg a Vivendi akciós hívószámkijelzős telefonokat is kínál ügyfeleinek, amelyek megvásárlása további kedvezményekkel jár. Ilyen a 2002. június 30-áig havidíjmentes hívószámkijelzés, illetve a március 31-éig havi 2000 forintnyi lebeszélhetőség.
A PanTel sem ült babérjain a karácsonyi akciókat illetően. A hangzatos PanPhone 2002 megújhodást sugárzó akciónév mögött egy meglehetősen jól hangzó, ám annál bonyolultabb kedvezmény állt. Az akció 2001. december 22-éig volt érvényben, azóta – lapzártánk miatt – új akcióról nem tudunk. Az akció egy első havi, forgalomtól független 2002 forintos telefonszámlát ígér, illetve a későbbiekben összesen négyhavi telefonszámla megtakarítását helyezi kilátásba.
A Matáv szintén ISDN-akciót hirdetett az ünnepek előtt, amely 4000 forint befizetése ellenében önmagunk által összeállítható ISDN rendszert ígért. Az akció keretében a 4000 forintért az előfizetőknek lehetőségük volt további elemeket (ISDN központot, hívószámkijelzős telefont) vásárolni az eredeti ár töredékéért.
A Novacom egyelőre minden akciós ajánlattól mentes honlapján rendkívül részletes leírásokat találhatunk a szolgáltatások minőségéről, előnyeiről, illetve hátrányairól, ám árakat, illetve kedvezményeket hiába keresünk. (A cikk 2001. december közepén íródott – A szerk.) A Novacom által biztosított szolgáltatások között szerepel az internet-, illetve adatszolgáltatás, valamint a VoiP is.
A GTS Hungary távközlési akciói egyelőre csak a bérelt vonali, illetve ADSL-ajánlatokra terjednek ki, ezekkel is inkább a nagyvállalatokat véve célba. A GTS szolgáltatásai között szerepel a bérelt vonali szolgáltatás, a nemzetközi bérelt vonali szolgáltatás, a VoiP, az ADSL, a web hosting- és a domainnév-szolgáltatás is.
Dén Mátyás András
Talán egy év múlva
2001. december 23-ával megszűntek a kizárólagosságok a magyar távközlési piacon. A liberalizáció azonban csak szimbolikusan vette kezdetét. A piaci verseny fogyasztókra nézve áldásos hatására még várni kell. Megoszlanak a vélemények arról, hogy már 2002 első negyedévében, nyáron vagy szeptemberben érzékeli-e a lakosság a változásokat. A hivatalos piacnyitást követően ugyanis a mobil- és vezetékes szolgáltatóknak számos szerződést kell megkötniük, a kormánynak az egységes hírközlési törvény alapján több végrehajtási utasítást és rendeletet kell elfogadnia, és a jogi szabályzás mellett a műszaki feltételeket is ki kell alakítani. Ezért úgy fest, hogy az új piaci rend csak 2003-ra véglegesedik.
Véleményvezér

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa
A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát
Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek
A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.