A fokozott munkaaktivitású, gyors tempójú életet élő menedzserek rétege az átlagosnál jóval nagyobb stressznek van kitéve. Bodrog Andrea, a Medicover belgyógyász infektológusa szerint e feszített tempóhoz gyakran hozzájárul még az egészségtelen életmód is, a mozgásszegénység, a korszerűtlen táplálkozás. Vagyis nem elég, hogy az üzletembereknek nincs idejük - vagy erejük - a rendszeres sportolásra, továbbra is inkább egészségtelen sós, zsíros, túlfinomított ételeket esznek.
Van létjogosultságuk
Az egészséges táplálkozás alapanyagai, például a bioélelmiszerek azonban ma még igencsak drágák, és nem is mindenhol kaphatók. Így maradnak a géntechnológiával kezelt, gyakran erősen vegyszerezett, kevés vitamint tartalmazó zöldségek, gyümölcsök. Melyek ugyan hosszú ideig eltarthatók, mutatósak, de a bennük lévő hasznos tápanyag mindössze hetven százaléka a néhány évtizede termőkének, illetve a biofajtáknak.
Ezért van - mint Bodrog Andrea mondja - létjogosultságuk manapság a táplálékkiegészítőknek, amelyek ugyan nem helyettesítik az egészséges étrendet, de pótolják a szervezetben a hiányzó vitaminokat és ásványi anyagokat. Rendszeres, persze optimálisan összeállított fogyasztásukkal megelőzhetők, illetve késleltethetők az olyan súlyos menedzserbetegségek, mint például a magas vérnyomás, a gyomor- és bélproblémák, a cukorbetegség. Ezért már az első vissza-visszatérő tünetek - kimerültség- és nehézlégzés-érzés, alvászavar, gyakori fejfájás, erős szívdobogás, folyamatos stressz, ingerlékenység - észlelésekor ajánlott növelni a szervezet vitamin- és ásványianyag-tartalmát.
Vitaminok, nyomelemek
A legfontosabb étrend-kiegészítők közé tartoznak a vitaminok. Ezekre az emberi szervezetnek óriási szüksége van. Hiányuk számos tünetben mutatkozik meg. A B-vitaminoké egyebek mellett túlzott idegességet, álmatlanságot, ingerlékenységet, depressziót okozhat. A C-vitamin-hiányra szintén fáradtságérzettel "válaszol" a szervezet. Ha pótlódik, annak többféle immunserkentő hatása is van: hatékony antioxidáns, és megemeli az interferon mennyiségét a szervezetben, amely a rákbetegség leküzdésében hatékony vegyület. Angol kutatók megállapították, hogy biokémiai úton megfiatalítja a fehérvérsejteket, ezért képes visszafordítani az öregedés folyamatát is.
A vitaminok mellett nélkülözhetetlen táplálék-kiegészítők az ásványi anyagok, nyomelemek. Egyik jelentős nyomelem a szelén, amelynek hiánya nemcsak a külsőségekben - például a kopaszodásban -, hanem az immunrendszer romlásában is szerepet játszhat, növelve a rák egyes fajtáinak kialakulási kockázatát. Krivanek László belgyógyász diabetológus szintén úgy látja: mivel adatok tanúsítják, hogy a magyar lakosság jelentős része vas-, szelén- és krómhiányos, a menedzsereknek fokozottan gondot kell fordítaniuk ezeknek a bevitelére. Ha ugyanis kevés króm jut a szervezetbe, megemelkedhet a vércukor- és koleszterinszint, s idegrendszeri zavarok léphetnek fel, míg a vas hiánya vérszegénységgel, a fizikai-szellemi erőnlét csökkenésével, étvágytalansággal, fejfájással, aluszékonysággal, fogínygyulladással járhat együtt. Fontos a magnézium is, mindig kéznél kell lennie a krónikus stresszben élő, esetleg különböző élvezeti cikkeket (cigaretta, alkohol) gyakrabban fogyasztó menedzser "házi patikájában". A hiánya szívritmuszavarokat idézhet elő, növeli a trombózis és a szívizomelhalás kockázatát, de okozhat még depressziót, fejfájást, szédülést, koncentrációzavart, és elősegítheti a magas vérnyomás kialakulását is.
Az egészséges életmód kiegészítői még a Q10 és az ómega-3 zsírsavak, amelyek készen kaphatók, s a túlhajszoltság okozta kimerültség ellen hatékonyan alkalmazhatók.
B1-vitamin-hiány - ideg- és szívgyengeség, étvágytalanság; a túlfinomított élelmiszerek fogyasztása és rendszeres fogyókúrázás esetén állhat fenn. Ilyenkor a kiegészítők mellett fontos az étrendváltozás is, vagyis a B1-vitamin-tartalmú ételek - máj, hántolatlan rizs, korpás búza, földimogyoró, sertéshús, hüvelyesek - fogyasztása.
B2-vitamin-hiány - gyakori torokfájás, nyálkahártya-vérbőség, száj- és nyelvgyulladás, vérszegénység, bőrgyulladás, gyomor- és bélrendszeri betegségek (például hasmenés). Ebben az állapotban ajánlott a máj, a tojás, az olajos magvak és a hüvelyesek nagyobb mértékű fogyasztása.
B6-vitamin-hiány - túlzott idegesség, álmatlanság, ingerlékenység, depresszió, visszatérő bőrproblémák okozója lehet. Ételeink közül nagyobb mennyiségben a májban, húsokban, korpában, borsóban, uborkában, kisebb mértékben a tejben és a tojásban található B6-vitamin.
B12-vitamin-hiány - súlyos vérszegénységet, idegrendszeri zavarokat okozhat a szigorú vegetáriánus étrend vagy például a bélféregfertőzés következtében. Ezt a vitamint étel formájában csak az állati eredetű élelmiszerekkel lehet a szervezetbe juttatni.
C-vitamin-hiány - fáradtságérzet, gyakran fogínyvérzés, fertőzöttségre való hajlam, súlyosabb esetben pedig nő a nyelőcsőrák és a skorbut kockázata. Különösen erős dohányosoknak ajánlott a rendszeres fogyasztása. Táplálékaink közül az alma, a brokkoli, a burgonya, a káposzta, a citrom és a narancs, a csipkebogyó és a zöldpaprika a legfőbb hordozói.
D-vitamin-hiány - fájdalommal, esetleg töréssel járó csontlágyulás, izomgyengeség léphet fel; a napfény mellett ajánlott növelni például a fő D-vitamin-hordozó ételek - hal, halmájolajok, máj, tojás stb. - fogyasztását.
E-vitamin-hiány - izomsorvadás, idegrendszeri megbetegedés okozója lehet.
F-vitamin-hiány - különböző bőrbetegségek (ekcéma, pattanások) jelentkezhetnek.
H- és a K-vitamin-hiány - véralvadási zavart, illetve hajhullást okozhat. Ezeket a fontos vitaminokat ételeink közül a tojássárgája, a máj, a mandula, a vese, a dió, a tej és tejtermékek, a gabonamagvak csírái, a növényi olajok, valamint a brokkoli, káposzta, fejes saláta, paraj tartalmazzák.
Gyógynövények, teák
A gyógynövények palettája ugyancsak sokszínű, s ezek többféle - tabletta, folyadék, olaj, tea - formában is megvásárolhatók. Vannak köztük olyanok, amelyek a menedzserekre oly jellemző stressz feloldását, a stressztolerancia javítását segíthetik elő. Ilyen gyógynövény a kínai és különösen a szibériai ginszeng, amely jótékonyan hat az adrenalint és stresszhormonokat kibocsátó mellékvesére, növelve ezzel a szervezet stresszel szembeni ellenállását. A vegetatív idegrendszerre hatnak nyugtatóan a különféle (citromfű, borsmenta levendula, galagonya, orbáncfű stb.) gyógyteák, melyeket bátran fogyaszthatók például idegi alapú alvászavar esetén akár kúraszerűen is. Arra azonban mindkét szakember figyelmeztet: a vitaminok, ásványi anyagok és egyéb gyógykészítmények többnyire a megelőzésben alkalmazhatók sikerrel.
Az egészséges "menedzserétkezés" alapjai
A szakemberek hangsúlyozzák: az egészséges, kiegyensúlyozott életvitelnek a táplálékkiegészítő csak az egyik "kelléke". Mellette elengedhetetlen a rendszeres testmozgás (séta, futás, tenisz, úszás stb.), valamint az egészséges táplálkozás. Ez utóbbi azt jelenti, hogy sok nyers gyümölcsöt, roppanósra párolt zöldséget, frissen préselt gyümölcs- és zöldséglevet, zöldsalátát, tengeri halakat (lazacot, lepény-, nyelv- vagy tőkehalat) kell beiktatni az étrendbe. A fehér rizs helyett lehetőleg fogyasszanak barnát, a finomított cukorral és liszttel készült ételek helyett teljes kiőrlésű lisztből készült péksüteményt, barna kenyeret, a kávé helyett pedig - kedvezőbb élettani hatása miatt - igyanak zöld teát. A húsok ízesítéséhez gyakrabban használjanak hangulatjavító rozmaringot, a salátákba tegyenek idegnyugtató citromfüvet, borsmentát, és a szívre, erekre jó hatású, B1-, B2- és E-vitaminban, valamint ásványi anyagokban gazdag avokádót. A bélflóra karbantartásához pedig - főleg éhgyomorra és este - élőflórás kefir, joghurt rendszeres fogyasztása ajánlott. S persze az is fontos, hogy 17 óra után kerüljék a zsíros, bő étkezéseket.