Sok kicsi sokra megy

Kevés bank van a piacon, amely kimondottan a mikro- és kisvállalkozásokat célozza, de számuk növekszik. Nem véletlen, hiszen 365 ezer működő mikro- és kisvállalkozás van az országban. Stabilizálódott a gazdaság helyzete, és ezzel együtt a vállalkozásoké is, amelyek a bankoknak nemcsak vállalati, hanem lakossági piacon is kecsegtető lehetőséget jelentenek.

Bankolási szokásait illetőlen a mikro- és kisvállalkozások nagyobbik hányada valójában közelebb áll a lakossági ügyfélkörhöz, mint a klasszikus vállalati kliensekhez – állítja több banki szakember. Nem szeretnek bankba járni – csak azért járnak, mert kötelező –, nincs rá idejük, sem apparátusuk (általában öt alkalmazottjuk van, vagy a többi nincs bejelentve). Jellemző rájuk a magas készpénzforgalom, kevés számú átutalást teljesítenek, bár a tébét, áfát, szja-t nekik is utalniuk kell. A számlájukon nincs megtakarítás, vagy csak nagyon kevés. Ez az ügyfélkör nem igényel olyan szofisztikált szolgáltatásokat, mint nagyobb társaiké, ezzel szemben rendkívül árérzékenyek – jellemzi a kört Kisné Földi Beáta, a CIB Bank budapesti regionális központjának igazgatója. Bár az 1998-as törvényi meghatározás szerint az 500 millió forintos árbevétellel rendelkező vállalkozások kicsinek számítanak, a gyakorlat azt mutatja, hogy ennek a körnek 100 millió forint alatt van a hivatalosan kimutatott éves árbevétele – mondja Aczél Gábor, a Magyar Külkereskedelmi Bank Rt. (MKB) Lakossági és Pénztári Szolgáltatások Igazgatóságának igazgatója.

Időkímélő e-ajánlatok
A klasszikus magyar kis-, illetve mikrovállalkozói körben a tényleges és a kimutatott jövedelem valószínűleg nem esik egybe, de erre egy bank sem alapozhat. A pénzintézetnek azt kell nyújtania, amire az ügyfélnek szüksége van. És egyre többen nyújtják is.

A számlavezetésnek olyan módon kell történnie, hogy az az ügyfél számára könnyebbséget jelentsen – hangsúlyozzák a bankárok. Éppen ezért a pénzintézetek a kisvállalkozói kört célzó csomagokban a direkt banki vagy az elektronikus ügyintézést preferálják. Olyannyira, hogy a kör felét magáénak tudó OTP Bank július elején egy OTP e-Forint elnevezésű termékkel jelent meg, amelynél nincs havi számlavezetési díj, csak a tranzakciókért kell fizetni, s az elektronikus csatornák igénybevételével lebonyolított tranzakciók díja lényegesen kedvezőbb, mint a bankfióki ügyleteké. Azt szeretnék elérni, hogy a mikro- és kisvállalkozások a bankfiókok felkeresése nélkül is el tudják intézni pénzügyeiket – mondja Kelecsényi Ernő, az OTP Bank vállalati ügyfélkapcsolati főosztályának vezetője. A bank célja, hogy ezt a kört az elektronikus bankolás irányába terelje. Ehhez adott az OTPdirekt internetes, telefonos ügyintézői és automata telefonos szolgáltatás, és választható kiegészítő szolgáltatás az OTPdirekt mobiltelefonos ügyintézés. Kelecsényi szerint a lakosság már gyakrabban használja az új csatornákat, a vállalkozók körében azonban lassabban terjed, ott még szemléletváltásra van szükség. Az új termékkel a bank most a kisebb vállalkozók bizalmát szeretné megnyerni és ezáltal növelni piaci részesedését.

A jelentős számú, 16 ezer vállalati ügyféllel (ennek 30 százaléka a kkv.-körből kerül ki) rendelkező CIB tapasztalatai szerint a cégek 60 százaléka elektronikus úton bonyolítja banki ügyeit, de ez a szám ágazatonként eltérő. A hagyományos termelési tevékenységet végzők jobban kedvelik a hagyományos bankolást, míg az új gazdaság szereplői már kizárólag elektronikus módon fordulnak a bankhoz. A CIB által kínált kkv.-számlacsomag a feltörekvő kisvállalkozói kört célozza meg, elsősorban a bank nagyvállalati ügyfeleinek beszállítói hálózatát. Ezzel ők olcsóbban és gyorsabban bankolhatnak majd – mondja Földi Beáta.

Havi fix
A korábban kizárólag a nagyvállalatokat és a minőségi lakossági ügyfeleket célzó MKB is új termékkel lepte meg a kicsiket. Ez a Mikrocsomag. A nagyvállalati szektorból több mint 10 százalékkal részesedő MKB hosszú távon a kicsiknél is hasonló arányt szeretne elérni.

A bank négy évvel ezelőtt kezdett „lefele” mozdulni: először a középvállalkozások számára dolgozott ki terméket, tavaly pedig döntés született a mikro- és kisvállalkozások megcélzásáról – mondja Aczél Gábor. A számlacsomag maximálisan igazodik a piac igényeihez: csak forintszámlát tartalmaz, az ügyfél havonta kap bankkivonatot, és minden hónapban az első hat, direkt banki úton (például PC Bankár vagy call center) kezdeményezett utalás ingyenes – ez valószínűleg lefedi a havi összes utalást –, s a csomag tartalmaz még két darab Visa Elektron kártyát is. Mindezt havi 2000 forintos díj ellenében, de ha a vállalkozó a privát számláját is az MKB-nál vezeti, a vállalkozói csomagért már csak 900 forintot kell fizetnie. A vállalkozó fix havi banki költséggel kalkulálhat, és a ráfordított időszükségletet is minimalizálni tudja.

Hitelek, nem hagyományosan
Hitelképes-e a mikro- és kisvállalkozás? A hagyományos megközelítésben valószínűleg még nem – hangzik a bankárok egybehangzó véleménye. Előbb-utóbb viszont azok lesznek, bár nem a hagyományos módon.

Nem is biztos, hogy mindenki szeretne hitelt, véli Aczél Gábor. Ettől az üzletágtól az MKB nem jelentős hitelállomány-növekedést, hanem jutalékbevételt és a lakossági szektorban is erősödő pozíciót remél – mondja.

Ebben a körben is van már igény megtakarítási és hitelezési termékekre – ez már a CIB Bank álláspontja. A megerősödött, felfelé törekvő kisvállalatnak a bővüléshez hosszabb futamidejű, míg a legkisebbeknek a napi ügyleteikhez rövid lejáratú hitelekre van szükségük – vallja Földi Beáta. Persze a kkv.-k hitelelbírálásánál az objektív mutatók közé számos szubjektív adat is társul. A bank figyelembe veszi az adott tevékenységi kör piaci helyzetét, nyereségességét, a vállalat menedzsmentjének összetételét, a cég múltját (18 hónapnál fiatalabb vállalkozás számára nem nyújt hitelt), és fedezetként a menekülési érték 50 százalékán ingatlanfedezetet is figyelembe vesznek (nem szükséges, hogy a vállalkozás nevén legyen). Tapasztalataik szerint ebben a körben az átlagos hiteligény 15 millió forint körül van, egyéves lejáratra.

A kisvállalkozók egyszerű és gyors hitelhez jutási lehetőséget sürgetnek az OTP tavaly év végi felmérése szerint, ezért a bank a meglévő kisvállalkozói gyorshitelt átalakította, és emellett kidolgozta kisvállalkozói jelzáloghitel-konstrukcióját – mondja Kelecsényi Ernő. A gyorshitel maximum 30 millió forint kihelyezését teszi lehetővé, magán- vagy vállalati ingatlanfedezet és a Hitelgarancia Rt. készfizető kezessége mellett. Ebben a konstrukcióban az ingatlan menekülési értékének közel 70 százalékát is elérheti a hitel összege. A jelzáloghitel, ami akár 50 millió forint is lehet, csak a felajánlott ingatlanfedezetet veszi figyelembe a menekülési érték 50 százalékán.

Kis összeg, rövid időre
A kör erősödését mutatja, hogy egy bizonyos szegmens már fel tud halmozni tőkét is, és már nem biztos, hogy azt azonnal kimenekíti a magánszámlájára. Megjelent az igény a megtakarítási formákra is – mondja Földi Beáta.
Az, hogy ki mennyi pénzt tart a számláján, erősen függ a végzett tevékenységtől. A kereskedelmi vállalkozásoknál (és ez adja a kör túlnyomó hányadát) még mindig a készpénzforgalom dominál, de egyre több kisvállalkozó szállít be multinacionális céghez, aminek következtében növekszik a pénzforgalmi számlán bonyolított forgalom – teszi hozzá Kelecsényi. És ők az éppen nem használt tőkét szívesen lekötik, persze csak kis összeget és rövid időre. A kisvállalat nem megtakarít, hanem gazdálkodik – emeli ki a lényegi különbséget Földi Beáta. Ezért nagyon rugalmas ügyintézést igényel, akár napi mozgásra is szüksége lehet. Számukra dolgozta ki a CIB új termékét, ahol az ügyfél a vállalkozói számlán már 500 ezer forintot leköthet, akár egyhetes futamidőre is.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo