Rekordév után

Látványos évként jegyzik majd a hazai pénzintézeti szektor történetében 2001-et: a szektor egésze rekordévet zár, óriási fúziók rendezik át a bankok élmezőnyében a piaci pozíciókat, már a lakossági hitelpiacon is verseny alakult ki az ügyfelekért, számos szereplőnél most valósul meg a tőkepiaci értékpapír-kereskedelmi tevékenység bankba integrálása. Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnöke, a Magyar Külkereskedelmi Bank elnök-vezérigazgatója lapunknak nyilatkozva értékeli az elmúlt évet, s némi kitekintést ad 2002-re is.

– Milyennek ítéli meg szabályozási szempontból a 2001. évet?

– Az elmúlt év igen termékeny volt a hitelintézetek számára jogalkotói, szabályozási téren. Számos eseménye közül talán az egyik legfontosabb az, hogy befejeződött a devizaliberalizáció folyamata. Ez a forint árfolyamsávjának kiszélesítését és a forint középárfolyamának euróhoz kötését követte. A hazai fizetőeszköz teljes konvertibilitásával az 1931-ben bevezetett kötött devizagazdálkodás hosszú időszaka zárult le. Ez egyrészt új banki konstrukciók bevezetésére ösztönözte a hitelintézeteket, arra, hogy hatékonyabb árfolyamkockázat-kezelési lehetőségeket biztosítsanak a magyar vállalkozók számára, akik jobban ki vannak téve ennek a hatásnak. A korlátok megszűnésével már az éven belüli lejáratú kötvényeket, így a diszkontkincstárjegyeket is értékesíthették külföldiek számára. A devizaliberalizáció a bankok közötti – akár külföldi szereplőkkel is kiegészülő – verseny további fokozódásához, a hatékonyság növekedéséhez vezet. A határokon átívelő verseny feltételeinek közelítését szolgálta a jegybanki kötelező tartalékráta mértékének csökkentése, az arra fizetett kamat növekedése is. Ezen a csatornán már kisebb a jövedelemelvonás, ami reményeink szerint a csatlakozás időpontjáig az unió szintjére fog csökkenni. Az elvonás csökkentése és a kiélezett banki verseny együttesen a pénzügyi közvetítés költségeinek csökkenése irányába hat, azaz jó hír az ügyfeleknek.

Az év végén fogadták el a tőkepiaci törvényt, amely az értékpapír-kibocsátás, -forgalmazás, az értéktőzsde, valamint a Keler Rt. működésében hozott változást. A tőkepiac fejleményei között érdemes megemlíteni, hogy Magyarország a régióban másodikként – Csehországot követve – bocsátott ki 15 éves államkötvényt aukción. Ezzel az állampapírpiac likviditása is jelentősen nőtt, és igazolta a hazánk iránt megnyilvánuló komoly befektetői bizalmat. A lakossági hitelezés növekedési potenciálját erősítette a kedvezményes lakásvásárlási, -építési hitelekre jogosultak körének évközi szélesítése, a kedvezmény mértékének növelése. A diákhitelezési konstrukciót is bevezették, és a hitelállomány felfutása ezen a területen is dinamikus, jóllehet a Bankszövetség nem támogatja a jelenlegi versenykorlátozó értékesítés technikáját.

A tavalyi változások sorában kell még említenem az államháztartás intézményi reformját, illetve az új, teljesen EU-konform jegybanktörvényt, valamint a pénzmosás ellen tett lépéseket, amelyek közül a legfontosabb, hogy Magyarországon is megszűnt az anonim betétek nyitásának a lehetősége, így várhatóan 2002 során lekerülünk az OECD mellett működő Pénzügyi Akció Munkacsoport „pénzmosási” listájáról.

– Az uniós csatlakozás előtt várható-e még jogszabály-módosítás vagy új törvény?

– A csatlakozási tárgyalások során Magyarország sikeresen lezárta a szolgáltatások szabad áramlására vonatkozó fejezetet, amelynek része volt a pénzügyi szolgáltatói kör átvizsgálása is. Így alapvető módosításra már nem kell számítani. A csatlakozási folyamat legfontosabb mérföldköve az EU-tagfelvétel. Reményeink szerint azután két évvel, 2006–2007 körül belépünk a Gazdasági és Monetáris Unióba is, és megtörténik az euró bevezetése hazai fizetőeszközként. Ez a lépés komoly kihívást jelent a törvényalkotás számára, hiszen gyakorlatilag pénzügyi törvényeink mindegyikét érinti, és újakat is kell alkotni. A napokban sikeresen lezajlott euróátállás ilyen szempontból is mintaértékű számunkra.

– A vállalati ügyfelek igényei változtak-e az elmúlt években, és vannak-e olyan új banki termékek, amelyeket éppen e kör fejlődése hívott életre?

– A vállalati szektor pénzügyi szolgáltatások iránti igényének, illetve ezzel való ellátottságának fejlődését célszerű kettéválasztani. A privatizált, illetve a zöldmezősen létrejött, nemzetközi nagyvállalatok tulajdonában álló nagy- és kisebb mértékben a középvállalati kör számára szükség volt minden olyan szolgáltatás gyors kifejlesztésére, amelyeket az anyavállalat igénybe vett, ismert. Tipikus példái ennek egyebek között a cash-pool, a különböző pénzpiaci termékek, az elektronikus fizetési szolgáltatások. A szolgáltatások másik körét a külső, nem vállalati környezet, a szabályzórendszer változásai, a technológiai fejlődés stb. keltette életre, ilyen például a VIBER. A nagyvállalati és intézményi kör számára az alapszolgáltatások többé-kevésbé homogén minőségben és kondíciókkal tehát már régóta elérhetők. Ebben nem hozott változást az euró bevezetése, sokkal inkább a devizaliberalizáció. Szolgáltatási oldalról az elmúlt egy-két év és a közeljövő nyertesei mindenképpen a kis- és középvállalkozások lesznek, és ez az érem másik oldala. A kkv-szektor kiszolgálása természetesen költség- és befektetésigényes. A fő kihívás a kockázatok szigorú kontrollja mellett mindenki számára az a kulturális váltás, amit a nagyobb bonyolultságú egyedi ügyletektől a tömegszerű, standardizált termék- és szolgáltatásértékesítés felé történő elmozdulás jelent. Az ügyféligényekre létrejövő termékek példái lehetnek ebben a körben a különböző szakmacsoportok szerinti, illetve ágazatspecifikus számlaszolgáltatások, szolgáltatáscsomagok.

– Az ismert bankfúziók az ön véleménye szerint hogyan befolyásolták a szektor mérlegét, s milyen további lépésekre lehet számítani 2002-ben?

– 2001-et kétségtelenül látványos évként jegyezzük majd a hazai pénzintézeti szektor történetében, legalább négy okból. Az első: az eredményességét tekintve a szektor egésze, úgy tűnik, rekordévet zár, az előzetes adatok legalábbis arra utalnak, hogy a bankok legtöbbjénél egyidejű eredménypozíció-javulásról is beszélhetünk. A második: a hazai pénzügyi szektor méretéhez képest óriási fúziók zajlanak, amelyek átrendezik a bankok élmezőnyében a piaci pozíciókat. A harmadik: részben az állami szerepvállalásnak köszönhetően, már a lakossági hitelpiacon is verseny alakult ki az ügyfelekért. A negyedik: számos szereplőnél 2001–2002 során valósul meg a tőkepiaci értékpapír-kereskedelmi tevékenység bankba integrálása, miközben ezek a piacok is gyökeres átalakuláson mennek keresztül.

2002 valószínűleg az új stratégiák első próbaköve. Igaz, stratégiaváltásnak már 2001-ben is szemtanúi lehettünk például a Société Générale kivonulása és a Rabobank teljes profilváltása esetében. 2002-ről előrejelzést adni, azt hiszem, nem könnyű, s ezt nem csak a kötelező bankári óvatosság mondatja velem. A világgazdasági recesszió a hazai gazdaság számára is lassulást hozott. Az elemzői forgatókönyvek változatosak: az 1999-es év eleji folyamatok ismétlődésének rémképétől a belső keresletélénkítés által is támogatott, viszonylag gyors kilábalásig széles skálán mozognak, közös jellemzőjük azonban a bizonytalanság. Ilyen környezetben különösen fontos a banktevékenység finomhangolása, az egyensúly megteremtése a rövid távú profitkövetelmények, az ésszerű kockázatvállalás és a piacszerzés között. A képet színesíti, hogy a fuzionált bankoknak dinamikus növekedési stratégiájukat ebben a környezetben kell megvalósítaniuk. Részben ezért kiélezettebb kondíciós versenyre számítok, ami a kamatszintet tekintve egyértelműen kedvezőbb az ügyfelek számára, miközben a bankok továbbra is keresik a nem kamatjellegű jövedelemforrások erősítésének lehetőségeit. A tartósan elégtelen profitabilitást mutató intézmények önálló jövőjét kérdésesnek ítélem, de jóslásokba nem szívesen bocsátkoznék.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo