Nemrégiben született meg az a kormányzati döntés, miszerint a hírközlés tágabb értelemben az informatikai társadalom fejlődését érintő ügyek egyetlen szaktárcától a Miniszterelnöki Hivatalhoz (MeH) kerültek. Ez a lépés egyértelműen üdvözlendő. Az új gazdaságról készített összeállításunkba ezért szerettünk volna interjút készíteni Sík Zoltánnal, az informatikáért és hírközlésért felelős kormánybiztossal, aki azonban korainak vélte megkeresésünket. Valószínűleg nem azért, mert nincsenek elképzelései a kormányzati teendőkről az informatikai stratégiát illetően, hanem mert lapzártánkkor június közepén még az sem biztos, valóban tud-e majd érdemi munkát végezni. A gondolatok szárnyalását ugyanis fékezi a jog, és például egy olyan apróság, hogy a médiatörvényt is módosítani kell a hírközlési irányítás átszervezéséhez. (A médiatörvény szerint ugyanis a KHVM jelöli ki az ORTT által kiosztható frekvenciákat, illetve köti össze az ORTT-t a Hírközlési Főfelügyelettel.) Márpedig a szocialista frakció valószínűleg nem támogatja a médiatörvény módosítását, mivel nem értenek egyet a kormányzati átszervezéssel.
A kormány informatikai elképzeléseiről nagyon röviden már hónapok óta olvashatunk az úgynevezett Széchenyi Tervben, ami Vargáné Csorba Éva, a Gazdasági Minisztérium főosztályvezetőjének tájékoztatása szerint hamarosan kiegészül Az információs társadalomtól az e-businessig című fejezettel. Ezen a főosztály munkatársai február óta dolgoznak. E tanulmány szerint a kormány támogatni fogja az információhoz való hozzáférést, például személyi számítógépek vásárlásához nyújtott kedvezménnyel, olcsó és gyors internet-hozzáférés segítésével, közpénzen kifejlesztett ingyen vagy olcsón adott szoftverekkel, nyelvi fordítóprogramok támogatásával. Címszavakban a további prioritások: koncentrált technológiai fejlesztés, e-gazdaság a kis- és középvállalkozásoknak; távmunka és -foglalkoztatás; e-oktatás és távoktatás; távegészségügy és távorvoslás; médiaipar, kommunikáció; on-line kormányzás (itt már határidő is található: 2006-ig kell megvalósulnia); s végül nemzetközi és nemzeti e-programok.
A MeH keretein belül is hónapok óta folyik az informatikai stratégia alkotása, melyet Lengyel Veronika kormány-főtanácsadó A tudásalapú társadalom kihívásai és a felkészülés helyzete: a Magyar Válasz című (az interneten a www.kancellaria.gov.hu/hivatal/felepites/informatika/eeurope.htm néven hozzáférhető) tanulmányában foglalt össze. A mintegy százhúsz oldalas szakértői anyag az Európai Unió által önmaga számára megfogalmazott legsürgetőbb teendőket veszi sorra (erről lásd összeállításunk egyéb cikkeit), és kísérli meg végiggondolni azokat a magyarországi körülmények között. Ez a Magyar Válasz azonban valóban kísérlete csak a teendők végiggondolásának. Ezért maradjunk annyiban, hogy az információs társadalom fejlődése érdekében tett kormányzati lépések a fentiek tükrében most még nem értékelhetők. Maga az a tény azonban, hogy a kormány képviselői szerint a Széchenyi Terv alapfilozófiája a hálózati gazdaság, hatalmas előrelépés a korábbi csendhez képest.
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben
Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.