Nemrégiben született meg az a kormányzati döntés, miszerint a hírközlés tágabb értelemben az informatikai társadalom fejlődését érintő ügyek egyetlen szaktárcától a Miniszterelnöki Hivatalhoz (MeH) kerültek. Ez a lépés egyértelműen üdvözlendő. Az új gazdaságról készített összeállításunkba ezért szerettünk volna interjút készíteni Sík Zoltánnal, az informatikáért és hírközlésért felelős kormánybiztossal, aki azonban korainak vélte megkeresésünket. Valószínűleg nem azért, mert nincsenek elképzelései a kormányzati teendőkről az informatikai stratégiát illetően, hanem mert lapzártánkkor június közepén még az sem biztos, valóban tud-e majd érdemi munkát végezni. A gondolatok szárnyalását ugyanis fékezi a jog, és például egy olyan apróság, hogy a médiatörvényt is módosítani kell a hírközlési irányítás átszervezéséhez. (A médiatörvény szerint ugyanis a KHVM jelöli ki az ORTT által kiosztható frekvenciákat, illetve köti össze az ORTT-t a Hírközlési Főfelügyelettel.) Márpedig a szocialista frakció valószínűleg nem támogatja a médiatörvény módosítását, mivel nem értenek egyet a kormányzati átszervezéssel.
A kormány informatikai elképzeléseiről nagyon röviden már hónapok óta olvashatunk az úgynevezett Széchenyi Tervben, ami Vargáné Csorba Éva, a Gazdasági Minisztérium főosztályvezetőjének tájékoztatása szerint hamarosan kiegészül Az információs társadalomtól az e-businessig című fejezettel. Ezen a főosztály munkatársai február óta dolgoznak. E tanulmány szerint a kormány támogatni fogja az információhoz való hozzáférést, például személyi számítógépek vásárlásához nyújtott kedvezménnyel, olcsó és gyors internet-hozzáférés segítésével, közpénzen kifejlesztett ingyen vagy olcsón adott szoftverekkel, nyelvi fordítóprogramok támogatásával. Címszavakban a további prioritások: koncentrált technológiai fejlesztés, e-gazdaság a kis- és középvállalkozásoknak; távmunka és -foglalkoztatás; e-oktatás és távoktatás; távegészségügy és távorvoslás; médiaipar, kommunikáció; on-line kormányzás (itt már határidő is található: 2006-ig kell megvalósulnia); s végül nemzetközi és nemzeti e-programok.
A MeH keretein belül is hónapok óta folyik az informatikai stratégia alkotása, melyet Lengyel Veronika kormány-főtanácsadó A tudásalapú társadalom kihívásai és a felkészülés helyzete: a Magyar Válasz című (az interneten a www.kancellaria.gov.hu/hivatal/felepites/informatika/eeurope.htm néven hozzáférhető) tanulmányában foglalt össze. A mintegy százhúsz oldalas szakértői anyag az Európai Unió által önmaga számára megfogalmazott legsürgetőbb teendőket veszi sorra (erről lásd összeállításunk egyéb cikkeit), és kísérli meg végiggondolni azokat a magyarországi körülmények között. Ez a Magyar Válasz azonban valóban kísérlete csak a teendők végiggondolásának. Ezért maradjunk annyiban, hogy az információs társadalom fejlődése érdekében tett kormányzati lépések a fentiek tükrében most még nem értékelhetők. Maga az a tény azonban, hogy a kormány képviselői szerint a Széchenyi Terv alapfilozófiája a hálózati gazdaság, hatalmas előrelépés a korábbi csendhez képest.
Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek
A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania
Hol van már Magyarország egykori olcsósága.

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban
A luxizás magyar császára nagyot villantott.

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda
A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint
Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.