Pénz IT-üzletépítésre

Év végéig él a Gazdasági Versenyképesség Operatív Programnak a kis- és középvállalkozók elektronikus, illetve internetes üzleti megoldásainak bevezetését támogató második pályázati kiírása.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Július elsején, a nyári holtszezon kezdetén írta ki a gazdasági tárca a Gazdasági Versenyképesség Operatív Programnak (GVOP) az e-gazdaság fejlesztését szolgáló második pályázatát. A GVOP 2004. 4.2.1-es pályázati ablak a vállalatok belső elektronikus irányítási rendszereinek bevezetését támogató, szeptember végén lezáruló 4.1.1-es jelű kiíráshoz társul, és a kis- és középvállalkozások (kkv) üzletvitelének fejlesztéséhez kínál pénzügyi támaszt 1,6 milliárd forint erejéig.

Négy támogatott cél

- Azért az üzletvitel és nem az ügyvitel fejlesztését fogalmaztuk meg pályázati célként, mert az előbbi tágabb és így rugalmasabban értelmezhető fogalom - világosít fel Dzsogán József, az Információs Társadalom Kht. (IT Kht.) EU-pályáztatási vezetője.

A pályáztatásban közreműködő szervezet - amely a dokumentáció formai és tartalmi ellenőrzését végzi - munkatársa szerint a korszerűség nem föltétlenül szempont: minden olyan megoldás - akár régebbi is - támogatásban részesülhet, amely az elektronikus dokumentumcseréhez kapcsolódik, illetve zárt vagy nyílt piacterek, elektronikus értékesítési felületek létrehozását célozza meg.

- A kiírással támogatott projektek közül az elektronikus piacterek létrehozása a legköltségesebb vállalkozás. Ezeknek valamilyen üzleti szektort vagy szegmenst kell megcélozniuk, és az ügyfeleknek vállalkozásoknak kell lenniük. Továbbá a létjogosultság alátámasztására a benyújtandó pályázati csomagnak tartalmaznia kell minél több leendő ügyfél bekapcsolódási szándékát, valamint aláírt együttműködési szerződéseket a szükséges logisztikai, pénzügyi szolgáltató és egyéb partnerekkel. Ahol úgy látjuk, hogy csak egy informatikai rendszert akarnak létrehozni, de az életképessége nincs alátámasztva, azt nem tudjuk támogatni - hívja fel a figyelmet az IT Kht. pályázati vezetője.

A piactér fajtájára nincsenek kikötések. Lehet többféle termék és szolgáltatás cseréjét elősegítő nyílt, és lehet egy értéklánc tagja által kiépített, zárt rendszer is.

A kiírás rugalmasan kezeli a többi célhoz tartozó projekteket is, vállalatközi elektronikus üzletviteli rendszer kiépítésének támogatására azonban csak azok a vállalkozók pályázhatnak, amelyeknek már van belső integrált rendszerük. A vállalati elektronikus értékesítési és ügyfélszolgálati rendszer létrehozásával a pályázó a portálján keresztül nyújtott szolgáltatásainak körét bővítheti. Például lehetővé teheti a már létező ügyfeleknek, hogy regisztrálják magukat és/vagy a kiszállított termékeket.

Kizáró okok

A négy támogatott témára (lásd táblázat) az év végéig összesen rendelkezésre álló 1,6 milliárd forintot belföldi gazdasági társaságok, szövetkezetek, egyéni vállalkozók, kereskedelmi szervezetek és szövetségek, illetve kereskedelmi és iparkamarák pályázhatnak. Kizárt azonban - mint általában a GVOP-pályázatok esetében -, hogy fő- vagy mellékprofilként mezőgazdasági tevékenységet folytatók (azaz TEÁOR-számuk 01.11. és 05.01 közé esik) pályázzanak. De csak abban az esetben, ha utolsó éves nettó árbevételük több mint fele ebből származott. Nem pályázhatnak továbbá hitelintézetek és egyéb közvetítő tevékenységet végző vállalatok (TEÁOR-számuk 65.11-65.23), még akkor sem, ha mellékprofilként végzik ezt.

Nem pályázhatnak az elmúlt két évben veszteségesen működő vállalkozók, ám a kevesebb, mint két éve alapított cégek indulhatnak. További szokásos kizáró ok többek között a csőd- és felszámolási eljárás, illetve végelszámolás, az elmúlt három évben kapott állami támogatásokkal kapcsolatos mulasztás, lejárt esedékességű, 60 napot meghaladó köztartozás, illetve munkaügyi bírság.

A vállalati elektronikus kereskedelmi és ügyfélszolgálati rendszerek témakörének kivételével konzorciumok is pályázhatnak, de csak abban az esetben, ha a tagok mindegyike megfelel a követelményeknek. Pályázni csak egy célra lehet, viszont nincsenek kizárva azok, akik idén a GVOP 4. 1. 1-es kiíráson is indultak.

Elszámolható költségek

Az elszámolható költségek köre nem függ a projektcéltól, így minden beruházás esetére fennáll az a kikötés, hogy a beszerzendő hardvereszközök értéke nem haladhatja meg az összköltség 50 százalékát. Utóbbiban a hardver és szoftver beszerzésén túl elszámolhatók többek közt a rendszertervek kidolgozásának, a telepítésnek, konfigurálásnak, testreszabásnak, illetve a betanításnak a költségei is. A 200 ezer SDR-t (Special Drawing Rights; nemzetközi hiteleszköz) - körülbelül 58,5 millió forintot - meghaladó beruházások közbeszerzés-kötelesek - hívja fel a figyelmet Dzsogán József. Más GVOP-s pályázatokhoz képest könnyítést jelent, hogy a kiírás a tanácsadói díjakat is támogatja. Az összvolumen három százalékáig támogathatók a projekt előkészítésének költségei, így a kötelező előzetes tanulmányok és engedélyek, teljes összegükben a minőségbiztosítás ráfordításai, nem számolható el azonban ingatlan beszerzése vagy felújítása, fogyasztási cikkek vásárlása, rezsiköltség és a pályázatírás költségei sem.

A fejlesztésnek a megkezdéstől számított két éven belül szakmailag és pénzügyileg meg kell valósulnia. Ezt követően a projektet öt éven keresztül kell működtetni, megtérülési kritériumokat azonban nem támasztott a kiíró Gazdasági és Közlekedési Minisztérium.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo