Pénz helyett ígéretek

Kétszeresére nőtt a kereslet néhány hónap alatt a mikrohitel iránt tavaly, miután kedvezőbbé váltak a feltételei. A források hamar ki is apadtak, és azóta igencsak lassú az új szerződések kötése. A programért felelős gazdasági tárca ismét több pénzt és modernizációt ígér, de egyelőre mindkettő csak papíron létezik.

Ez év nyarára ígéri a modernizált mikrohitel bevezetését Apatini Kornélné, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) helyettes államtitkára. A közel tizenegy éves múltra visszatekintő hitelkonstrukció újabb reformjára azért van szükség, mert 2002 márciusában, a kedvezőbbé vált feltételek eredményeként, duplájára növekedett a kereslet. Ezt azonban az Országos Mikrohitel Alap (OMA) nem tudta kielégíteni, és az alapot kezelő Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány (MVA) tavaly augusztusban – a már megítélt, egymilliárd forint hitel folyósítása mellett – kénytelen volt rövid időre felfüggeszteni az új mikrohitel-szerződések megkötését.

Nincs bizonytalanság, „csak” sorban állás?

A decemberben újrainduló hitelezés a visszafizetett törlesztések és kamatok összegére korlátozódott: így 2003. januárban 350 millió, februárban és márciusban 400-400 millió, míg áprilisban 650 millió forint volt a kiosztható keret.

Az MVA több ízben is felhívta a kormány figyelmét a megnövekedett hiteligényre és a forráshiányra, de az a múlt évben megígért egymilliárd forint plusztőkét 2003. április végéig nem csoportosította át az OMA-ba, miközben az igények kielégítéséhez a rendszerben meglevő 12 milliárd forint duplájára lenne szükség. A 2002 decemberétől március végéig az összesen 1,6 milliárd forintos keretből és a 200 millió forintos PHARE-forrásból 736 milliót már folyósítottak, 595 millió forint kiutalása folyamatban van, és további 680 millió forint összértékű szerződés áll elbírálás alatt. A hitelre várók pedig az egymásnak ellentmondó információk miatt bizonytalanok.

– Nincs bizonytalanság, csak sorban állás – igazít ki Valkó Emőke, az MVA sajtóreferense. – A kormányzati milliárd amúgy is csak átmeneti megoldást jelent, a mikrohitel jövője a szükséges modernizációtól, az új konstrukció hatékonyságától függ.

Vonjuk be a bankokat!

A gazdasági kormányzat a Mikrohitel Program modernizációját banki források bevonásával látja megvalósíthatónak, és ennek kapcsán szakvélemény alkotására kérte fel az MVA-t.

Az országos koordinátor javaslata szerint az Országos Mikrohitel Alapot – a visszafizetések ütemezése szerint, fokozatosan – biztonságos keretek között, döntően kockázatmentes állampapírba kellene befektetni. Az állampapír-állomány hozama, valamint a korábban kihelyezett hitelek kamattörlesztése képeznék azt a szabad forrást, amelyből az MVA költségtérítést fizethet azoknak a kereskedelmi bankoknak, amelyek a Mikrohitel Program keretében hajlandók a kamattámogatott hitelek kihelyezésére. A költségtérítés fedezné a bankok megnövekedett adminisztrációs költségeit, valamint a potenciális bevételkiesést okozó kamatkülönbséget.

A konstrukció bevezetéséhez szükséges a Mikrohitel Garancia Alap létrehozása, a jelenleg is működő Start Hitelgarancia Alap átalakításával. Így a kereskedelmi banki hitelezés mellé olyan automatikus garanciavállalást adhatna az MVA, amely a hitelezési kockázat csökkentésével vonzóbbá teszi a bankok számára a rendszerben való részvételt. Ha ez a szisztéma működőképesnek bizonyulna, a magyar gazdaság olyan hitelgeneráló eszközre tenne szert, amely a mikro- és kisvállalkozások számára az esetenként elérhetetlen tőkepiac forrásait teljes mértékben hozzáférhetővé tenné, és így a hitelellehetőségek volumene a többszörösére növekedne.

Nem halat adni, halászni tanítani

Az MVA tanulmánya szerint a hvk-k – mint a hitelezés folyamatának nélkülözhetetlen szereplői – az új programban is ellátják a jelenbeli mikrohitelezéssel kapcsolatos feladataikat. Ezek főleg az üzleti tervek elkészítéséhez való hozzájárulás, általános jellegű tanácsadás a hiteligényléshez beszerzendő dokumentumokról, továbbá a – brüsszeli segítséggel kiképzett – mikrohitel-menedzserek szerződés-előkészítő tevékenysége. Az új konstrukció – amely már a nagyobb tőkeszükségletű vállalkozókat is ki tudná szolgálni – bevezetése után egy ideig vélhetően párhuzamosan fut majd a jelenlegi programmal – oszlatja el az átmeneti időszakkal kapcsolatos félelmeket Valkó Emőke.

Az gazdaságpolitika „nem halat adni, halászni tanítani” álláspontja csak úgy érvényesíthető, ha megkönnyíti a vállalkozók kölcsönforrásokhoz való jutását. A nemzetközi tapasztalatok alapján a kormányzat a hitelrendszerek hozzáférhetőségének növelésével jobban szolgálja a vállalkozásokat, mint a visszafizetési kötelezettség nélküli támogatásokkal. Hiszen ez utóbbi esetben a vállalkozó hatékonyságától, piaci szereplésétől függő hitelképessége egyfajta komplex szelekciót végez a nemzetgazdaság, és a közeljövőben európai gazdaság vérkeringésében.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo