A cég tulajdonosainak etikai magatartása tulajdonosi jogosítványaik gyakorlása közben
Ügyfelekkel, üzleti partnerekkel szembeni etikus üzleti magatartás
Társadalmi felelősségvállalás
A környezettel szembeni felelős magatartás
A nagyvállalatok életében a társadalmi felelősségvállalás, annak elemei már mindennapi cselekvésekké váltak, mindaz, ami a fenntartható fejlődés érdekében megtehető, mára szinte kötelességgé vált, s a klímatudatosság is beépült az üzleti folyamatokba. A hazai kis- és középvállalatok körében pedig ösztönszerűen, önmagától megjelent a felelős gondolkodásmód. S évről évre egyre többen pályáznak az "üzleti etikus" jelző viselésére.
Az idén 56 jelölt vállalatból 23-an pályáztak, közülük tíz kisvállalat, hat multinacionális cég, négy nemzeti vállalat és három vegyesvállalat. A négy kategórián kívül idén is volt különdíjas, ez alkalommal a bírálóbizottság azt a vállalatot választotta ki, amely a klímaváltozás miatt a fenntarthatóság érdekében példamutatóan sokat tett és tesz.
Idén is az alapítókon és azok képviselőin kívül az eddig Üzleti Etikai Díjat nyert vállalatok vezetői zsűriztek. Nagyon komoly és felelősségteljes munkát végeztek, köszönet jár érte nekik. Ők tizenheten: Mosonyi György, Mol, Gasztonyi László, Vill-Korr, Winkler Gyula, Gravoform, Majorosi Emese, Pannon, Halm Tamás, MTA, Kürti Sándor, Kürt Zrt., Zárda Sarolta, Számalk, Czékus Mihály, Biopetrol, Kiss Katalin, MAM Hungária, Devecz Miklós tiszteletbeli zsűritag, Ábrahám László, National Instruments, Kemény Péter, Főber, Pásztor Zsuzsa tiszteletbeli zsűritag, Valkó Emőke, Budapest Klub, Géresi László, Hajtás Pajtás, valamint a két alapító.
Az Üzleti Etikai Díjátadó Gála a Microsoft Magyarország Kft., a Richter Gedeon Nyrt. és a MÁV Zrt. támogatásának köszönhetően méltó, szép ünnepséggé válhatott. A díjazottak örömében osztoztak a hazai gazdasági és közélet meghívottjai, akik számára az etikus üzleti viselkedés, gondolkodásmód és a társadalmi felelősségvállalás kiemelten fontos.
A díjat elnyerhetik: magyarországi székhelyű cégek (legalább három éve működő vállalat, vállalkozás)
A pályáztatást és a díjátadást szervezi és lebonyolítja: a Piac & Profit üzleti magazin
A díjat odaítéli: az alapítókból, valamint a korábbi években díjat kapott cégek első számú vezetőiből álló zsűri
A díjazás gyakorisága: évente egyszer, legalább három hazai vállalatnak, vállalkozásnak.
Alföldi Nyomda Zrt.
A közel 450 éves múlttal rendelkező, debreceni székhelyű vállalat a privatizációt követően a versenyszektorban is megállta a helyét. A vállalat tulajdonosai ma már a menedzsment és a dolgozók: a cég a munkahelyük, az életük és egyben a jövőjük. Mind a négyszáz dolgozó egyformán gondolkodik, önmagukért és a városukért, a szűkebb környezetükért munkálkodnak, tekintettel vannak környezetük jólétére is. A kölcsönös felelősség egymás iránt az egyik legfontosabb cégértékük. A minőségi munka és a környezet óvása, a város élhetőségének javítása egyaránt célja a vállalatnak.
Kisvállalat kategória
Sándor Vendéglő
Siófokon már huszonegyedik éve üzemel a Sándor vendéglő, amely jelenleg is családi vállalkozásként működik, és 15-20 főt foglalkoztat. A szakma szeretete és a nap mint nap végzett odaadó, kemény munka tette sikeressé a vállalkozást, amely felelősen viszonyul szűkebb környezetéhez, Siófok városához, s amely magas szakmai színvonala mellett társadalmi felelősségvállalásával is kimagaslik.
Vegyesvállalat kategória
Nav N Go Kft.
A hazai kisvállalatból lett vegyesvállalat 2004-ben alakult, világszínvonalú technológiájával és innovatív megoldásaival hamar ismertté és elismertté vált. A cég versenyképes gondolkodásmódját az elmúlt években elnyert rangos technológiai és üzleti díjak igazolják. A vállalat fiatal vezetése természetesnek tartja az üzleti életben tanúsított felelős gondolkodásmódot, és tudatosan tesz a világ élhetőségének fenntartása érdekében.
Multinacionális kategória
Electrolux Lehel Kft.
A "gondoskodó vállalat" jelzőt a neve mellett viselő cég, az Electrolux AB leányvállalata több mint 200 milliárd forintos árbevételt termel, és 4700 főt meghaladó foglalkoztatottja van. A valaha hazai, ma svéd tulajdonban lévő vállalat a két ország és kultúra felelős gondolkodásmódját átvéve egy sajátos, csak rá jellemző cégkultúrát honosított meg. Az anyacég fenntarthatósági normáit messze túllépve, a hazai üzleti élet érdekeit is közvetítve, szűk hazája, Jászberény és Nyíregyháza felvirágzását szem előtt tartva, azért sokat téve, példamutatóan tevékenykedik.
A zsűri különdíjasa:
"Fenntartható fejlődésben elkötelezett vállalat"
Philips Magyarország Kft.
A Philips Magyarország Kft. és a Philips Kft. a világ egyik legnagyobb elektronikai vállalata, a hollandiai székhelyű Royal Philips Electronics leányvállalatai. A hazai Philips gyárakban többek között szórakoztató elektronikai termékek (DVD-lejátszók, DVD-írók, LCD és katódsugárcsöves televíziók, házimozi-berendezések, tv-videó kombikészülékek) és elektronikai komponensek készülnek. A vállalat termékei fejlesztésében profitérdekeit messze túlhaladóan veszi figyelembe a Föld élhetőségének fennmaradását, a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését, az energiahatékony termékek gyártását.
2006-ban: Béres Gyógyszergyár Zrt., Pannon GSM Távközlési Zrt., Gravoform Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., Biopetrol Környezettechnikai Kft.
2005-ben: Debreceni Vízmű Rt., MAM Hungária Kft., OKI Systems (Magyarország) Kft.
2004-ben: Főber Nemzetközi Ingatlanfejlesztő Mérnöki Rt., MOL Rt., National Investment Europe Kft.
2003-ban: Richter Gedeon Rt., Telvill Kft., Flextronics International Ltd.
2002-ben: Kürt Computer Rt., Pannonplast Rt., Siemens Rt.
2001-ben: Westel Mobil Távközlési Rt., Alcoa-Köfém Kft., Styl Ruhagyár Rt.
2000-ben: Ericsson Magyarország Kft., Tiszai Vegyi Kombinát Rt., Compaq Computer Magyarország Kft.