Amikor több mint harminc éve Európa egyik legnagyobb regionális tudásövezetének, a francia Sophia Antipolisnak a fejlesztését elkezdték, a szkeptikusok úgy látták, hogy a Nizzához közel eső, 2100 hektáros zöldterület megszerzése mögött telekspekuláció szándéka rejlik. A francia Riviérára nyúló, elsősorban az infokommuniációs technológiákra specializálódott innovációs zóna ma 1200 csúcstechnológiai vállalatnak és 25 költségvetési kutatóhelynek ad otthont, és 26 ezer embernek nyújt munkát.
Több milliárd előkészítésreA Sophia Antipolis modelljére több szempontból is emlékeztető, a Zsámbéki-medencébe tervezett magyar tudásvölgyprojekt eddig hasonló pályát írt le, mint kezdeti éveiben francia testvére: a tavaly májusi nyilvánosságra lépés után felkorbácsolt várakozásokat nehezen tudják kielégíteni a vártnál hosszabb ideig elhúzódó területszerzési folyamatok.
Mint ismeretes, a Kenyeres Sándor magánvállalkozó által alapított Talentis Program célja, hogy a Zsámbéki-medence 14 településével - Biatorbágy, Bicske, Budajenő, Csabdi, Etyek, Herceghalom, Mány, Óbarok, Páty, Perbál, Telki, Tinnye, Tök, Zsámbék - együttműködve, térségfejlesztési program keretében létrehozza a magyar Szilícium-völgyet, azaz csúcstechnológiai övezetet.
Az ötletgazdák várakozásai szerint a technológiaszektor vállalatainak, a költségvetési kutatóhelyeknek és a felsőoktatási szervezeteknek a koncentrált jelenléte a területen nemcsak a régió, hanem az egész ország gazdaságára érezhető hatással lesz a jövőben. Ők úgy számoltak, hogy a program eredményeként húsz év alatt, 12 milliárd euró - 75-80 százalékban magántőkéből származó - befektetés mellett, a környéken 50 ezer új munkahely létesül, nemzetgazdasági szinten pedig a nemzeti össztermék (GDP) közel 2 százalékot emelkedik. Ez utóbbit a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) és a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) általunk megkérdezett szakértői kételkedve fogadták.
A húszéves program lebonyolítására megalapították a Talentis Programirodát, amely - kizárólag magántőkéből származó - ötmilliárd forintos költségvetéssel működik. Ez finanszírozta többek közt a közel hároméves előkészítési folyamatot: a világ főbb innovációs térségeibe tett tanulmányutakat; egy közel 450 hektáros terület megvásárlását Herceghalom környékén és a medencében további 4200 hektár 50 éves bérleti jogának elnyerését; ez utóbbi területek tulajdonjogának - állami földcserével megvalósuló - megszerzéséhez az ország egyéb területein, szétszórtan, mintegy 5000 hektárnyi védett termőföld birtokbavételét; végül a múlt év októberében egy tudományos parkokról szóló nemzetközi konferencia megszervezését Pátyon.
Kézzelfogható eredmény még nincsA tavaly májusi bejelentés óta a megvalósítandó 300 projektből - köztük a tudomány- és technológiaorientált befektetésekből, az öko- és termálfaluból, művésztelepből, borskanzenzől, lovasközpontból és nemzetközi golfpályából - a medence lakosai számára egyetlen kézzelfogható eredmény sem született még. Leszámítva, hogy megkezdődött a Biatorbágyot, Bicskét és Herceghalmot érintő Tatabánya-Budapest vasútvonal átalakítása.
A munkálatokra, amelyet a MÁV Rt. a saját forrásaiból végez, a Talentis Programtól függetlenül is készült. Az egyre inkább Budapest agglomerációjának részévé váló térségen áthaladó nyomvonal 2,5 milliárd forintos költségvetésű felújítása idén befejeződik, amit 2006-ban követ a 7,2 milliárd értékű új gördülőállomány beszerzése és a félórás menetsűrűség bevezetése. A Talentis Program az állomások felújítására és a települések közötti egyéb közlekedési infrastruktúra továbbfejlesztésére készül a helyi önkormányzatok bevonásával.
A program másik közelmúltbeli fejleménye, hogy a Talentis oktatási ügyeinek kezelésére alakult Talentis University Kht. júniusban befejezte a környék közoktatási rendszerének felmérését. A tanulmány célja: támpontot adni az egységes helyi oktatáspolitika megszervezéséhez, mert ez mentesítené az önkormányzatokat a térségi szintű problémák elszigetelt megoldásainak terhétől.
Türelmetlen önkormányzatokA program az eddiginél látványosabb kibontakozását ugyanaz a tényező hátráltatja, mint egy éve: a kivitelezéshez szükséges helyi 4200 hektáros, jelenleg termőföldként használt terület állami kézen van, és a Talentis 18 magánbefektetőjének a tulajdonában lévő mintegy 5000 hektárnyi, természetvédelmi oltalom alatt álló terület felajánlott cseréjéről még nem döntött a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet.
A Talentis Programiroda és a 14 település önkormányzatait tömörítő Zsámbéki-medence Regionális Területfejlesztő Társulás (ZSÁMERT) által közösen létrehozott Zsámbéki-medence Térségfejlesztési Kht. már tavaly többségi tulajdont szerzett az érintett 4100 hektár 50 éves bérleti jogával rendelkező Herceghalom Kísérleti Gazdasági Rt.-ben, a program viszont csak akkor számíthat a pénzügyi befektetők és a kockázati tőkések komolyabb érdeklődésére, ha a területek már magánkézben vannak.
A Talentis Programiroda dr. Takács Ernő igazgató szerint hamarosan pozitív előrelépésre számít az ügyben:
- Az állam a Nemzeti Földalapról szóló törvényben vállalta, hogy a kárpótlási folyamatban magántulajdonba került földeket 2006-ig megvásárolja, a Talentis által felajánlott földeket meg addig egyébként is ki kell sajátítania.
Mivel a csoport mintegy 450 hektár saját földdel már rendelkezik Herceghalom környékén, a térség önkormányzatai is sürgetik a Talentis első projektjeinek megvalósulását.
A program döntő részben önerőből, kisebben pedig kormányzati és európai uniós támogatásokból kutatás-fejlesztési és felsőoktatási szervek befogadására képes infrastruktúrát kíván létesíteni a Zsámbéki-medencében. A fedezetet ehhez saját profitorientált helyi befektetései adják majd, amelyeket a Pro Talentis Consulting Kft. kezel.
- A már kidolgozott harminc üzleti tervből az első három önkormányzati egyezetésen van. Ezek részleteit nagy valószínűséggel ősszel tárják a nyilvánosság elé - mondja Takács Ernő. Annyit megtudtunk, hogy a három terv Herceghalom község központjának rehabilitációját, egy szórakoztató-rekreációs térség felépítését és egy ipari park jellegű beruházást érint. Azt a májusban megjelent sajtóhírt, miszerint három intézmény felépítése már az idén elkezdődne, Nagy Zsolt, a Zsámbéki-medence Térségfejlesztő Kht. ügyvezető igazgatója cáfolta.
Szellemi műhelyfoglalkozásokA jelek szerint a magyar Szilícium-völgy nem csak annyiban tér el az amerikaitól, hogy míg az utóbbi az információtechnológiai szektorra összpontosít, addig a Zsámbéki-medence - kezdetben legalábbis - minden technológiai ágazatra egyformán nyitott lesz. Úgy tűnik, a program jóvoltából a térség egy időben válik a kutatás-fejlesztés hazai fellegvárává meg a fővárosi lakosságot célzó kirándulóövezetté és kulturális központtá, amelynek bevételeit a program irányítói a tudományos intézmények létesítésébe forgatják majd vissza.
A program három majdani alappillérének - egyetemváros, innovációs központ, technológiai park - és számos környezetfejlesztési projektnek a részletesebb kidolgozására a Magyar Építész Kamara, a Zsámbéki-medence Térségfejlesztési Kht., a ZSÁMERT és az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal idén februárban Archinovum néven a mikroagglomerációt érintően településrendezési és építészeti ötletpályázatot hirdetett meg. A pályázat első fordulójának eredményét szeptember végén hirdetik ki.
- A három pillért az elgondolások szerint a medence közepébe, Herceghalom térségébe helyeznék - beszélt a tervekről Nagy Zsolt, majd hozzátette: - Szakértői javaslatok alapján a harmadik pillér, a technológiai park megvalósítására a medencén áthaladó M1-es autópálya környéke tűnik alkalmasnak.
Jövőre a program mindhárom kulcsterületén egyszerre el akarják kezdeni a munkát.
- Bár az egyetemváros és a kutatóközpont lenne az első két lépés, az élet erre rácáfolt. Több mint kétszáz megkeresés érkezett az üzleti szférából a nyilvánosságra lépésünk óta. A legnagyobb részük külföldi, akiknek már nem idegen a tudományos park fogalma. A Talentis sikere azon múlhat, hogy a modellt itthon is elegen ismerik-e meg - mutat rá Takács Ernő. A programiroda ezért minden hónap első szerdáján szellemi műhelyfoglalkozást tart a tudásalapú gazdaságról akadémikusok, közéleti személyiségek és üzletemberek részvételével. A végső cél, hogy az üzenet az innováció motorját jelentő hazai kisvállalatokhoz is eljusson: a programiroda-igazgató szerint a tudásvölgybe a betelepülő körülbelül tíz nagyvállalatot két-háromszáz kis- és közepes méretűnek kellene kísérnie.
Korai lenne?A kutatás-fejlesztéssel foglalkozó hazai kkv-k jelenlegi számát tekintve ez jelentős elvonást jelentene az ország többi bázisától, de a szakma a készülő innovációs törvénytől épp az egyetemi kutatók alapította spin-off cégek megszaporodását és a vidéki kutatóközpontok körül létrejövő klaszterek megerősödését várja.
- Vagyis a törvény várhatóan nem a Talentis Programban kidolgozott, a térségfejlesztés fogalmát középpontba állító "kiemelt innovációs övezetek" megvalósítására koncentrál, hanem a már létező tudásközpontok ipari kapcsolatainak a fejlődését, a köréjük épülő tudományos parkoknak a kialakulását ösztönzi - mondta el dr. Boda Miklós, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal elnöke.
A szakember a Talentis Programot korainak tartja. Szerinte meg kellene várni, amíg az ország többi része megerősödik, és "az ipari igény, háttér kialakul", mert tart a hazai innováció Közép-Magyarország-központúságának további erősödésétől és - a jelenlegi nagyfokú szakemberhiány miatt - az országon belüli "agyelszívás" veszélyétől.
Egy konkrét beruházási terv kapcsán máris beszélhetünk versenyhelyzetről a Zsámbéki-medence és egyes vidéki központok között. Európában ugyanis nincs eldöntve, hova épüljön a kontinens legnagyobb neutronkutató kísérleti központja, az 1992-ben kezdeményezett ESS. Nagy-Britannia és Németország visszalépése után jelenleg Svédország és Magyarország tudósai igyekeznek rávenni kormányaikat a licitálásra a helyért. Az 1,5 milliárdos befektetésből tíz év alatt megvalósuló berendezés egyidejűleg több tudományterület kutatásait is ki tudná szolgálni, évente körülbelül ezer tudóst mozgósítva. A svédeknél, ahol konszenzus mutatkozna abban, hogy a gyorsítóberendezést országon belül helyezzék el, a kormány esetleges ajánlattétele a szakértői értékelés miatt csak a 2005 júliusa után lehet esedékes.
Hazánkban a Miniszterelnöki Hivatal tárgyalja az ügyet, de a helyszínre több jelölt is van
- A Talentis Program száz hektár területet ajánlott fel ingyen a központ befogadására, a Hortobágy mellett a Magyar Tudományos Akadémia Debrecenben működő Atommagkutató Központja szól, de szóba jött Sopron is, hisz a város korábban már jelölt volt az Ausztriában felépült közép-európai neutronközpont, az Autron helyszínéül - sorolta dr. Kroó Norbert, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkára.
Boda Miklós türelemre intené a jelentkezőket: 2006-ra az Egyesült Államokban, 2007-re Japánban készülnek el az ESS-hez hasonló kapacitású létesítmények, és Németország épp e miatt a konkurencia miatt lépett vissza a terv befogadásától. Tehát érdemes lenne várni, amíg kiderül, hogy a két ország új neutronforrásai mire lesznek képesek, és csak annak alapján véglegesíteni az ESS terveit.