Munkanélküliség: Gyászmunka

Felháborodás, pánik, reménykedés, letargia: a munka nélkül töltött hetek, hónapok, netalán évek rendkívül megerőltető érzelmi hullámvasútja így halad. Nem véletlen, hogy sokan ragaszkodnak munkahelyükhöz akkor is, ha az stresszes, frusztráló, az állástalanság ugyanis csak erős személyiséggel és komoly életstratégiával viselhető el.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A munkahely elvesztését követő időszak pozitív jellemzői, mint a leterheltség megszűnése, az idővel való szabad rendelkezés csak azoknál esnek nagyobb súllyal a latba, akik két magasabb szintű pozíció közt "pihennek", és nem kell aggódniuk amiatt, találnak-e állást. Meggyőző portfólióval, szaktudással, széles körű kapcsolati hálóval az ember nem szorong annyira, mint akinek nincs a háta mögött az álláspiacon tőkévé konvertálható szakmai múlt. Más kérdés azonban, hogy vezető szintű pozícióból kiesni, az álláspiacon ideiglenesen értéktelenné válni sokaknak szinte feldolgozhatatlan élmény.

Betegebbek a munkanélküliek

Az állástalan időszakban nemcsak az lényeges, milyen egzisztenciális helyzetben van a munka nélkül maradt személy, vagy hogy szakmája mennyire eladható. Az igazán döntőek ilyenkor a személyiség belső jellemzői. Ebben a lelki válsághelyzetben elsődleges az álláskereső kudarctűrő képessége és tudatos stratégiaépítése: a célok kijelölése saját magának, és az idő tudatos kihasználása.

Dénes Fruzsina, a Merényi és Társai Kft. tréningcég trénere szerint vizsgálatok mutatják ki, hogy a munkanélküliek szorongási szintje magasabb, depresszió, szomatizáció jellemzi őket, és a fizikai megbetegedések is gyakoribbak náluk. Az állástalanság egyik legrosszabb időszaka számukra a kezdeti periódus. Mivel a pszichológiában - William Borgen és Norman Amundson nyomán - a munkanélküliséget egyfajta gyászmunkának tartják, a pozíció elvesztését követően lezajlanak a tagadás, a düh, az alkudozás, a depresszió és az elfogadás periódusai. A fontos azonban az, hogy a munkahelyről kikerülve az egyén szánjon időt és energiát sérelmei lezárására: tisztázza magban, miben hibázott ő, és miben volt munkaadója.

Megromló kapcsolatok

A kevésbé rugalmas személyiségűek nehezen dolgozzák fel az állás elvesztésével bekövetkező életmódbeli változásokat. A munka nélküli embernek rengeteg ideje szabadul fel, ám hosszabb idő elteltével csökken az aktivitási szintje. Sokan passzívvá válnak, és negatívan élik meg életterük beszűkülését.

A munka ugyanis strukturálja az időnket, megszabja életünk kereteit. Sokan elveszettnek érzik magukat, ha önmaguknak kell beosztani saját idejüket. A szakértők úgy vélik, aki napi 6-8 órát tölt álláskereséssel, előbb-utóbb általában sikeresen visszatér a munka világába. Egy nemzetközi felmérés azonban kimutatta: a munkanélküliek többsége nem képes napi 1-2 óránál több időt fordítani erre a tevékenységre. Napjuk nagy részét szorongások közt, strukturálatlan tevékenységekkel töltik.

A kutatásokban leírt legfontosabb változás ebben a krízishelyzetben a romló pszichológiai közérzet, a jövővel szembeni reménytelenség, az apátia. Az állástalanság énre gyakorolt hatásai közül a szakember az önbecsülés és az önbizalom hanyatlását emeli ki. A munkanélküli társas kapcsolatai beszűkülnek, és válságba kerül a családi élete. Különösen szomorú, hogy körükben - a hazai felmérések szerint - három és félszerese a válások száma az állásban lévőkhöz képest.

Belső kontrollal könnyebb

Nem mindenki reagál azonban ugyanúgy a két munkahely közti időszak nehézségeire. Az úgynevezett belső kontrollos személy sokkal inkább érzi önmagát sorsa irányítójának, mint a külső kontrollos - az, aki a megoldást általában környezetétől várja -, így jobban is tud alkalmazkodni a körülményekhez. Azt szokták mondani, hogy az az ideális, ha valaki nagyobb részt belső kontrollos, de felismeri azokat a helyzeteket, amelyeket nem tud megváltoztatni, és ekkor külső kontrollt alkalmaz.

Sokan nem veszik figyelembe azt a tényt, hogy a munkanélküliség azon kevés idő egyike az életünkben, amikor kiszakadhatunk a napi rutinból, és egyvalamiből igen sokkal rendelkezünk, ez pedig az idő. Az idő értelmes beosztásával - szánva abból pihenésre, relaxálásra és munkaként felfogott álláskeresésre is - sokkal jobban átvészelhető az állástalanság, mint pánikban, apátiában és szorongva. A túlterhelt, túlzottan pörgős, felelős beosztásban dolgozó szakemberek számára a pár hónapos szünet eredménye valójában a stressz-szint csökkenése. Dénes Fruzsina hangsúlyozza: az érzelmi intelligencia, a személyes hatékonyság érzését növelő szociális kompetencia magasabb szintje mellett könnyebb állást találni, ezek fejlesztésére tehát érdemes időt fordítani.

Vitaminmodell

Érdekes pszichológiai magyarázat az állástalanság időszakának érzelmi hullámvasútjára a vitaminmodell. P. Warr nyolvanas években kidolgozott modellje szerint bizonyos környezeti tényezők úgy viselkednek, mint az A- és a D-vitamin, azaz szükségünk van rájuk, de túl nagy mértékben károsak a szervezetre. Ilyen tényező a változatosság, az ellenőrzés stb. Így tehát nem jó, ha egy munka túl monoton, állandóan kiszámítható, de a túlzott változatosság is stresszhelyzetet okozhat. Más tényezőkből minél több van, annál jobb, akárcsak C- és E-vitaminból. Ezek a pénz, a fizikai biztonság és az értékes szociális pozíció. A vitaminmodell megmagyarázza az állástalanság tipikus érzelmi hullámvasútját. Az elbocsátástól számított 3-6 hónapon belül a negatív hatások csúcsra jutnak, ezt követi a lelkiállapot javulása, majd a hangulat ismét hanyatlani kezd.

Álláskeresés vezetői szinten

A munkanélküli vezetők 2002-ben világszerte átlagosan 5,2, 2004-ben 6-7 hónapon át kerestek új állást. S míg előbb 35-38, 2004-ben már csak a 19 százalékuk ért el a munkanélküli-időszak után magasabb fizetést, tehát nagyobbrészt csökkent a fizetésük. Állásvesztésük oka 2002-ben 15 százalékban vállalati összeolvadás, felvásárlás, 2004-ben 27 százalékban átszervezés, 51 százalékban leépítés.

A magyar munka nélkül maradt menedzserek átlagos életkora a szervezett álláskereső programokban a DBM Magyarország karriertanácsadó cég 2004-es felmérése szerint 44 év, utolsó munkaadójuknál eltöltött szolgálati idejük mintegy 9 év, és - a világtrendnek megfelelően - 7 hónapig kerestek új munkát (a fiatalabbak megfelelő végzettséggel és szakmai tapasztalattal átlagosan 3-4 hónap alatt helyezkedtek el). Új állásukat 54 százalékban kapcsolatrendszerük, 20-ban a hirdetések, 11-ben közvetítők, 1 százalékban az internet útján, 13 százalékban pedig egyéb segítséggel találták meg. Az állásvesztés oka a legutóbbi évben 44 százalékban a leépítés és ugyanennyiben az átszervezés, 11 százalékban személyi okok, 1 százalékban pedig a teljesítmény volt.

Szakértők szerint az átlagos keresési idő a vezetők körében itthon az idén várhatóan nyolc hónap körül alakul, a tendenciáknak megfelelően. Mert 2000-ben még átlagosan 4-4,5 hónap alatt találhatott a szakember munkát. Az elmúlt négy évben azonban mindig egy-egy hónappal hosszabbodott az álláskeresés ideje, amelynek sikerét leginkább az életkor és az iskolázottság befolyásolja.

A munka strukturálja az időnket, megszabja életünk kereteit. Sokan elveszettnek érzik magukat, ha önmaguknak kell beosztani saját idejüket

A munkahelyről kikerülve az egyén szánjon időt és energiát sérelmei lezárására: tisztázza magban, miben hibázott ő, és miben volt munkaadója.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo